Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW intencji rotmistrza

W intencji rotmistrza

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 24 maj 2013 22:27

Dzisiaj (sobota) w kościele p.w. Serca Pana Jezusa na Placu Kościeleckich odprawiona zostanie msza w intencji rotmistrza Witolda Pileckiego, 65 rocznicę mordu. Początek eucharystii godzina 12.

Pamięć historyczna o rotmistrzu Pileckim nie jest zbyt powszechna mimo, ze mógłby być on wzorem dla młodych Polaków.

 

W czasie wojny polsko-bolszewickiej za udział w bitwie w Puszczy Rudnickiej oraz wyzwalaniu Wilna został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

 

Walczył także w czasie II wojny światowej. Po rozbiciu polskich oddziałów  przez najeźdźców 17 października 1939 roku przeszedł do konspiracji. Tworzył Tajną Armię Polską. Dał złapać się Niemcom i umieścić w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, gdzie wspierał organizację ruchu oporu i przygotowywał raporty na temat odbywającej się tam zbrodni ludobójstwa.

 

Po ucieczce z obozu walczył w Postaniu Warszawskim oraz wraz z korpusem generała Andersa we Włoszech.

 

Po zakończeniu wojny, w marcu 1948 roku został zatrzymany przez Urząd Bezpieczeństwa pod zarzutem działalności wywiadowczej na rzecz rządu RP na emigracji. Po długich torturach została wykonana na nim kara śmieci.

 

Co roku w Bydgoszczy organizowany był marsz  pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego, w tym roku jednak z racji różnych kwestii organizacyjnych nie doszedł on do skutku. 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu