Jesteś tutaj: HomeBydgoszczElektryczne hulajnogi trafić mają na ścieżki rowerowe

Elektryczne hulajnogi trafić mają na ścieżki rowerowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 04 luty 2020 07:11
Elektryczne hulajnogi trafić mają na ścieżki rowerowe Fot: CC0 by Cybularny

W Bydgoszczy od kilku miesięcy możemy korzystać z wypożyczalni elektrycznych hulajnog. Z tymi pojazdami problem jest jednak taki, że nie są one ujęte w przepisach ruchu drogowego, przez co dzisiaj trudno odpowiedzieć na pytanie, czy wolno się takim urządzeniem poruszać po chodniku. Wszystko wskazuje, że w bieżącym roku uda się w końcu wprowadzić przepisy jednoznacznie regulujące kwestię napędzanych elektrycznie hulajnog.

Problemy tak naprawdę zaczynają się, gdy dochodzi do kolizji z innym uczestnikiem ruchu, wówczas trzeba wskazać sprawcę, a istotne w tej czynności jest ustalenie czy hulajnoga np. po chodniku miała prawo się poruszać. W Polsce takich przypadków jak we Francji, gdzie stwierdzono nawet ofiary śmiertelne kolizji, do tej pory nie było. W Bydgoszczy obecnie jak są problemy, to głównie dotyczą pozostawiania elektrycznych hulajnog w sposób zawadzający innym uczestnikom ruchu.

 

Z zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury wynika, że w okolicach wiosny (przełom I i II kwartału 2020 roku) planuje się przyjęcie przez Radę Ministrów założeń regulujących zasady korzystania z elektrycznych hulajnog. Hulajnogi o prędkości maksymalnej 25 km/h będą sklasyfikowane w prawie jako Urządzenia Transportu Osobistego. Według koncepcji ministerstwa będzie można się nimi poruszać po ścieżkach rowerowych, jeżeli takowej na danym odcinku nie ma, to wówczas jeżeli ruch samochodowy odbywa się do 30 km/h to wówczas e-hulajnoga powinna korzystać z pasa jezdni. W przypadku szybszego ruchu będzie można skorzystać z chodnika, ale pod warunkiem, że jego szerokość wynosi przynajmniej 2 metry. W przeciwnym przypadku, na danej ulicy z elektrycznej hulajnogi nie będzie wolno korzystać.

 

Są to aktualne założenia, z racji tego, że do końca plac legislacyjnych jeszcze przynajmniej kilka tygodni, to pewne założenia mogą się zmienić. Ciekawe, czy w toku prac legislacyjnych pojawią się też zapisy dotyczące zasad pozostawiania e-hulajnogi np. na chodniku, co jak już wspomniałem, w Bydgoszczy niekiedy sprawia trudności.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu