Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMieszkańcy Śródmieścia sprzeciwiają się rozbudowie masztu telefonii komórkowej

Mieszkańcy Śródmieścia sprzeciwiają się rozbudowie masztu telefonii komórkowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 23 styczeń 2020 11:18
Mieszkańcy Śródmieścia sprzeciwiają się rozbudowie masztu telefonii komórkowej OpenStreetMaps

Polkomtel operator jednej z sieci komórkowych wystąpił o Urzędu Miasta o zgodę na rozbudowę nadajnika zlokalizowanego na budynku przy ulicy Kwiatowej. Oficjalny protest w formie petycji złożyła część mieszkańców. Ratusz sprawy jeszcze nie przesądził, ale prezydent sygnalizuje, że prawo nie daje mu wielkiego pola do manewru.

 

Operatorzy sieci komórkowych rozbudowują sieć swoich nadajników w celu zwiększania zasięgu sieci oraz prędkości transmisji danych. Budowa nadajników w obszarze zamieszkałym niekiedy wywołuje konflikty społeczne, bowiem nadajniki wywołują promieniowanie elektromagentyczne. Takie promieniowanie wywołuje wśród mieszkańców nieufność.

 

Na temat tego, czy nadajniki są szkodliwe pojawiają się różne, rozbieżne opinie. W grudniu 2018 roku w tej sprawie Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła panel na który zaproszono przedstawicieli uczelni wyższych. Wnioski z dyskusji były takie, że polskie prawo nie do końca reguluje kiedy konieczne jest przeprowadzenie badań oddziaływania danej anteny. Tego typu badania są drogie, stąd też operatorzy starają się ich unikać.

 

Prezydent Rafał Bruski odpowiadając na interpelacje mieszkańców stwierdza, że jeżeli wniosek operatora o rozbudowę infrastruktury nadajników spełni wszystkie prawne wymogi to nie może odmówić wydania zgody na budowę. Prezydent informuje, że złożone przez operatora wnioski są analizowane, stąd też nie zapadła jeszcze decyzja wyrażająca zgodę na rozbudowę.

 

Sprawa inowrocławska

Kilka miesięcy temu toczył się w Inowrocławiu spór o lokalizację anteny na osiedlu Rąbin blisko zabudowań mieszkalnych. W sprawę zaangażowały się osoby o różnej przynależności politycznej, w tym późniejsza posłanka Magdalena Łośko. Starostwo powiatowe po przeanalizowaniu wniosku operatora stwierdziło w nim niespójności i ostatecznie nie wyraziło zgody na budowę masztu.

 

Inowrocławski ratusz z tej sprawy wyciągnął lekcję, bowiem zastępca prezydenta zapowiedział, że na etapie prac nad planami miejscowymi będzie brany pod uwagę aspekt ograniczania lokalizacji masztów telefonii komórkowej na obszarze zamieszkania.

 

Takie narzędzia mają też bydgoscy radni, trzeba pamiętać jednak, że opracowanie planu miejscowego trwa przynajmniej kilka miesięcy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu