Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy jesteśmy mentalnie Wielkopolanami?

Czy jesteśmy mentalnie Wielkopolanami?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 styczeń 2020 13:21

W środę odbyło się coroczne spotkanie noworoczne Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, najstarszej organizacji społecznej w Bydgoszczy. Spotkanie odbyło się w sali sesyjnej ratusza, tej samej, w której 19 stycznia 1920 roku niemiecki burmistrz Hugo Wolf przekazał klucze do miasta komisarycznemu polskiemu prezydentowi Janowi Maciaszkowi.

 

Tamte wydarzenia przybliżył zgromadzonym dr Marek Romaniuk. Spotkanie noworoczne TMMB to też okazja do refleksji bydgoskich.

 

- Kim my tak naprawdę jesteśmy? - zadał pytanie radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz - Byśmy w te rocznicowe dni spróbowali poszukać na to pytanie odpowiedzi. Mówimy o Pomorzu, mówimy o Kujawach, mówimy także o Kujawach Zachodnich, a przecież kiedy spoglądamy na niełatwą historię naszego miasta to polonizacja Bydgoszczy, bo to jest chyba właściwe określenie, nastąpiła z Wielkopolskim. Spójrzcie zatem państwo na prezydenta Maciaszka, prezydenta Śliwińskiego, prezydenta Barciszewskiego – Wielkopolanie. Kiedy państwo spojrzycie na bydgoską naukę i kulturę – Wielkopolanie.


Jasiakiewicz przypomniał, że po powrocie Bydgoszczy do Polski przyjechało do miasta około 37 tys. Polaków z Wielkopolski, którzy mieli wpływ na kreowanie tego miasta w dwudziestoleciu międzywojennym.

 

W trakcie spotkania noworocznego kapituła przyznała wyróżnienie Bydgoszczanina Roku, został nim prezes TMMB Jerzy Derenda, w uznaniu za wieloletni wkład w kształtowanie tożsamości Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu