Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWojewoda zapowiada przywrócenie parkowania pod Katedrą

Wojewoda zapowiada przywrócenie parkowania pod Katedrą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 styczeń 2020 06:59

 

Na antenie TVP Bydgoszcz Urząd Wojewódzki zapowiedział, że rozważa przywrócenie możliwości wjazdu pod Katedrę oraz parkowania w tym miejscu. Jest to od kilku miesięcy przedmiot sporu kurii diecezjalnej, w tym biskupa z ratuszem i prezydentem miasta. Przepisy dotyczące nadzoru wojewody nad organizacją ruchu na drogach gminnych i powiatowych są szczególne, stąd też wkrótce organizacja ruchu może wrócić do tej sprzed 1 września.

Służby prezydenta nie przedstawiły do tej pory m.in. dokumentu, który świadczyłby o bezspornym zaliczeniu działki nr 157 (przyp. działka otaczająca katedrę) do pasa drogowego drogi publicznej – ul. Farnej. Jeśli w przeciągu siedmiu dni to się nie zmieni, wojewoda kujawsko-pomorski będzie musiał uznać obecną organizację ruchu wokół katedry za nieważną – podkreślił w rozmowie z portalem TVP3 Bydgoszcz Adrian Mól, rzecznik wojewody.

 

Zdania w tej sprawie są w przestrzeni publicznej podzielone. Akcja Katolicka zbierała podpisy pod petycją do prezydenta w sprawie przywrócenia wjazdu i parkowania pod Katedrą. Obecnie możliwy jest tylko dojazd biskupa do garaży. Z drugiej strony nie brakuje głosów ze strony społeczników, którzy dążą do tego, aby całkowicie z przestrzeni Starego Miasta wyeliminować ruch samochodowy. W sprawie wypowiadają się też politycy różnych opcji, stąd też ma ona już charakter sporu politycznego.

 

Wojewoda może się kierować ,,ważnym interesem ogólnospołecznym”

Nadzór wojewody nad zarządzaniem drogami powiatowymi i gminnymi odbywa się na zasadach zupełnie innych niż nad prawem lokalnym stanowionym przez samorządy. W tym drugim przypadku wojewoda na podjęcie działań ma tylko 30 dni od momentu wprowadzenia prawa miejscowego, później pozostaje mu jedynie skierowanie sprawy do sądy. W przypadku organizacji ruchu wojewoda może w dowolnym momencie ,,nakazać zmianę organizacji ruchu ze względu na ważny interes ogólnospołeczny”. W tego typu wypadkach ustalanie tego co jest ważnym interesem ogólnospołecznym będzie oceną subiektywną, ale takie jest prawo.

 

Taka interpretacja przepisów została wskazana chociażby w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 sierpnia 2013 roku, który traktuje zatwierdzenie ruchu jako czynność materialno-techniczną, a nie prawną. Taki stan prawny może utrudnić Miastu Bydgoszczy odwołanie się od ewentualnej decyzji wojewody.

 

Prezydent Bydgoszczy na razie nie zabrał stanowiska w tej sprawie. Ratusz informuje, że jest ona analizowana.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu