Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTysiące bydgoszczan, miliony Polaków na Orszakach Trzech Króli

Tysiące bydgoszczan, miliony Polaków na Orszakach Trzech Króli

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 styczeń 2020 16:36
Tysiące bydgoszczan, miliony Polaków na Orszakach Trzech Króli Fot i wideo: Bogusław Białas

Udział w Orszaku Trzech Króli to w dużej mierze manifestacja wiary w Chrystusa, którego narodzenie świętowaliśmy tak niedawno. Tradycja orszakowa w Polsce się rozwija o czym świadczy prawie 900 orszaków w całej Polsce. Bydgoski orszak przeszedł po raz VII i zaliczał się do najbardziej licznych w kraju.

Trudno na chwilę obecną oszacować liczbę uczestników, ale trzeba liczyć powyżej tysiąca. Po Mszy Świętej w bazylice orszak przeszedł ulicami Markwarta, Gdańską, w kierunku Mostu Staromiejskiego i Starego Rynku, gdzie uczestnicy mogli oddać pokłon Świętej Rodzinie. Jest to nawiązanie do wspominanego przez św. Mateusza w Ewangelii złożenia hołdu Jezusowi Chrystusowi przez mędrców ze wschodu.

 

Przyjęło się, że mędrców było trzech, jako reprezentantów: Azji, Europy i Afryki. Trzech mędrców prowadziło również bydgoski orszak. W postać króla Baltazara wcieli się też po raz kolejny misjonarz Zgromadzenia Ducha Świętego Izaak Antwi-Bosiako, pełniący na co dzień posługę w Irlandii. Pierwszy raz w bydgoski orszak włączył się będąc jeszcze u bydgoskich ,,duchaczy” klerykiem, tak się zżył z inicjatywą, iż specjalnie przyjedzie na ten dzień do Bydgoszczy. Afrykański król podróżował tradycyjnie na wielbłądzie, który co roku na bydgoskich ulicach stanowi atrakcję.

 

 

 

 

Pojawiły się też osoby w strojach z lat 20., w ten sposób organizatorzy Orszaku chcieli przypomnieć, że za kilka tygodni będziemy obchodzić 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu