Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiejskie becikowe jeszcze obowiązuje

Miejskie becikowe jeszcze obowiązuje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 19 grudzień 2019 16:29

Wczoraj Rada Miasta Bydgoszczy, po burzliwej dyskusji, zlikwidowała tzw. miejskie becikowe, czyli jednorazowe świadczenie w wysokości 1 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka. W polskim prawie jest jednak coś takiego jak vacatio legis, czyli zmiany w prawie lokalnym nie wchodzą z dnia na dzień.

 

Radni wczoraj uchwalili wycofanie z porządku prawnego uchwały z 2006 roku ustanawiające ten program. Wczorajsza uchwała wejdzie w życie 14 dni po publikacji jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-pomorskiego. Do tego czasu miejskie becikowe obowiązuje.

 

Publikacji uchwał dokonuje wojewoda. Z racji tego, że do końca roku pozostało niewiele dni robocsych, a także odbywania się wielu sesji samorządowych, przez co opublikować wojewoda będzie musiał nawet setki uchwał, wczorajsza uchwała najprawdopodobniej zostanie opublikowana po nowym roku.

 

Co z tego wynika dla mieszkańców? Na dzieci urodzone do czasu minięcia vacatio legis, będzie można składać wnioski o miejskie becikowe. Szacujemy, że będzie to przynajmniej połowa stycznia.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu