Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA kolejny raz z problemami finansowymi

PESA kolejny raz z problemami finansowymi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 wrzesień 2019 16:43
PESA kolejny raz z problemami finansowymi Fot: PESA

Polski Fundusz Rozwoju w najbliższym miesiącu wspomoże zakłady PESA Bydgoszcz, których jest właścicielem. Bydgoska firma ponownie ma problemy z płynnością. Oznacza to, że kolejny rok z rzędu PESA odnotuje stratę.

PFR planuje wesprzeć PESA kwotą 260 mln zł, bez tych pieniędzy firma nie jest wstanie zrealizować kontraktów. Jak przyznaje prezes Krzysztof Sędzikowski (w rozmowie z portalem rynek-kolejowy.pl), jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest łatka nierzetelnego płatnika wśród podwykonawców, przez co wliczają oni w cenę ryzyko współpracy PESA, co wiąże się nawet w kosztami wyższymi o 20%.

 

W 2018 roku strata PESA wyniosła 168,4 mln zł, w tym roku w okresie do sierpnia zakład jest 66 mln na minusie. Sędzikowski przewiduje że wdrażana restrukturyzacja przyniesie efekt w postaci zysku, jeżeli nie pojawią się żadne problemy.

 

Wzrastają natomiast wpływy PESA – w 2017 roku było to 743 mln zł, w 2018 już 971 mln, a w tym roku do końca sierpnia już 805 mln, stąd też przewiduje się w tym roku obrót na poziomie 1,5 mld zł.

 

Warte obejrzenia

 • Biskup i nasze wioślarki w finale

  Noc z soboty na niedziele w Tokio była istotna z uwagi na rywalizację wioślarzy, którzy stanowią główny trzon w reprezentacji kujawsko-pomorskiego na Igrzyskach Olimpijskich. Dobrze tej nocy spisała się dwójka podwójna mężczyzn i kobieca osada W4 – będą oni w środę walczyć już o medale.

 • Nasi wioślarze o finały będą musieli powalczyć w niedzielę

  W nocy z piątku na sobotę w Tokio odbyły się kolejne biegi eliminacyjne z udziałem sportowców z Kujaw. Ten drugi dzień wioślarskich zmagań był nieco gorszy, bowiem żadnej z naszych osad nie udało się wywalczyć bezpośrednich awansów do półfinałów. Na szczęście w nocy z soboty na niedzielę będą mieli jeszcze szanse w repasażach. Kulminacja zmagań wioślarzy o medale rozpocznie się we wtorek – a właściwie w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego.

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Za nami wyborcza niedziela

  W niedzielę 25 lipca do urn wyborczych udała się część mieszkańców Tucholi, Kęsowa i Warlubia, za sprawą odbywających się tego dnia uzupełniajacych wyborów samorządowych. O wynikach tych wyborów oraz ich przyczynach piszemy poniżej.

 • Przez 30 lat liczebność narodu polskiego zmniejszy się o 4,5 mln. Zdaniem eksperta proponowane programy demograficzne pomogą minimalnie

  Polska już od 1998 roku notuje zbyt niski współczynnik dzietności kobiet, a od 2018 roku – ujemny przyrost naturalny. Pandemia COVID-19, która spowodowała duży wzrost liczby zgonów w IV kwartale ub.r., jeszcze ten trend przyspieszyła. Z kolei niepewność związana z SARS-CoV-2 wpłynęła negatywnie na plany prokreacyjne części potencjalnych rodziców, co – jak wynika z projektu Strategii Demograficznej – najprawdopodobniej w pełni objawi się w tym roku w postaci kolejnego spadku urodzeń. Ten trend ma zahamować opublikowany w czerwcu projekt Strategii Demograficznej 2040, jednak – jak ocenia ekspert Nowej Konfederacji – skuteczność tego typu polityk w krajach Europy Zachodniej jest aktualnie niewielka.

  Etykiety: demografia

Wiadomości z regionu