Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz ma kolejne muzeum

Bydgoszcz ma kolejne muzeum

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 27 czerwiec 2019 19:33

Czwartek, 27 czerwca 2019 roku do historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zapisze się jako dzień inauguracji muzeum uczelnianego, tego też dnia uroczyście przecięto wstęgę. Muzeum UKW podległe jest pod Bibliotekę UKW przy ulic Karola Szymanowskiego, tam też się mieści. Obecnie muzeum tworzą pamiątki przedstawiające 50-letnią historię placówki.

 

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego funkcjonuje w tej formie od 2005 roku, ale się tradycji utworzonej w 1969 roku Wyższej Szkoły Nauczycielstwa. Jest to mimo wszystko jedna z młodszych polskich uczelni, ale jak podkreślali obecni na otwarciu wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski oraz kurator oświaty Marek Gralik, żyje wiele osób pamiętających początki uczelni, mający również pamiątki z tego okresu, co znacznie ułatwia proces budowania muzeum.

 

Zadanie utworzenia muzeum rektor dr hab. Jacek Woźny polecił dyrektor Biblioteki UKW dr Aldonie Chlewickiej. Rektor zwrócił się również z apelem o przekazywanie nowemu muzeum pamiątek, które dotyczą również wspomnianej Wyższej Szkoły Nauczycielstwa, ale też późniejszej Wyższej Szkoły Pedagogicznej i w latach 2000-2005 Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego.

 

W strukturze UKW jest to druga placówka muzealna, od kilku lat działa bowiem unikalne na muzealnej mapie Polski Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Niemcy przewidują, że pandemia zakończy się wiosną

  "Jeśli nie pojawi się żaden nowy wariant wirusa, to na wiosnę pokonamy pandemię" - mówi federalny minister zdrowia Jens Spahn w środę w rozmowie z dziennikiem "Augsburger Allgemeine". Przestrzega jednocześnie przed lekceważeniem ryzyka zakażenia w obliczu obecnego spadku liczby zachorowań.

  Etykiety: covid19
 • Na Covid w Polsce chorują obecnie głównie niezaszczepieni

  Najwięcej zachorowań na COVID-19 jest w województwach, w których jest najmniej osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie. Czwarta fala koronawirusa jest pandemią niezaszczepionych – powiedział w środę w radiu RMF FM prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Wiadomości z regionu