Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszczanie chcą zmiany systemu taryfowego w komunikacji miejskiej

Bydgoszczanie chcą zmiany systemu taryfowego w komunikacji miejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 kwiecień 2019 07:54
Bydgoszczanie chcą zmiany systemu taryfowego w komunikacji miejskiej Fot: Bartosz Bieliński

Taka konkluzja wysnuwa się z trwających przez cały marzec konsultacji społecznych. Oczekiwania zmiany systemu taryfowego idą w kierunku większej obecności biletów czasowych. Podsumowanie konsultacji społecznych otwiera drogę w kierunku dalszych kroków, które mogą doprowadzić do zmiany systemu taryfowego.

Łącznie w trakcie trwania konsultacji społecznych wypełniono 2423 z tego ponad 2 tys. elektronicznie. 70% uczestników konsultacji wyraziło potrzebę wprowadzenia dodatkowo krótszych biletów czasowych. Dalej pytano o dwa modele – pierwszy zakładał iż jeden z biletów czasowych pełniłby również funkcję biletu jednorazowego (czyli po skasowaniu moglibyśmy w ustalonym czasie dowolnie się przesiadać lub dojechać do ostatniego przystanku linii w której go skasowaliśmy), drugi zakłada, że do obowiązującego już systemu taryfowego wprowadzony zostanie dodatkowo nowy bilet czasowy, krótszy niż funkcjonujący już godzinowy. Więcej osób wskazało na drugi model w stosunku 62% do 38% (2% nie oddało w tej sprawie głosu).

 

W ankiecie pytano również o profil pasażerów – około 3/5 z badanych z komunikacji miejskiej korzysta codziennie. Zazwyczaj ich podróż trwa od 10 do 30 minut (ponad 1,4 tys. badanych), z tego zazwyczaj przesiadają się raz (ponad 1,1 tys. wskazań do 862 osób które podróżują bez przesiadek). Widzimy już w tym miejscu wniosek, że dla większości osób wprowadzenie tańszego np. 30 lub 45 minutowego biletu czasowego będzie opłacalne.

1,2 tys. badanych posiada bilet miesięczny, z jednorazowych na jedną linie lub czasowych korzysta już jednak ponad 1,1 tys. uczestników ankiety. Pokazuje to z kolei, iż mimo wszystko lubimy bilety jednorazowe.

 

Powyższe wyniki konsultacji są materiałem wyjściowym do dalszych prac nad zmianą systemu taryfowego. Ostateczne zmiany należeć będą do Rady Miasta. Wkrótce przedstawimy wnioski Portalu Kujawskiego do powyższego badania.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

 • Wciąż dwa odcinki S-10 między Bydgoszczą i Toruniem bez umów

  Do końca maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planowała podpisać umowy na budowę drogi ekspresowej S-10 między Bydgoszczą i Toruniem. Mamy sierpień i wciąż dwa odcinki, czyli 50% celu, nie zostały zrealizowane. Musimy się liczyć z tym, że te kilka tygodni opóźnienia przełoży się też na opóźnienia w realizacji inwestycji.

Wiadomości z regionu