Jesteś tutaj: HomeBydgoszczChcą za patrona sportowca zamiast marksisty

Chcą za patrona sportowca zamiast marksisty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 23 kwiecień 2013 20:21

Zespół Szkół nr 20 w Fordonie być może będzie miał za patrona związanego z Bydgoszczą lekkoatletę – Zdzisława Krzyszkowiaka. Dyrekcja szkoły, chce zmiany patrona.

Obecnie Szkole Podstawowej nr 27 wchodzącej w skład ZS nr 20 patronuje Władysław Spasowski – filozof marksistowski, działacz komunistyczny i oświatowy w okresu dwudziestolecia międzywojennego. Po wybuchu II wojny światowej chciał wyjechać do Związku Radzieckiego. Zagrożenie zatrzymaniem przez hitlerowskie gestapo popełnił samobójstwo. Od 1986 roku patronuje bydgoskiej szkole.

Społeczność szkolna uważa, że lepszym patronem na dla Zespołu Szkół będzie Zdzisław Krzyszkowiak, chociażby z racji tego, że wchodzące w jego skład gimnazjum ma profil sportowy.

 

Na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie zdobył złoty medal, triumfował także w wielu innych zawodach rangi mistrzowskiej. Po zakończeniu kariery sportowej trenował lekkoatletów bydgoskiego Zawiszy, dla wielu z nich był wzorowym wychowawcą. Za tę działalność otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a po jego śmierci Rada Miasta Bydgoszczy nazwała jego imieniem stadion Zawiszy Bydgoszcz.

Wniosek społeczności Zespołu Szkół nr 20 trafi na środowe posiedzenie Rady Miasta Bydgoszczy, gdzie radni podejmą decyzję w tej sprawie. 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Na razie realizuje się ,,pozytywniejszy” scenariusz dotyczący IV fali

  Przed tygodniem informowaliśmy o scenariuszach przebiegu IV fali COVID-19 w Polsce, które opracowała instytucja związana z Uniwersytetem Warszawskim. Opracowano kilka scenariuszy zależnych od tego jaka będzie faktyczna immunizacja wśród Polaków. Ostatni tydzień pokazuje, że jak na razie spełnia się ten bardziej optymistyczny scenariusz dla wyższej odporności zbiorowej Polaków.

  Etykiety: covid19
 • Niemcy przewidują, że pandemia zakończy się wiosną

  "Jeśli nie pojawi się żaden nowy wariant wirusa, to na wiosnę pokonamy pandemię" - mówi federalny minister zdrowia Jens Spahn w środę w rozmowie z dziennikiem "Augsburger Allgemeine". Przestrzega jednocześnie przed lekceważeniem ryzyka zakażenia w obliczu obecnego spadku liczby zachorowań.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu