Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSensacyjne odkrycie podczas budowy Teatru Kameralnego

Sensacyjne odkrycie podczas budowy Teatru Kameralnego

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 30 styczeń 2019 17:01
Sensacyjne odkrycie podczas budowy Teatru Kameralnego Fot: UMB

Archeolodzy nadzorujący budowę nowego Teatru Kameralnego (realizowana inwestycja zakładała rozbiórkę poprzedniego budynku) dokonali dość sensacyjnego odkrycia, odkryli bowiem pozostałości po drewnianej Bramie Miejskiej do Zamku Bydgoskiego.

O tym odkryciu dowiedzieliśmy się podczas sesji Rady Miasta Bydgoszczy, gdy zastępca prezydenta Michał Sztybel prezentował raport o realizowanych w mieście inwestycjach. Odkrycie śladów dawnej Bydgoszczy może bowiem nieco opóźnić realizację inwestycji, obecnie wymusiło bowiem chwilowe przerwanie prac.

 

Na rogu ulic Grodzkiej i Podwale archeolodzy z Robertem Grochowskim na czele odkryli konstrukcję bramy drewnianej z XVI wieku. Drewno zostanie poddane badaniom dendrologicznym, które mają pozwolić na dokładne określenie daty jej powstania. Archeolodzy natrafili również na pozostałości palisady oraz szczątki fortyfikacji. Najprawdopodobniej udało się też odkryć fragmenty mostu prowadzącego do zamku.

 

Lokalizacja zamku / pracownia architektoniczna Archigeum

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

  Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

  Etykiety: Zachem
 • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

  W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu