Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCoraz bliżej pierwszego przystanku wiedeńskiego

Coraz bliżej pierwszego przystanku wiedeńskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 listopad 2018 16:18

Dzisiaj (21 listopada) został ogłoszony przetarg na przebudowę Placu Teatralnego wraz z fragmentem ulicy Focha. W ramach tego zadania powstanie tramwajowy tzw. przystanek wiedeński. Jest to o tyle istotne dla Bydgoszczy, że będzie to pierwszy tego typu przystanek w mieście.

O powstanie w tym miejscu przystanku wiedeńskiego, czyli podwyższenie przystankowego fragmentu południowej jezdni, od dłuższego czasu zabiegali społecznicy. Padła już kilka miesięcy temu deklaracja, że budowa przystanku wiedeńskiego rozpocznie się w tym roku. Rozpisany przetarg jest zatem realizacją tej zapowiedzi.

 

- Przystanki tego typu to rozwiązanie coraz częściej stosowane w nowoczesnych miastach – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. – Nie mam wątpliwości, że sprawdzą się również w naszym mieście. Tego typu infrastrukturę zbudujemy również na ul. Gdańskiej. Chciałbym podziękować społecznikom, którzy zainicjowali budowę tej infrastruktury i współpracowali z drogowcami.

 

Trzeba dodać, że w planach jest również taki przystanek przy ulicy Nakielskiej. Wbicie pierwszej łopaty przy ulicy Focha zatem może sprawić, że niedługo później powstanie więcej tego typu przystanków. Na wrześniowej debacie z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu, prezydent Rafał Bruski pytany dlaczego tak wolno wdrażamy to rozwiązanie, odpowiedział iż do tego typu zmian nie jest przygotowane społeczeństwo. Za przykład wskazał protesty związane z planami utworzenia przystanku wiedeńskiego przy ulicy Nakielskiej.


Problemów z przekonaniem bydgoszczan do takiego przystanku nie powinno być przy ulicy Gdańskiej, gdzie kilka miesięcy temu doszło do szeroko opisywanego przez media zdarzenia, gdy wysiadającą z tramwaju pasażerką potrącił pędzący samochód. Podwyższenie jezdni na obszarze przystankowym, będzie naturalnie wymuszało na kierowcach zwalnianie. Celem powstawania przystanków wiedeńskich jest bowiem poprawa bezpieczeństwa.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

  Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

  Etykiety: Zachem
 • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

  W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu