Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSposobów na uczczenie niepodległości Polski było wiele

Sposobów na uczczenie niepodległości Polski było wiele

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 17 listopad 2018 08:20
Święto w Starym Fordonie Święto w Starym Fordonie Fot: Bogusław Białas

Dzień 11 listopada, który przypadł w ubiegłą niedzielę był chyba dla nas wszystkich wyjątkowy. Ten dzień spędzaliśmy w inny sposób – jedni mieli potrzebę wziąć udziału w marszu, inni zebrać się na wspólnym śpiewaniu, ale form uczczenia stulecia powrotu Polski na mapy było bardzo wiele. Wydarzeń było tak dużo, że nie sposób było je wszystkie opisać. Nie mniej jednak dzisiaj wracamy do kolejnych inicjatyw, których nie ujęliśmy we wcześniejszych relacjach.

 

Od ponad dekady, a dokładniej 12 lat z okazji Święta Niepodległości organizowany jest Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości organizowany przez Rowerową Brzozę. Z edycji na edycję wzrastała liczba chętnych – w ostatnią niedzielę osiągnięto już pewne organizacyjne maksimum 500 uczestników, którzy przejechali w peletonie 111 km na terenie powiatu bydgoskiego i miasta Bydgoszczy, odwiedzając co po drodze miejsca pamięci. Po drodze odwiedzili oni m.in. Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, a swoje świętowanie zakończyli Mszą Świętą w bydgoskiej Bazylice.

 

 

 

Video: Bogusław Białas

 

Pierwsza edycja w 2007 roku przyciągnęła 32 zapaleńców, teraz ta forma świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości przyciąga już setki osób każdego roku.

 

W przeddzień Święta Niepodległości w Fordonie zorganizowano Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości. Uroczysty apel na rynku w Starym Fordonie, na który przybyli przedstawiciele fordońskiej społeczności.

 

 

Również w sobotę 10 listopada, w odbyła się kolejna edycja Bezalkoholowego Balu Niepodległości nawiązująca do przedwojennej tradycji świętowania wolności na balach. Wydarzenie przygotowała Diakonia Społeczna w Bydgoszczy. W program artystyczny zaangażowali się młodzi ludzie.

 

 

Szacuje się, że 11 listopada i w tygodniu go poprzedzającym, w Bydgoszczy odbyło się ponad 300 różnych wydarzeń poświęconych temu jubileuszowi.

 

W naszych relacjach piszemy również o Marszu Niepodległości w Warszawie, na który pojechało przynajmniej kilkaset osób z Bydgoszczy. Więcej o MN i innych bydgoskich wydarzeniach pisaliśmy:

Przeżyjmy Marsz Niepodległości raz jeszcze

Pamiętano o bydgoskich bohaterach walki o niepodleglość

Tak Bydgoszcz świętowała odzyskanie przez Polskę niepodległości

Czy Bydgoszcz wróciła do Polski z powodu obaw o wybuch powstania na Pomorzu?

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu