Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Radiowiec to bezpartyjny bolszewik”

,,Radiowiec to bezpartyjny bolszewik”

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 listopad 2018 19:38
,,Radiowiec to bezpartyjny bolszewik” Fot: Anna Karaszewska

W najbliższą niedzielę (18 listopada) będziemy obchodzić 62. rocznicę spalenia zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego, wydarzenia cały czas zbyt słabo rozpropagowanego, ale dość ciekawego i wielowątkowego, będącego elementem szerszych przemian jakie przechodziły.

Punktem przełomowym był tutaj Poznański Czerwiec, strajk generalny jaki miał miejsce w Wielkopolsce, stłumiony przy użyciu wojska i czołgów. To zdarzenie wywołało jednak następstwa, chociażby październikowe powstanie węgierskie w Budapeszcie; solidarność z Węgrami wyrażał również 18 listopada tłum bydgoszczan w drodze na Wzgórze Dąbrowskiego. Dlatego obecność przed dwoma laty na uroczystościach odbywających się na Wzgórzu Dąbrowskiego posła Adama Mirkóczki z Węgier.

 

Po Poznaniu rewolucja dokonywała się też w Polsce, w sposób jednak bardziej cywilizowany niż na Węgrzech. W październiku wewnątrz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej zaczęły się krystalizować dwie frakcje. Frakcja ,,natolińczyków” (od pałacu w Natolinie) zaczęła domagać się reform, co doprowadziło do dojścia do władzy Władysława Gomółki oraz ogólnoodczuwalnej ,,odwilży politycznej”. Bydgoscy dziennikarze z mediów prorządowych w październiku 1956 roku coraz śmielej domagali się zmian w strukturach władz wojewódzkich PZPR.

 

Tym wszystkim emocjonowało się społeczeństwo. Spalenie zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego miało miejsce już po dojściu do władzy Gomułki. Władza ludowa już po zakończeniu II wojny światowej wykorzystywała radio do propagandy. Polacy byli jednak mniej ufni wobec Polskiego Radia, niż audycji nadawanych z zachodu, chociażby radia Wolna Europa. Utarło się zatem powiedzieć, że ,,radiowiec to bezpartyjny bolszewik”. Stąd też władza przegrywając z tamtymi rozgłośniami, zdecydowała się montować machiny zagłuszające. Spontaniczny bunt jaki wybuchł w listopadzie 1956 roku, gniew społeczny skierował ku aparaturze zagłuszającej.

 

W 62. rocznicę

Uroczystości w niedziele 18 listopada rozpoczną się o godzinie 10:0 Mszą Świętą w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Ugorach. Następnie nastąpi przemarsz na Wzgórze Dąbrowskiego.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

  Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

  Etykiety: Zachem
 • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

  W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu