Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW II Rzeczypospolitej muzyka odgrywała szczególną rolę wychowawczą

W II Rzeczypospolitej muzyka odgrywała szczególną rolę wychowawczą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 12 maj 2018 13:15
W II Rzeczypospolitej muzyka odgrywała szczególną rolę wychowawczą Fot: bydgoskabazylika.pl

Trwają VIII Koncerty Maryjne z Różą, w ramach których codziennie w bydgoskiej Katedrze możemy posłuchać pięknej muzyki. To jednak nie tylko śpiew, ale też prelekcje poświęcone muzyce. W czwartek o chórach związanych z Bielawami opowiadała dr hab. Aleksandra Kłaput-Wiśniewska.

Czwartkowy wykład który odbył się w Domu Polskim poświęcony był dziejom bydgoskiej bazyliki, którą zbudowali księża misjonarze św. Wincentego a Paulo. Za nim jednak powstała świątynia musieli oni posługiwać w kaplicach. Jedna z takich kaplic działała wewnątrz Internatu Kresowego przy ulicy Chodkiewicza 32.

 

Już w 1922 roku, czyli w roku sprowadzenia do Bydgoszczy misjonarzy ze zgromadzenia św. Wincentego a Palo powstał Chór ,,Odrodzenie”, którego siedzibą była wspomniana kaplica Internatu Kresowego. Chór liczył w pewnym momencie nawet 90 chórzystów.

 

Doktor Kłaput-Wiśniewska wspomniała również, że działała Orkiestra Internatu Kresowego, ale na jej temat nie wiemy dzisiaj zbyt wiele.

 

Przy szkole podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego przy dzisiejszej ulicy Poniatowskiego działał natomiast chór szkolny. Postacią wyróżniającą się tutaj był nauczyciel Henryk Furmanowicz, który sprawił, iż chór prezentował dość ambitny repertuar, co nawet zadziwiało urzędników kuratorium. Furmanowicz twierdził jednak, że religijne i patriotyczne wychowanie jest możliwe tylko przez wysoką kulturę.

 

- W okresie międzywojennym muzyka odgrywała szczególną rolę w wychowaniu społeczeństwa – wyjaśnia dr. hab. Aleksandra Kłaput-Wiśniewska.

 

Od 1929 roku (według niektórych dokumentów 1928) przy parafii św. Wincentego a Paulo powstał chór parafialny, który otrzymał nazwę Vincentinum i funkcjonuje do dzisiaj – Encyklika papieża Piusa XI podkreślała znaczenie śpiewu kościelnego, te same zespoły nie powinny śpiewać pieśni świeckich i kościelnych – wyjaśniła prelegentka. Sprawiło to, że wspomniany Chór ,,Odrodzenie”, który występował również na świeckich festynach, zaczął odgrywać przy parafii znacznie mniejszą rolę, na rzecz rozwoju Vincentinum. Niestety dokumenty dotyczące przedwojennej działalności Vincentinum zostały spalone.

 

-Wybuch II wojny światowej odwołał działalność wszystkich zespołów kościelnych. Zastrzelono opiekuna ks. Szarka oraz związanego z zespołem ks. Wiórka. Po wojnie chór odrodził się, dyrygentem został Paweł Podejko, odkrywca archiwalnych zbiorów muzycznych na Jasnej Górze – opowiadała doktor Kłaput-Wiśniewska.

 

Polityka władz komunistycznych była dość represyjna, zakazane były zgromadzenia, a pod takie podchodziły chociażby próby chóru. Dlatego spotykano się według ówczesnego prawa nielegalnie, dla bezpieczeństwa chórzystów nie prowadzono żadnej dokumentacji chóru.

 

To tylko najważniejsze fragmenty z prelekcji dr. Kłaput-Wiśniewskiej, która prezentowała zagadnienie z wieloma szczegółami.

 

Kolejną prelekcję wygłosi w środę 16 maja ks. Mateusz Ziemlewski pt. ,,Maryja w muzyce. ,,Totus Tuus”. (godzina 17:00, w Domu Polskim). Dzisiaj natomiast po wieczornej Mszy Świętej, około godziny 18:30 wystąpi Chór Żeński ,,Primo” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy.

 

Plan koncetów na kolejne dni:

Niedziela - 13 maja - sopranistka Beata Bobińska, organy - Joanna Derenda-Łukasik.

Poniedziałek - 14 maja - Towarzystwo Śpiewu ,,Halka" Chór Męski. Tradycje tego chóru sięgają 1883 roku.

Wtorek – 15 maja - Chór Żeński „CANTARE”

Środa – 16 maja – Chór Collegium Medicum UMK oraz Chór Kameralny Akademii Muzycznej

Czwartek – 17 maja - Chór „Exsultate Deo” z Parafi i Św. Polskich Braci Męczenników

Piątek – 18 maja - Chór Mieszany „Jubilate Deo” z parafi i MBNP.

 

Jutro na Portalu Kujawskim zaprezentujemy natomiast dużą część występu Męskiego Zespołu Chorałowego, który w bydgoskiej Katedrze zaśpiewał w piątek.

Warte obejrzenia

  • Najlepsze polskie koszykarki powalczą nad Brdą o Puchar Polski

    W 2018 roku zawodniczki bydgoskiego Basket25 zrobiły niespodziankę zdobywając Puchar Polski. Pod koniec stycznia będą miały ponownie na to szansę, na dodatek przed własną publicznością, bowiem tegoroczny turniej Suzuki Puchar Polski odbędzie się na bydgoskiej Arenie Bydgoszcz, nad samą Brdą. Turniej rozpocznie się w piątek 28 stycznia, a zakończy w niedzielę 30 stycznia.

  • CWZS Zawisza staje się historią

    Zgodnie z podjętą w środę uchwałą, dzisiaj – z dniem 31 grudnia – rozwiązany zostaje Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy ,,Zawisza”, można powiedzieć spadkobierca 75 tradycji wielosekcyjnego klubu sportowego Zawisza Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu