Jesteś tutaj: HomeBydgoszczIluzja pomocy dla bezrobotnych

Iluzja pomocy dla bezrobotnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 14 marzec 2013 09:13

2 mln złotych na wniosek prezydenta Bruskiego otrzyma Bydgoszcz na pomoc zwalnianym około 500 pracownikom Zachemu, być może środków też starczy na pomoc innym bezrobotnym. XZ punktu widzenia budowania wizerunku medialnego brzmi dobrze, ale w praktyce już tak nie jest.

W ramach tych pieniędzy pracodawca będzie mógł otrzymać do 20 tys. złotych pomocy na utworzenie stanowiska pracy dla zwolnionych z Zachemu. Po upadku tej fabryki, każda pomoc dla jej byłych pracowników budzi uwagę mediów, tylko zapomina się, że nie są to jedyni bezrobotni. Od początku roku do końca lutego liczba bezrobotnych w samej Bydgoszczy wzrosła o ponad 1400 osób. Pracownicy Zachemu nie są tutaj liczeni, gdyż oni rejestrować będą się dopiero jako bezrobotni od kwietnia. Jednorazowe wsparcie dla konkretnej grupy, nie może przykrywać problemu ponad 15 tys. innych bezrobotnych.

 

Upadek Zachemu to także problemy innych firm, które kooperowały z tą fabryką. Osoby zwolnione z tamtych zakładów pracy już raczej na tą dedykowaną pomoc się nie załapią. Zresztą zbyt wielu beneficjentów tej pomocy i tak nie będzie, gdyż ta kwota wystarczy na utworzenie tylko 100 miejsc pracy, jeżeli stosowana będzie dotacja w wysokości 20 tys. złotych.

 

Warto zwrócić uwagę także na ciekawe przemyślenie, że taniej jest ratować w danym momencie nierentowne miejsca pracy, niż tworzyć nowe. O tym, ze przy ratowaniu zakładu popełniono błędy, powiedziała ostatnio nawet reprezentująca partie rządzącą posłanka Teresa Piotrowska.

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • W Polsce jest ok. 30 tys. osób bezdomnych. Szczególnie trudna jest dla nich zima

  Zima jest najtrudniejszym okresem w roku dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności – to wtedy odnotowuje się wśród nich największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. Dlatego organizacje pomocowe przygotowują się do tego sezonu już od kilku tygodni. – Noclegownie, jak sama nazwa wskazuje, są czynne tylko w nocy, a w sezonie zimowym udostępniamy ogrzewalnie, gdzie osoba potrzebująca wsparcia może przebywać też w ciągu dnia. Żeby nasi podopieczni mieli okazję czymś się zająć, otworzyliśmy kąciki biblioteczne, ponieważ osoby w kryzysie bezdomności uwielbiają czytać – mówi Beata Humięcka, dyrektorka Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

 • Polacy w święta generują o 1/4 więcej odpadów niż zwykle. Są problemy z ich segregowaniem

  Święta to czas wzmożonej konsumpcji i zakupów, a w efekcie kosze na śmieci zapełniają się tonami odpadów – od opakowań po detergentach wykorzystanych podczas przedświątecznych porządków, przez papiery, wstążki czy tasiemki do pakowania prezentów, pudełka po słodkościach, aż po niebezpieczne odpady po środkach pirotechnicznych kupionych na sylwestrową noc. – W okresie okołoświątecznym generujemy nawet 25 proc. więcej odpadów więcej niż zwykle – mówi Magdalena Dziczek, twórczyni aplikacji Sorteusz. To narzędzie, które podpowiada użytkownikom, jak odpowiednio posegregować śmieci. Dla wielu Polaków wciąż jest to poważne wyzwanie, przez co większość odpadów trafia do spalenia lub na wysypiska zamiast do recyklingu.

Wiadomości z regionu