Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNajstarszy bydgoski pomnik przeszedł renowację

Najstarszy bydgoski pomnik przeszedł renowację

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 listopad 2017 07:28
Najstarszy bydgoski pomnik przeszedł renowację Fot: Bogusław Białas

Po północnej stronie Katedry Bydgoskiej na Brdę spogląda postać św. Jana Nepomucena, męczennika i świętego Kościoła katolickiego. Mająca blisko trzysta lat rzeźba przeszła w ostatnim czasie renowację.

 

Trudno jednoznacznie określić kiedy rzeźba czeskiego świętego pojawiła się nad Brdą. W dokumentach wymieniona jest ona dopiero w roku 1745, szacuje się jednak, że powstać mogła nawet w 1729 roku, czyli tuż po kanonizacji świętego przez papieża Benedykta XIII. W tamtym okresie kult tego świętego był bardzo silny, stąd też poświęcone jemu figury powstawały dość powszechnie. Ulokowanie jego wizerunku nad Brdą mogło mieć związek, iż w tradycji ludowej uchodził jako osoba chroniąca przed powodzią. Ponadto jego kult mógłbyć związany z dużą popularnością św. Mikołaja, który jest również jednym z patronów bydgoskiej Katedry.  Pogląd o związku ze św. Mikołajem wyraził w pracy naukowej Janusz Hochleitner.

 

 

Święty Jan Nepomucen urodził się około 1350 roku w Pomuku, a zmarł w marcu 1393 roku w Pradze. Był osobistym spowiednikiem Zofii Bawarskiej. Jedna z wersji jego śmierci zakłada, że odmówił wyjawienia tajemnicy spowiedzi czeskiemu królowi Wacławowi, za co został poddany torturą, a następnie wrzucony do Wełtawy. Inna z wersji mówi po prostu o konflikcie pomiędzy królem a biskupem, Jan Nepomucen popadł w niełaskę władcy i został uwięziony a następnie zamordowany.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu