Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSprawdzamy kto tworzył program ,,Polska Samorządna”

Sprawdzamy kto tworzył program ,,Polska Samorządna”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 03 listopad 2017 00:35

Duże kontrowersje w Bydgoszczy wywołały zapisy programu Platformy Obywatelskiej, który zakłada likwidację urzędów wojewódzkich i przekazanie kompetencji wojewodów marszałkom województw. W Bydgoszczy jest przede wszystkim obawa, że utrata Urzędu Wojewódzkiego, doprowadzi do utraty funkcji współstolicy województwa kujawsko-pomorskiego.

W poniedziałek poseł Paweł Olszewski poinformował, że program Platformy Obywatelski ,,Polska Samorządna” zawiera również zapisy bardziej precyzyjne dla kujawsko-pomorskiego, gdzie zakłada się rozdzielenie siedziby marszałka i sejmiku. Ta wersja programu nie jest jednak publicznie znana.

 

Na czele zespołu programowego ,,Polski Samorządnej” stoi poseł Jacek Protas, reprezentujący w sejmie okręg elbląski. Do 2014 roku Jacek Protas był marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego, stąd też zapewne doskonale rozumie pozycję marszałków województw. Z województwa kujawsko-pomorskiego w zespole tworzącym program znalazła się tylko jedna osoba – Marek Smoczyk, sekretarz województwa. W przeszłości pełnił funkcję chociażby dyrektora Gabinetu Wojewody Toruńskiego. Wynika zatem z tego, że do opracowującej program Samorządowej Rady Programowej Platformy Obywatelskiej, nie zaproszono żadnych przedstawicieli bydgoskich struktur.

 

W radzie programowej znalazł się m.in. związany ze Śląskiem Marek Wójcik, który podczas prac nad ustawą metropolitalną twierdził, że kwestią czasu jest tylko, kiedy mieszkańcy nie będą odróżniać, gdzie kończy się Bydgoszcz a zaczyna Toruń.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu