Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiasto aplikuje o dofinansowanie rewitalizacji Górnego Tarasu

Miasto aplikuje o dofinansowanie rewitalizacji Górnego Tarasu

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 29 grudzień 2016 13:35

Być może w niedalekiej przyszłości bydgoszczanie będą chętnie chodzić na spacery na Wzgórzu Dąbrowskiego i Wzgórzu Wolności. Dzisiaj Urząd Miasta złożył wniosek o dofinansowanie unijne dla rewitalizacji parków położonych na tzw. Górnym Tarasie.

Dzisiaj formalnie na tereny zielone ulokowane na Wzgórzu Wolności można wejść tylko z okolic Mostu Uniwersyteckiego. Spotkać można co prawda osoby wchodzące schodami od strony Ronda Kujawskiego, które są jednak z uwagi na zły stan techniczny zamknięte dla pieszych. Od wielu lat to miejsce czeka na gruntowną rewitalizację, w ostatnim czasie pojawiły się jednak konkretne działania, aby odmienić to miejsce.

 

Inwestycja szacowana na 3,4 mln zł zakłada uporządkowanie roślinności w obu parkach oraz przywrócenie punktów widokowych. Na Wzgórzu Wolności powstać mają ścieżki piesze oraz rowerowe. Planuje się również ustawienie ławek, tablic informacyjno-dydaktycznych, karmików dla ptaków oraz śmietników. Ważne jest też powstanie oświetlenia, co pozwoli na miłe spacery wieczorami.

 

Wizualizacja Wzgórza Wolności:

 

 

Miasto liczy, że 2,5 mln zł uda się uzyskać w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska z Unii Europejskiej.

 

Park na Wzgórzu Dąbrowskiego założono w pierwszej połowie XIX wieku, jego elementem był niewielki cmentarz żydowski. Wzgórze Dąbrowskiego władze pruskie zagospodarowały natomiast w pierwszej połowie XX wieku.

 

Wzgórze Dąbrowskiego na wizualizacji:

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

 • Sejmik zebrał się, aby rozmawiać o rolnictwie. Podkreślono potrzebę rozwoju portów morskich

  Sytuacja w polskim rolnictwie jest trudna, co pokazały protesty z ostatnich dni oraz incydent z Kotomierza pod Bydgoszczą, gdzie doszło do wysypania zboża, co krytykuje prezydent i wicepremier Ukrainy atakując Polskę. Rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego, dlatego w poniedziałek 26 lutego na nadzwyczajnej sesji zebrał się Sejmik Województwa.

Wiadomości z regionu