Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPojawiła się inicjatywa utworzenia pomnika Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy

Pojawiła się inicjatywa utworzenia pomnika Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 29 grudzień 2016 07:17

Wystąpienie obywatelskie podczas wczorajszej sesji Rady Miasta wygłosił dr Marek Szymaniak z IPN, który reprezentował społeczny komitet budowy pomnika upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego.

 

Zdaniem dr Marka Szymaniaka naturalną lokalizacją dla takiego pomnika byłby Skwer im. Leszka Białego przy ul. ks. Markwarta - To miejsce ma szczególne znaczenie symboliczne, znajduje się bowiem w sąsiedztwie budynku gdzie mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa, będącego miejscem kaźni dla wielu.

 

Szymaniak podkreślał, że Bydgoszcz była ważnym miastem polskiego podziemia antykomunistycznego - Na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej będą prowadzone prace ekshumacyjne Spodziewamy się odnaleźć tam kilkadziesiąt szczątków członków bydgoskiego podziemia antykomunistycznego. Na cmentarzu komunalnym znajdują się właściwie doły śmierci. Wydobywanie ich z dołów śmierci stanowi wyraz naszego szacunku dla ich ofiary

 

Kluczowe dla powodzenia inicjatywy będzie pozyskanie środków finansowych. Szymaniak nie krył, że liczy również na wsparcie z budżetu miasta. Wczoraj o konkretach jednak nie rozmawiano.

 

Społeczny komitet chciałby oddać do użytku swoje dzieło na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli do 2018 roku. Dokładniej do 1 marca, gdyż wówczas przypada Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

 • Sejmik zebrał się, aby rozmawiać o rolnictwie. Podkreślono potrzebę rozwoju portów morskich

  Sytuacja w polskim rolnictwie jest trudna, co pokazały protesty z ostatnich dni oraz incydent z Kotomierza pod Bydgoszczą, gdzie doszło do wysypania zboża, co krytykuje prezydent i wicepremier Ukrainy atakując Polskę. Rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego, dlatego w poniedziałek 26 lutego na nadzwyczajnej sesji zebrał się Sejmik Województwa.

Wiadomości z regionu