Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLinia kolejowa do lotniska jest realna? Ministerstwo wskazuje konkretny konkurs

Linia kolejowa do lotniska jest realna? Ministerstwo wskazuje konkretny konkurs

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 grudzień 2016 00:51

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na rozwój kolei aglomeracyjnej samorządy mogą się starać o dofinansowanie dodatkowych projektów kolejowych. Ten program pozwala starać się o dofinansowanie zewnętrzne na budowę linii kolejowej do Portu Lotniczego Bydgoszcz, co znacznie poprawiłoby jego dostępność komunikacyjną. Oceniane będzie jednak zaawansowanie przygotowania inwestycji, a czasu na złożenie aplikacji jest coraz mniej.

Dla przedmiotowego projektu rozważane jest finansowanie inwestycji ze środków przeznaczonych na rozwój kolei aglomeracyjnej w ramach osi priorytetowej V Rozwój Transportu Kolejowego w Polsce, działanie 5.2 B: Rozwój transportu kolejowego poza TEN-Kolej miejska – odnosi się do kwestii budowy linii kolejowej do bydgoskiego lotniska Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

 

Miejska Pracownia Urbanistyczna nakreśliła już nawet przebieg ewentualne linii kolejowej z Łęgnowa do lotniska i następnie linii kolejowej nr 131 w gminie Białe Błota. Gdyby udało się w inwestycję wykonać w takim wariancie, to wokół Bydgoszczy powstałby kolejowy ring, podobny do tego w Berlinie. Pozwoliłoby to łatwiej konkurować bydgoskiemu lotnisku o pasażerów z Torunia (dojazd do Gdańska autostradą trwa mniej więcej podobny czas) czy nawet Piły lub Chojnic w sąsiednich województwach.

 

Złożenie do konkursu będzie zależne od decyzji urzędu marszałkowskiego woj. kujawsko-pomorskiego oraz stopnia przygotowania projektu – informuje dalej ministerstwo. Potrzebna będzie zatem współpraca pomiędzy Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Miastem Bydgoszcz. Ostateczny termin składania wniosków to dzień 31 maja 2017 roku.

 

Beneficjentami konkursu mogą być również stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, czyli również Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

 • Sejmik zebrał się, aby rozmawiać o rolnictwie. Podkreślono potrzebę rozwoju portów morskich

  Sytuacja w polskim rolnictwie jest trudna, co pokazały protesty z ostatnich dni oraz incydent z Kotomierza pod Bydgoszczą, gdzie doszło do wysypania zboża, co krytykuje prezydent i wicepremier Ukrainy atakując Polskę. Rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego, dlatego w poniedziałek 26 lutego na nadzwyczajnej sesji zebrał się Sejmik Województwa.

Wiadomości z regionu