Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŻeby nie zaprzepaścić zwycięskiego powstania

Żeby nie zaprzepaścić zwycięskiego powstania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 27 grudzień 2016 16:40

Podczas obchodów 98-tej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Bydgoszczy wyrażony został niepokój nasilającymi się podziałami politycznymi w dzisiejszej Polsce – Módlmy się, żeby nie zaprzepaścić tamtego zwycięstwa – apelował na początku Mszy Świętej ks. płk. Zenon Surma, co miało przypomnieć, że brak jedności już raz Polaków pozbawił niepodległości. Podczas uroczystości nie komentowano jednak bieżących wydarzeń politycznych, skupiono się bardziej na refleksji historycznej.

Homilię podczas Mszy Świętej wygłosił bp. Jan Tyrawa, który z dużą dumą odnosił się z pojęciem ,,narodu polskiego – Naród nie istnieje bez historii, tradycji, bez fundamentalnych wartości na których się buduje.

 

Zdaniem bp. Tyrawy Powstanie Wielkopolskie było właśnie jednym z elementów, które kształtowały polski charakter narodowy, w którym zauważa on odznaki – Miłości umiłowania wolności, swojego społeczeństwa i swojego narodu. Umiłowania przede wszystkim godności tego państwa – według biskupa to właśnie to skłoniło Wielkopolan do podjęcia walki przed 98 laty.

 

- Po to jest dzisiejsze spotkanie, abyśmy widzieli ciągłość pokoleń (…) potrafili budować przyszłość, aby nie zmarnować ofiary poprzednich pokoleń (…) Zachowali to wszystko co wyróżnia nas od innych narodów. Nie tylko módlmy się w intencji ofiar, ale również o nas samych i prawe sumienia – wyjaśniał bp. Jan Tyrawa.

 

Tradycyjnie po eucharystii nastąpił przemarsz pod jedyny w Polsce Pomnik Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego – Walk w Bydgoszczy nie było. Jednak Bydgoszcz w efekcie ogromnego sukcesu jakim zakończyło się Powstanie Wielkopolskie odegrała rolę nie pośrednią, a niektórzy mówią nawet kluczową – mówił w dalszej części uroczystości wicewojewoda Józef Ramlau – Bydgoszcz w 1918 roku zamieszkała była w 60% przez ludność niemiecką. Bydgoszcz była ogromnym i dobrze uzbrojonym garnizonem. Polacy, mieszkańcy Bydgoszczy, skutecznie wiążąc siły niemieckie, skutecznie uniemożliwiły udział tego garnizonu, w znacznej części dobrze przygotowanych żołnierzy, w tłumieniu Powstania Wielkopolskiego. Bydgoszczanie indywidualnie przedostawali się na teren walk i tam walczyli.

 

 

- Wielkopolanie przeciwstawili się potędze pruskiej nie tylko mając za sobą nie tylko dzielne serca i gorące głowy, za nimi były całe dziesięciolecia organicznej pracy w stowarzyszeniach oświatowych, spółdzielczych, gospodarczych i samopomocowych. Gdy wreszcie stosowny moment, w ciągu kilku zaledwie miesięcy, siły powstańcze przekształciły się w regularną armię liczącą 100 tys. żołnierzy. Wielkopolanie podjęli walkę i ją zwyciężyli – mówił wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

 

W uroczystościach uczestniczyła była posłanka Anna Bańkowska, która corocznie 27 grudnia przychodzi oddać hołd powstańcom. Zabrakło natomiast parlamentarzystów pełniących obecnie mandaty. I to jest smutny akcent dzisiejszej rocznicy.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

 • Sejmik zebrał się, aby rozmawiać o rolnictwie. Podkreślono potrzebę rozwoju portów morskich

  Sytuacja w polskim rolnictwie jest trudna, co pokazały protesty z ostatnich dni oraz incydent z Kotomierza pod Bydgoszczą, gdzie doszło do wysypania zboża, co krytykuje prezydent i wicepremier Ukrainy atakując Polskę. Rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego, dlatego w poniedziałek 26 lutego na nadzwyczajnej sesji zebrał się Sejmik Województwa.

Wiadomości z regionu