Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWojewoda: Współpraca z Bydgoszczą nie układa się idealnie ale nie jest zła

Wojewoda: Współpraca z Bydgoszczą nie układa się idealnie ale nie jest zła

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 08 grudzień 2016 16:36

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz podsumował rok swojego urzędowania po powołaniu przez premier Beatę Szydło. Według niego był to trudny rok, ale przede wszystkim ,,dobry rok” dla województwa.

- Jeżeli mnie by ktoś zapytał czy raz jeszcze podjąłbym decyzję o objęciu funkcji wojewody, pomimo tych różnych trudności, to bym się nie wahał – przyznał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

W ostatnim roku jak podkreślał starał się budować dobre relacje z samorządami, wdrażać program Rodzina 500+ na terenie województwa oraz rozwiązywać problemy szeroko pojętego zagadnienia jakim jest bezpieczeństwo. Bogdanowicz przyznał, iż zarządzanie kryzysowe w ostatnim roku realizowane było bezbłędnie, bez większych incydentów przebiegły manewry wojsk NATO ,,Anakonda” oraz Światowe Dni Młodzieży. Również wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przyznał, iż udało się uzyskać więcej pieniędzy niż wcześniej planowano na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w województwie kujawsko-pomorskim. Wojewoda współorganizował również dodatkowo uroczystości 35 rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981, 77 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i 60 rocznicy spalenia zagłuszarki na Wzgórzu Dąbrowskiego.

 

Priorytety na 2017 rok to wdrażanie reformy edukacji, reformowanie służby zdrowia, wdrażanie tzw. Planu Morawieckiego, koordynacja programu Mieszkanie+ oraz pilnowanie dwóch ważnych inwestycji drogowych – budowy S-5 i S-10.

 

Współpraca z samorządowcami różna

Najgorzej zdaniem wojewody współpraca wyglądała z prezydentem Grudziądza, gdzie doszło do otwartego sporu o odpowiedzialność za szpital.

 

- Jeżeli chodzi o Bydgoszcz to ta współpraca nie układała się idealnie, ale nie chciałbym mówić, że była ona zła – przyznaje wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Zgrzyty pomiędzy wojewodą i prezydentem Bydgoszczy widoczne były w przekazach medialnych, takim ewidentnym przykładem nie najlepszych relacji były obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zdaniem Bogdanowicza pomiędzy pracownikami Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Miasta Bydgoszczy są jednak utrzymywane kontakty robocze i to jest najważniejsze.

 

Najlepiej Bogdanowicz dogadywał się z prezydentem Torunia, który miał być najbardziej otwarty wzajemną współpracę.

 

- Twierdzę, że animozje w województwie są po części uzasadnione i po części nieuzasadnione. Na pewno one szkodzą. Co niektórzy niespecjalnie chcą zgody, mając taka strategię polityczną – ocenia relacje wewnątrz województwa wojewoda Bogdanowicz.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

 • Sejmik zebrał się, aby rozmawiać o rolnictwie. Podkreślono potrzebę rozwoju portów morskich

  Sytuacja w polskim rolnictwie jest trudna, co pokazały protesty z ostatnich dni oraz incydent z Kotomierza pod Bydgoszczą, gdzie doszło do wysypania zboża, co krytykuje prezydent i wicepremier Ukrainy atakując Polskę. Rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego, dlatego w poniedziałek 26 lutego na nadzwyczajnej sesji zebrał się Sejmik Województwa.

Wiadomości z regionu