Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW dniu 11 listopad 1918 roku w Bydgoszczy miała miejsce rewolucja

W dniu 11 listopad 1918 roku w Bydgoszczy miała miejsce rewolucja

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 listopad 2016 08:22

Za nami obchody Święta Niepodległości. Dość dużo akcentów w tym roku pojawiło się nawiązujących do dnia 20 stycznia 1920 roku, gdy faktycznie Bydgoszcz wróciła do Polski. Warto zastanowić się jednak jak wyglądała pierwsza połowa listopada 1918 roku w Bydgoszczy, czym politycznie żyli bydgoszczanie. Jakie informacje docierały do polskich bydgoszczan, marzących o niepodległej Polsce.

 

I wojna światowa wybuchła niespodziewanie w 1914 roku. Wówczas nie przewidywano jednak, że będzie trwać ona aż 4 lata, przez co wyniszczy wewnętrznie uczestniczące w niej państwa. W październiku 1917 roku w Rosji wybucha rewolucja, którą kieruje Włodzimierz Lenin, wspomagany przez niemieckie służby. Mamy do czynienia z wojną domową, która eliminuje Rosję z I wojny światowej. Niemcy dzięki temu mogą się skupić na froncie zachodnim – przez kolejne miesiące nie udaje się jednak zdobyć Paryża i wygrać wojny. Blokada gospodarza Niemiec doprowadza do wybuchu rewolucji listopadowej.

 

Polacy, będący w Bydgoszczy mniejszością, czytali głównie Dziennik Bydgoski, który z dużym zainteresowaniem pisał o problemach państwa niemieckiego. 3 listopada 1918 roku w Kilonii wybucha bunt marynarzy. Dość szybko rozpowszechnia się on na cały kraj, wybucha rewolucja. W Dzienniku Bydgoskim z dnia 9 listopada czytamy o niepokojach w niemieckich miastach, pada nawet stwierdzenie ,,Idzie bolszewizm!”, przy czym redakcja uspokaja, iż jest to łagodniejsza rewolucja niż w Rosji. Pojawiają się w gazecie również spekulacje, iż cesarz Wilhelm II może złożyć koronę. Kolejny numer potwierdza fakt złożenia korony oraz zrzeczenia się przez prawowitego następce prawa do tronu.

 

Najważniejszą informacją wydrukowaną w numerze z 9 listopada był jednak faks jaki niemieckie dowództwo miało wystosować do głównodowodzącego siłami Francji marszałka Ferdinanda Focha, co wskazuje, iż lada dzień Niemcy mogą skapitulować Bydgoszczanie zatem nie wiedzą o tym, iż z nocy 7 na 8 listopada zawiązał się w Lublinie socjalistyczny rząd Ignacego Daszyńskiego.

 

Dalsza część publikacji na łamach PopieramBydgoszcz.pl - 11 listopada 1918 roku – rewolucjoniści przejmują władze w Bydgoszczy

 

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu