Wiadomości z Dobrcza i Koronowa https://portalkujawski.pl Sun, 19 May 2024 00:56:18 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Manifestowali poparcie dla Unii Europejskiej. Czy szanowali jej symbole? https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10856-manifestowali-poparcie-dla-unii-europejskiej-czy-szanowali-jej-symbole https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10856-manifestowali-poparcie-dla-unii-europejskiej-czy-szanowali-jej-symbole Manifestowali poparcie dla Unii Europejskiej. Czy szanowali jej symbole?

W sobotę na Starym Rynku odbyła się manifestacja z okazji 60-tej rocznicy podpisania traktatów rzymskich, uznawanych za początkujących powstanie Unii Europejskiej. Przy tej okazji chciano wyrazić niepokój kierunkom działań polskiego rządu na arenie integracji europejskiej. Uczyniono to poprze symboliczne śpiewanie hymny Unii Europejskiej - ,,Ody do Radości” Ludwika van Bethovena, na podstawie poematu Fryderyka Schillera.

Głównym elementem tego zgromadzenia było zatem śpiewanie hymnu Unii Europejskiej. Wielu mężczyzn biorących udział w tym wydarzeniu miało założone nakrycia głowy, co nie spotkało się ze zwróceniem uwagi przez pozostałych uczestników zgromadzenia. Ustawa o symbolach narodowych wskazuje, że przy odgrywaniu hymnu państwowego mężczyźni dla zachowania należnej czci powinni zdjąć czapki.

 

Hymn Unii Europejskiej takiej ochronie już na terenie Polski. Nie mniej jednak jeżeli ktoś chce publicznie wyrażać poparcie dla symboliki Unii Europejskiej, to powinien robić to z wielką czcią i szacunkiem. W wydarzeniu uczestniczyli bydgoscy radni Platformy Obywatelskiej.

 

W czerwcu 2014 roku, podczas uroczystości wręczenia zaświadczeń o wyborze, zorganizowanej przez Państwową Komisję Wyborczą, nowo wybrany poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Korwin-Mikke siedział na parapecie gdy odgrywany był hymn UE. Zostało to odebrane przez opinie publiczną jako chęć znieważenia symboli UE przez parlamentarzystę.

 

 

]]>
Bydgoszcz Sun, 26 Mar 2017 23:13:56 +0200
Poprzez św. Jadwigę chcą promować przyjaźń polsko-węgierską https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/10855-poprzez-sw-jadwige-chca-promowac-przyjazn-polsko-wegierska https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/10855-poprzez-sw-jadwige-chca-promowac-przyjazn-polsko-wegierska Poprzez św. Jadwigę chcą promować przyjaźń polsko-węgierską

Tradycją marcową stały się spotkania pod pomnikiem św. Jadwigi w Inowrocławiu, przy okazji obchodzonego 15 marca Święta Narodowego Węgier oraz 23 marca Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Do trzeciego z rzędu symbolicznego spotkania doszło w niedziele.

Pod pomnikiem św. Jadwigi, patronki Inowrocławia odczytano uchwałę Sejmu RP z 2007 roku o ustanowieniu Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej oraz złożono symboliczne kwiaty. Padła propozycja przyjęcia odezwy, która zachęcić wszystkie kujawskie środowiska do włączenia się w dzieło, zorganizowania dużych uroczystości w marcu przyszłego roku. W roku 2018 przypadnie bowiem 10-ta rocznica przyjęcia przez Inowrocław św. Jadwigi jako swojej patronki.

 

 

Treść odezwy:

Od ponad 1000 lat Polacy i Węgrzy żyją w tej samej części Europy tworząc trwałe więzy łączące oba narody na wielu płaszczyznach: politycznej, społecznej, kulturalnej i ekonomicznej. Wielokrotnie wspólnie odpieraliśmy zagrożenia płynące i ze wschodu i z zachodu. W drugiej połowie XVI w. na tronie polskim zasiadł Węgier Stefan Batory, za którego panowania Polska przeżywała jeden z najświetniejszych okresów w swojej historii. W XIX w. polski gen. Józef Bem wsławił się sukcesami w walce o wolność Węgier i został naczelnym wodzem armii węgierskiej. W roku 1956 Polacy udzielili spontanicznego poparcia uczestnikom i ofiarom powstania budapeszteńskiego. Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń. Uwieńczeniem tego procesu jest członkostwo obydwu krajów i ich aktywne partnerstwo w Unii Europejskiej oraz w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

 

Powyższej treści odezwa została zawarta w uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 16 marca, ustanawiającej 23 marca jako Dzień Solidarności Polsko-Węgierskiej. Analogicznej treści uchwałę kilka dni wcześniej przyjęło Węgierskie Zgromadzenie Narodowe.

 

Zebrani w Inowrocławiu, pod pomnikiem św. Jadwigi, wywodzącej się z węgierskiej dynastii Andegawenów polskiej królowej, w 10-ty Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej , apelują do wszystkich kujawskich środowisk, aby w sposób szczególny uczcić to święto w marcu 2018 roku. W roku 2018 Inowrocław będzie w sposób szczególny świętował 10-lecie uznania św. Jadwigi jako swojej patronki. Dlatego w tym szczególnym dla Inowrocławia roku, warte wydaje się podkreślenie roli, jakie miasto odegrało w budowie tysiącletniej polsko-węgierskiej przyjaźni.

 

]]>
Inowrocław Sun, 26 Mar 2017 23:08:54 +0200
Województwo będzie zabiegać o budowę linii kolejowej na lotnisko https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10851-wojewodztwo-bedzie-zabiega-o-budowe-linii-kolejowej-na-lotnisko https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10851-wojewodztwo-bedzie-zabiega-o-budowe-linii-kolejowej-na-lotnisko Województwo będzie zabiegać o budowę linii kolejowej na lotnisko

W stanowisku wyrażonym przez zastępce prezydenta Marię Wasiak Miasto Bydgoszcz nie wyraża zbyt dużego zainteresowania budową linii kolejowej, która połączyłaby Solec Kujawski z Portem Lotniczym i następnie linią kolejową nr 131. Zupełnie inaczej do tej sprawy podchodzi jednak Województwo Kujawsko-Pomorskie, które chce negocjować z rządem wpisanie tego zadania do Kontraktu Terytorialnego.

Budowa linii kolejowej do Portu Lotniczego Bydgoszcz została zapisana chociażby w Strategii Rozwoju Województwa. Jednakże Zarząd Województwa przygotowując się do wydatkowania funduszy unijnych z nowej perspektywy z Regionalnego Programu Operacyjnego, żadnych działań w tym kierunku nie podjął.

 

Odpowiadając na pytanie radnego Andrzeja Walkowiaka, marszałek województwa Piotr Całbecki przyznaje, że województwo nadal jest zainteresowane budową linii kolejowej z Solca Kujawskiego na lotnisko.

 

Zadanie podzielone miałoby być na dwa etapy: I zakładający budowę połączenia linii kolejowej nr 131 (Bydgoszcz – Inowrocław) do Portu Lotniczego o długości ok. 4 km oraz II łączący lotnisko z Solcem Kujawskim, przez bydgoskie tereny przemysłowe. Marszałek informuje, że na realizację tych zadań opracowano już Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowe.

 

Postulowany przebieg linii kolejowej: Solec Kujawski - Port Lotniczy - Trzcicniec Fot: Samorządna Bydgoszcz

 

Budowa linii kolejowej na lotnisko została już wstępnie ujęta w Kontrakcie Terytorialnem, marszałek Całbecki zapowiada dalsze negocjacje z rządem, w celu umożliwienia realnej realizacji tej inwestycji. W opinii Zarządu Województwa beneficjentem środków unijnych na budowę przedmiotowej linii kolejowej powinna być spółka PKP PLK.

 

]]>
Bydgoszcz Sun, 26 Mar 2017 16:02:25 +0200
W ,,Godzinie dla Ziemi” zgasły światła. Jaki był efekt? https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10854-w-godzinie-dla-ziemi-zgasly-swiatla-jaki-byl-efekt https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10854-w-godzinie-dla-ziemi-zgasly-swiatla-jaki-byl-efekt W ,,Godzinie dla Ziemi” zgasły światła. Jaki był efekt?

W sobotę na całym świecie odbywała się akcja organizowana przez fundację WWF ,,Godzina dla Ziemi”. Na symboliczną godzinę zgaszono światła na najważniejszych budynkach publicznych na świecie, co ma zwrócić naszą uwagę na koszty dla środowiska jakie niesie wytworzenie energii elektrycznej, a co za tym idzie skłaniać do jej oszczędności.

W Bydgoszczy zgasła chociażby Opera Nova. Czy zrobiło się ciemno? Prezentujemy unikalne zdjęcie lotnicze.

 

 

]]>
Bydgoszcz Sun, 26 Mar 2017 12:49:20 +0200
Chrystus we krwi szedł ulicami Bydgoszczy https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10853-chrysuts-we-krwi-szedl-ulicami-bydgoszczy https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10853-chrysuts-we-krwi-szedl-ulicami-bydgoszczy Chrystus we krwi szedł ulicami Bydgoszczy

Widok ten w sobotni wieczór mógł dziwić – przez Stary Rynek i Wyspę Młyńską idzie Jezus Chrystus cały we krwi, z krzyżem na ramieniu, a za nim kilka set osób w tłumie. W tej drodze krzyżowej prowadziła go grupa zamaskowanych mężczyzn, którzy biczowali go i drwili.

Jesteś moją pasją – to tytuł tegorocznej drogi krzyżowej ulicami Bydgoszczy, przygotowanej przez diecezjalną młodzież po Światowych Dniach Młodzieży. W tym roku nie było rozważania poszczególnych stacji nabożeństwa drogi krzyżowej, za to inscenizacja, która miała pokazać jak na Kościół patrzy młodzież i przede wszystkim zachęcać do refleksji. Zachęcamy do obejrzenia naszej relacji filmowej, która w choć małym stopniu pozwoli odczuć klimat przygotowanej drogi krzyżowej.

 

Poszczególne stacje natomiast miały pokazywać jak dzisiaj odwrócona od Chrystusa potrafi być młodzież.

 

]]>
Bydgoszcz Sun, 26 Mar 2017 10:32:58 +0200