Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczOrganizując pociągi specjalne walczą o rewitalizację linii kolejowej z Tucholi do Koronowa

Organizując pociągi specjalne walczą o rewitalizację linii kolejowej z Tucholi do Koronowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo poniedziałek, 26 październik 2015 22:16

Przed dwoma tygodniami mijała rocznica Bitwy pod Koronowem, coroczne inscenizacje organizowane są jednak w lipcu, w sezonie turystycznym. Niewykluczone, że na przyszłoroczną inscenizacje będzie można pojechać pociągiem z Chojnic i Tucholi. O taką atrakcję zabiegają miłośnicy kolei.

Linia kolejowa nr 241 została wybudowana w okresie zaboru pruskiego. I choć pociągi pasażerskie po niej nie kursują, to z uwagi na swoją architekturę wpisana została do rejestru zabytków. Wiadukt kolejowy w Buszkowie po prostu zachwyca.

 

W sobotę Stowarzyszenie Miłośników Kolei z Chojnic wraz z firmą Trip&Travel Polska zorganizowali przejazd turystyczny pociągu z Chojnic do Pruszcza Bagienicy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Koronowa, choć do tego miasta pociąg z powodu kradzieży torów . Inicjatywę pociągu specjalne wsparły także samorządy Kęsowa i Gostycyna.

 

- Jest to dla mnie ważne, że gminy nas popierają. Nasze starania nie idą na marne. Miłośnicy kolei sami ze zezwoleniem PKP PLK udrożnili szlak, a kolejowa spółka dopełniła formalności prawnych, aby nasz pociąg mógł bezpiecznie przejechać – informuje nas organizator przejazdu Rafał Wąsowicz.

 

Pociąg zatrzymał się m.in. w Tucholi i w Brzuchowie, na stacji zrewitalizowanej przez społeczników. Wąsowicz wyraża nadzieje, że uda się zrealizować pociąg specjalny na rekonstrukcję Bitwy pod Koronowem. Po cichu ma on też nadzieje, że w przyszłości wrócą na tą trasę regularne pociągi pasażerskie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • 15 sierpnia 1920 – to ważna data domykająca klamrę

    100. rocznica Bitwy Warszawskiej to na pewno szczególne obchody Święta Wojska Polskiego, nie tylko z powodu jubileuszowej rocznicy, ale też tego, że świętowanie zostało ograniczone przez pandemię COVID-19 – dzisiaj nie odbędzie się w Warszawie coroczna uroczysta defilada, także lokalne uroczystości przesunięto na inne dni. Z drugiej strony, może z powodu znacznie uboższej otoczki, mamy więcej czasu na przemyślenie sedna, a jest co poddać refleksji.

  • Jedna noc wstrząsnęła życiem wielu

    W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 przez część kraju przeszły nawałnice, które wyrządziły ogromne szkody, najbardziej poszkodowana okazała się gmina Sośno w powiecie sępoleńskim, ale żywioł szkody wyrządził w kilku powiatach naszego województwa. Zerwane dachy zakryte prowizorycznymi plandekami, czy nawet tygodnie bez dostępu do prądu. Tak wyglądała północno-zachodnia część naszego województwa przed trzema laty.

Wiadomości z regionu