Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczW Koronowie królowała drezyna

W Koronowie królowała drezyna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo sobota, 15 sierpień 2015 21:25

Do Koronowa obecnie nie dojedzie żaden pociąg, gdyż część torowiska została zniszczona przez złodziei. Ze stacji kolejowej w Koronowie można było jednak po linii nr 241 wyruszyć, ale na przejażdżkę drezyną. Stowarzyszenie Szczęśliwa Dolina wraz z portalem drezyniarze.pl zorganizowało w sobotę festyn drezynowy.

 

Stacja w Koronowie, która jest siedzibą Szczęśliwej Doliny, tętniła przez całą sobotę życiem. Gości częstowano kawą i ciastem, można było nabyć nawet pamiątki, ale najwięcej emocji budziła i tak drezyna i przejażdżki nią, pozwalające podziwiać malowniczy krajobraz. Nie bez powodu przecież Zakon Cystersów, nazwał w przeszłości Koronowo Szczęśliwą Doliną.

 

- Drugi rok orgainzujemy festyn drezynowy – tłumaczył nam Andrzej Probat ze Stowarzyszenia Szczęśliwa Dolina – Przed rokiem cieszył się on dużym powodzeniem, dlatego zdecydowaliśmy się, że będzie to impreza cykliczna. Linia kolejowa nr 241 jest linią wpisaną do ewidencji zabytków, bardzo malowniczą, ale niestety wyłączoną z ruchu, nie jeżdżą nią żadne pociągi, na dodatek w tym roku zdarzyły się ubytki, kradzieże torów, co uniemożliwia wjazd nawet pociągu specjalnego – ubolewa Probant.

 

Osoby związane ze Szczęśliwą Doliną, za dwa tygodnie organizują przejazd specjalny pociągu z Chojnic przez Sępólno Krajeński i Więcbork do Bydgoszczy. Wstępnie planowano zahaczenie o niegdyś ważna stację kolejową Pruszcz Bagienicę, która mieści się na trasie linii kolejowej nr 241 i być może nawet o Koronowo. Zniszczenia spowodowane przez złodziei, w tym roku jednak to uniemożlowiają.

 

- Drezyna cieszy się dość dużym powodzeniem, takie kursy dzisiejsze pozwalają jednak tylko zasmakować o co chodzi z drezyną – dodaje Andrzej Probant.

 

Wystawa poświęcona wąskotorówce

Kolejka wąskotorowa, która łączyła w przeszłości Bydgoszcz i Koronowo budzi do dzisiaj duże emocje i pozytywne wspomnienia. Być może dlatego, że po jej rozbiórce, nie udało się utworzyć żadnego połączenia kolejowego, które łączyłoby Koronowo z największym miastem województwa. W czerwcu Szczęśliwa Dolina zorganizowała przejazd zabytkowym autobusem ,,Jelcz” ( z Muzeum Komunikacji w Paterku pod Nakłem), po trasie wąskotorówki, w ramach obchodów 120-lecia jej powstania.

 

Fot-Kol jest naszą imprezą, którą organizowaliśmy po raz czwarty. Raz w roku udajemy się autobusem ,,ogórkiem” śladami jakiegoś epizodu kolejowego – wyjaśnia Andrzej Probant – W tym roku jechaliśmy śladem kolejki wąskotorowej. Z racji tego, że bardzo niewiele śladów pozostało po niej w Bydgoszczy, uczestnicy mieli dość duży problem ze znalezieniem tematów.

 

W ramach Fot-Kol odbywa się konkurs, w którym oceniane są zdjęcia jego uczestników. Po raz kolejny wygrała Aleksandra Jędrzejewska. Jej zdjęcie przedstawiające pozostałości po stacji kolejki wąskotorowej w Smukalę (Restauracja Leśna) zdobyło w tym konkursie Gran Prix.

 

 

Zdjęcie zdobywające Grand Prix autorstwa Aleksandry Jędrzejewskiej:

 

Patronat medialny nad Fot-Kol objął Portal Kujawski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
  • Około 272 tys. maturzystów rozpocznie w poniedziałek egzaminy

    Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w maju nie odbyły się egzaminy maturalne, które zostały przeniesione na czerwiec. Pierwszy egzamin rozpocznie się w najbliższy poniedziałek 8 czerwca – z języka polskiego.

    Etykiety: matury
  • Oficjalnie: Wybory jeszcze w czerwcu

    Tak jak się spodziewano już od kilku dni – wybory prezydenckie (które pierwotnie miały się odbyć 10 maja) odbędą się 28 czerwca. Dzisiaj decyzję w tej sprawie ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wybory mają się odbyć metodą hybrydową, czyli w lokalach wyborczych oraz dla korespondencyjnie dla chętnych.

Wiadomości z regionu