Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczW Koronowie królowała drezyna

W Koronowie królowała drezyna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo sobota, 15 sierpień 2015 21:25

Do Koronowa obecnie nie dojedzie żaden pociąg, gdyż część torowiska została zniszczona przez złodziei. Ze stacji kolejowej w Koronowie można było jednak po linii nr 241 wyruszyć, ale na przejażdżkę drezyną. Stowarzyszenie Szczęśliwa Dolina wraz z portalem drezyniarze.pl zorganizowało w sobotę festyn drezynowy.

 

Stacja w Koronowie, która jest siedzibą Szczęśliwej Doliny, tętniła przez całą sobotę życiem. Gości częstowano kawą i ciastem, można było nabyć nawet pamiątki, ale najwięcej emocji budziła i tak drezyna i przejażdżki nią, pozwalające podziwiać malowniczy krajobraz. Nie bez powodu przecież Zakon Cystersów, nazwał w przeszłości Koronowo Szczęśliwą Doliną.

 

- Drugi rok orgainzujemy festyn drezynowy – tłumaczył nam Andrzej Probat ze Stowarzyszenia Szczęśliwa Dolina – Przed rokiem cieszył się on dużym powodzeniem, dlatego zdecydowaliśmy się, że będzie to impreza cykliczna. Linia kolejowa nr 241 jest linią wpisaną do ewidencji zabytków, bardzo malowniczą, ale niestety wyłączoną z ruchu, nie jeżdżą nią żadne pociągi, na dodatek w tym roku zdarzyły się ubytki, kradzieże torów, co uniemożliwia wjazd nawet pociągu specjalnego – ubolewa Probant.

 

Osoby związane ze Szczęśliwą Doliną, za dwa tygodnie organizują przejazd specjalny pociągu z Chojnic przez Sępólno Krajeński i Więcbork do Bydgoszczy. Wstępnie planowano zahaczenie o niegdyś ważna stację kolejową Pruszcz Bagienicę, która mieści się na trasie linii kolejowej nr 241 i być może nawet o Koronowo. Zniszczenia spowodowane przez złodziei, w tym roku jednak to uniemożlowiają.

 

- Drezyna cieszy się dość dużym powodzeniem, takie kursy dzisiejsze pozwalają jednak tylko zasmakować o co chodzi z drezyną – dodaje Andrzej Probant.

 

Wystawa poświęcona wąskotorówce

Kolejka wąskotorowa, która łączyła w przeszłości Bydgoszcz i Koronowo budzi do dzisiaj duże emocje i pozytywne wspomnienia. Być może dlatego, że po jej rozbiórce, nie udało się utworzyć żadnego połączenia kolejowego, które łączyłoby Koronowo z największym miastem województwa. W czerwcu Szczęśliwa Dolina zorganizowała przejazd zabytkowym autobusem ,,Jelcz” ( z Muzeum Komunikacji w Paterku pod Nakłem), po trasie wąskotorówki, w ramach obchodów 120-lecia jej powstania.

 

Fot-Kol jest naszą imprezą, którą organizowaliśmy po raz czwarty. Raz w roku udajemy się autobusem ,,ogórkiem” śladami jakiegoś epizodu kolejowego – wyjaśnia Andrzej Probant – W tym roku jechaliśmy śladem kolejki wąskotorowej. Z racji tego, że bardzo niewiele śladów pozostało po niej w Bydgoszczy, uczestnicy mieli dość duży problem ze znalezieniem tematów.

 

W ramach Fot-Kol odbywa się konkurs, w którym oceniane są zdjęcia jego uczestników. Po raz kolejny wygrała Aleksandra Jędrzejewska. Jej zdjęcie przedstawiające pozostałości po stacji kolejki wąskotorowej w Smukalę (Restauracja Leśna) zdobyło w tym konkursie Gran Prix.

 

 

Zdjęcie zdobywające Grand Prix autorstwa Aleksandry Jędrzejewskiej:

 

Patronat medialny nad Fot-Kol objął Portal Kujawski.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Lipiec 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
  • (Czarna) magia 500 plus

    Program 500 + zrobił furorę wśród polskich rodzin. Dzięki niemu partia rządząca zaskarbiła sobie zaufanie wyborców. Na pierwszy rzut oka wydaje się on pozytywny. Niestety, nawet najlepszy heros ma swoją wadę. Co jest piętą Achillesową programu 500 plus?

    Etykiety: 500Plus
  • Drastyczne wzrosty cen warzyw

    Wzrost ceny niektórych warzyw osiąga już z trzycyfrowe wartości. W ciągu roku niektóre z nich podrożały nawet o ponad 600 proc. Czy to zapowiedź powrotu żywnościowej drożyzny?

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.