Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczKrzyżacy znowu zaatakują! XIII Jarmark Cysterski i Bitwa pod Koronowem już w ten weekend

Krzyżacy znowu zaatakują! XIII Jarmark Cysterski i Bitwa pod Koronowem już w ten weekend

Napisane przez  Igor Nigmański Opublikowano w Dobrcz i Koronowo piątek, 24 lipiec 2015 16:52

To największa impreza plenerowa w gminie Koronowo i jedna z największych w całym województwie. Cystersi, Krzyżacy i oddziały króla Jagiełły przybędą ponownie do Koronowa w nadchodzący weekend 25-26 lipca. Impreza tradycyjnie odbędzie się na tuszyńskich polach.

Od samego rana będzie można spotkać rycerzy w Koronowie i okolicach, m.in. w Pieczyskach, w okolicy hali sportowo-widowiskowej oraz na koronowskim rynku. Rozpoczęcie Jarmarku Cysterskiego rozpocznie się już o godzinie 12.00, jednak oficjalne otwarcie zaplanowane jest na godzinę 13.00, wtedy też rozlegną się salwy armatnie. Tradycyjnie, cały czas, podczas dwóch dni będzie prowadzona sprzedaż w specjalnie przygotowanych straganach. Rycerze zmierzą się w turnieju bojowym 1 na 1 (30 uczestników ze ścisłej czołówki Polski). Publiczność będzie mogła spróbować sił m.in w walkach na gąbkowe miecze, w turniejach sprawności rycerskiej itp. Swoje umiejętności zaprezentują rycerze konni. O 19.00 wystartuje pokaz Legionu Rzymskiego RAPAX. Jedną z głównych atrakcji dnia będzie nocne palenie wioski, w tym roku będzie ona ukazywała najazd krzyżaków na Byszewo i palenie zabudowań wiejskich. Pierwszy dzień zakończy się wspólną zabawą z muzyką.

 

Drugi dzień zainauguruje Msza św. Rycerską w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie o godzinie 11.00. Otwarcie drugiego dnia na polach tuszyńskich nastąpi o godzinie 13.00. Główna część imprezy, czyli inscenizacja Bitwy z Krzyżakami pod Koronowem odbędzie się o godzinie 16.00, wystąpi ponad 40 walczących, konie, artyleria i lekkozbrojni. Następnie zaprezentuje się pokaz rycerzy konnych, a o 18.00 oficjalne zakończenie.

 

W trakcie trwania Jarmarku przez cały okres będzie trwała konferansjerka prowadzona przez wykonawcę, poza tym wioska rycerska, obóz harcerski, jarmark ludowo historyczny, ciekawe kramy i stoiska, pojedynki rycerskie, konkursy dla publiczności, obozowisko Legionu Rzymskiego RAPAX, pokazy jazdy konnej, obozowisko ASG i wiele innych atrakcji np. stanowisko edukacyjne, stanowisko kata, pokaz pracy bartnika, pojedynki rycerskie wśród publiczności oraz oddział lekkozbrojnej piechoty Polskiej z XIV wieku.

 

Będzie także gość specjalny. Podczas pierwszego dnia będzie można spotkać pana Piotra Derdeja – autora książki Koronowo – 1410, który będzie prowadził sprzedaż swojej książki oraz jej nowego wydania, okraszonego w liczne ilustracje. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

    W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

    Etykiety: covid19
  • Abp Gądecki apeluje do wiernych o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw

    W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu