Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczKrzyżacy znowu zaatakują! XIII Jarmark Cysterski i Bitwa pod Koronowem już w ten weekend

Krzyżacy znowu zaatakują! XIII Jarmark Cysterski i Bitwa pod Koronowem już w ten weekend

Napisane przez  Igor Nigmański Opublikowano w Dobrcz i Koronowo piątek, 24 lipiec 2015 16:52

To największa impreza plenerowa w gminie Koronowo i jedna z największych w całym województwie. Cystersi, Krzyżacy i oddziały króla Jagiełły przybędą ponownie do Koronowa w nadchodzący weekend 25-26 lipca. Impreza tradycyjnie odbędzie się na tuszyńskich polach.

Od samego rana będzie można spotkać rycerzy w Koronowie i okolicach, m.in. w Pieczyskach, w okolicy hali sportowo-widowiskowej oraz na koronowskim rynku. Rozpoczęcie Jarmarku Cysterskiego rozpocznie się już o godzinie 12.00, jednak oficjalne otwarcie zaplanowane jest na godzinę 13.00, wtedy też rozlegną się salwy armatnie. Tradycyjnie, cały czas, podczas dwóch dni będzie prowadzona sprzedaż w specjalnie przygotowanych straganach. Rycerze zmierzą się w turnieju bojowym 1 na 1 (30 uczestników ze ścisłej czołówki Polski). Publiczność będzie mogła spróbować sił m.in w walkach na gąbkowe miecze, w turniejach sprawności rycerskiej itp. Swoje umiejętności zaprezentują rycerze konni. O 19.00 wystartuje pokaz Legionu Rzymskiego RAPAX. Jedną z głównych atrakcji dnia będzie nocne palenie wioski, w tym roku będzie ona ukazywała najazd krzyżaków na Byszewo i palenie zabudowań wiejskich. Pierwszy dzień zakończy się wspólną zabawą z muzyką.

 

Drugi dzień zainauguruje Msza św. Rycerską w Bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie o godzinie 11.00. Otwarcie drugiego dnia na polach tuszyńskich nastąpi o godzinie 13.00. Główna część imprezy, czyli inscenizacja Bitwy z Krzyżakami pod Koronowem odbędzie się o godzinie 16.00, wystąpi ponad 40 walczących, konie, artyleria i lekkozbrojni. Następnie zaprezentuje się pokaz rycerzy konnych, a o 18.00 oficjalne zakończenie.

 

W trakcie trwania Jarmarku przez cały okres będzie trwała konferansjerka prowadzona przez wykonawcę, poza tym wioska rycerska, obóz harcerski, jarmark ludowo historyczny, ciekawe kramy i stoiska, pojedynki rycerskie, konkursy dla publiczności, obozowisko Legionu Rzymskiego RAPAX, pokazy jazdy konnej, obozowisko ASG i wiele innych atrakcji np. stanowisko edukacyjne, stanowisko kata, pokaz pracy bartnika, pojedynki rycerskie wśród publiczności oraz oddział lekkozbrojnej piechoty Polskiej z XIV wieku.

 

Będzie także gość specjalny. Podczas pierwszego dnia będzie można spotkać pana Piotra Derdeja – autora książki Koronowo – 1410, który będzie prowadził sprzedaż swojej książki oraz jej nowego wydania, okraszonego w liczne ilustracje. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

Komentarze

Warte obejrzenia

« Grudzień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
  • Sejmik chce uczcić 100. lecie powrotu Kujaw i Pomorza do Polski. Projekt stanowiska słaby

    W poniedziałek 16 grudnia na Sejmiku Województwa planowane jest przyjęcie stanowiska w sprawie uczczenia 100. Rocznicy Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski. Wątpliwości może budzić już jednak treść zaproponowanego dokumentu, w którym zapomina się nawet wspomnieć o Powstaniu Wielkopolskim.

  • Jutro Sejmik Województwa uchwali budżet

    Przed nami budżetowa sesja Sejmiku Województwa – sesje budżetowe należą do najważniejszych, choć w przypadku samorządów wojewódzkich, często radni podejmują decyzje o mniejszej wadze, niż np. w miastach na prawach powiatu. Dlaczego tak jest? - bowiem duża część inwestycji Samorządu Województwa odbywa się poza oficjalnym budżetem, poprzez spółki podległe kapitałowo województwu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas