Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczModernizacja Roku 2014. Tytuł może trafić do Koronowa

Modernizacja Roku 2014. Tytuł może trafić do Koronowa

Napisane przez  Igor Nigmański Opublikowano w Dobrcz i Koronowo środa, 08 lipiec 2015 20:32

A chodzi o most kolejki wąskotorowej. Jak na razie zajmuje pierwsze miejsce, chociaż do zakończenia konkursu pozostał jeszcze ponad miesiąc.

Koronowo uzyskało połączenie wąskotorowe z Bydgoszczą w roku 1895, wtedy też pod miastem nad rzeką Brdą wybudowano najwyższy w Europie most kolejki wąskotorowej, wysoki na 18, a długi na 120 metrów. W następnych latach dobudowano dworzec kolejki przy ulicy Dworcowej w Koronowie oraz następne odcinki, jej rozbudowa trwała do 1907 roku. Kolejka zatrzymywała się na stacjach: Koronowo, Okole, Kopalnia Gościeradz, Wtelno, Morzewiec, Tryszczyn, Smukała, Opławiec, Czyżkówko i Bydgoszcz. Łącznie były to ponad 24 kilometry. Niestety w 1969 roku ze względu na niski popyt, ruch pasażerski został na tym odcinku zlikwidowany. Ostatni pociąg towarowy pojechał w 1992 roku. Następnie zaczęła się rozbiórka torów. Dzisiaj nie ma po nich praktycznie już żadnego śladu. Wszystkim wydawało się, że zniszczenia dokona osuwisko przy moście od strony Okola, które pojawiło się w 2011 roku i systematycznie się powiększało. Most został całkowicie zamknięty. Był to poważny problem, gdyż był on jedyną drogą do miasta dla mieszkańców Okola. Gmina próbowała ratować zabytek. Najpierw trzeba było jednak czekać na ekspertyzę badań. Kiedy przystąpiono do prac, okazało się, że osuwisko jest bardzo nieprzewidywalne. Nerwowości dodawała presja czasu, gdyż przez most miała biegnąć ścieżka rowerowa z Koronowa do Bydgoszczy. Po wielu perturbacjach postanowiono wykonać dodatkowe przęsło. I udało się, dzisiaj most jest perełką na skalę krajową, co potwierdzają turyści przyjeżdżający do Koronowa. Udało się zrealizować plan i przez most prowadzi ścieżka rowerowa otwarta na jesień zeszłego roku.

 

Most został zgłoszony do plebiscytu "Modernizacja Roku 2014". Jest to XIX edycja konkursu; patronat nad konkursem pełni m.in. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Koronowo startuje w kategorii drogi i obiekty mostowe. Na chwilę obecną zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce, ale konkurentów ma poważnych są to: modernizacja ulicy Bulwarnej w Mińsku Mazowieckim, modernizacja mostu na rzece Rokitnicy w Błoniu, modernizacja ulicy Piotrowskiej w Łodzi oraz modernizacja drogi krajowej nr 94 w Dąbrowie Górniczej. Głosowanie potrwa do 10 sierpnia.

 

Kto może oddać głos? Każdy kto posiada profil na portalu społecznościowym facebook. Wystarczy wejść na stronę www.modernizacjaroku.org.pl i odnaleźć interesujący nas obiekt. Ważne! Możemy zagłosować tylko raz.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

  • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

    Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

  • Od soboty bez maseczek

    W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

Wiadomości z regionu