Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczW Koronowie krzyżakom nie udało się odwrócić biegu wojny (foto+wideo)

W Koronowie krzyżakom nie udało się odwrócić biegu wojny (foto+wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo niedziela, 21 lipiec 2013 23:47

Po dotkliwej porażce pod Grunwaldem Zakon Krzyżacki chciał przesunąć ciężar wojny na terytorium Królestwa Polskiego. Żeby droga do Bydgoszczy i Wielkopolski została otwarta trzeba było zdobyć Koronowo. W październiku 1410 roku doszło do walk o to miasto, tutaj jednak tak samo jak pod Grunwaldem triumfowali Polacy.

 

Tyle historycznego wstępu. W przedostatnią sobotę i niedzielę lipca w Koronowie zorganizowano tradycyjny już Jarmark Cysterski, którego najważniejszym punktem stała się inscenizacja bitwy, która do historii weszła jako ostatnia oparta wiele zasad kodeksu rycerskiego.

 

Kilkudziesięciu wojów w barwach polskich i krzyżackich, do tego haubice. Tak wyglądała tegoroczna inscenizacja bitwy. W porównaniu z poprzednimi latami była ona skromniejsza, ale jak można odnieść wrażenie podobała się publice. Tak jak było to w 1410 roku, wojska zakonu odniosły porażkę.

 

Tej jednak w tym roku także nie za wiele, głównie z powodu wysokich temperatur, przez co bardziej atrakcyjny stał się wypoczynek na któreś z plaży nad Zalewem Koronowskim.

 

Po za bitwą prowadzony był jarmark, gdzie można było skosztować, bądź nawet nabyć zapasy tradycyjnego polskiego miodu, piw regionalnych czy rękodzieła. Wiele atrakcji przygotowano także dla dzieci. Można było zobaczyć z bliska jak żyło kiedyś średniowieczne miasto.

 

W tym roku formułę Jarmarku Cysterskiego rozszerzono także o nowe wydarzenia, jak inscenizacja spalenia średniowieczne wsi, rycerski mecz piłki nożnej, czy mszę rycerską w koronowskiej bazylice. 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Sierpień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
  • To były słabe cztery lata dla regionu

    Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

  • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

    Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

    Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas