Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczW Koronowie krzyżakom nie udało się odwrócić biegu wojny (foto+wideo)

W Koronowie krzyżakom nie udało się odwrócić biegu wojny (foto+wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo niedziela, 21 lipiec 2013 23:47

Po dotkliwej porażce pod Grunwaldem Zakon Krzyżacki chciał przesunąć ciężar wojny na terytorium Królestwa Polskiego. Żeby droga do Bydgoszczy i Wielkopolski została otwarta trzeba było zdobyć Koronowo. W październiku 1410 roku doszło do walk o to miasto, tutaj jednak tak samo jak pod Grunwaldem triumfowali Polacy.

 

Tyle historycznego wstępu. W przedostatnią sobotę i niedzielę lipca w Koronowie zorganizowano tradycyjny już Jarmark Cysterski, którego najważniejszym punktem stała się inscenizacja bitwy, która do historii weszła jako ostatnia oparta wiele zasad kodeksu rycerskiego.

 

Kilkudziesięciu wojów w barwach polskich i krzyżackich, do tego haubice. Tak wyglądała tegoroczna inscenizacja bitwy. W porównaniu z poprzednimi latami była ona skromniejsza, ale jak można odnieść wrażenie podobała się publice. Tak jak było to w 1410 roku, wojska zakonu odniosły porażkę.

 

Tej jednak w tym roku także nie za wiele, głównie z powodu wysokich temperatur, przez co bardziej atrakcyjny stał się wypoczynek na któreś z plaży nad Zalewem Koronowskim.

 

Po za bitwą prowadzony był jarmark, gdzie można było skosztować, bądź nawet nabyć zapasy tradycyjnego polskiego miodu, piw regionalnych czy rękodzieła. Wiele atrakcji przygotowano także dla dzieci. Można było zobaczyć z bliska jak żyło kiedyś średniowieczne miasto.

 

W tym roku formułę Jarmarku Cysterskiego rozszerzono także o nowe wydarzenia, jak inscenizacja spalenia średniowieczne wsi, rycerski mecz piłki nożnej, czy mszę rycerską w koronowskiej bazylice. 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Grudzień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
  • Sejmik chce uczcić 100. lecie powrotu Kujaw i Pomorza do Polski. Projekt stanowiska słaby

    W poniedziałek 16 grudnia na Sejmiku Województwa planowane jest przyjęcie stanowiska w sprawie uczczenia 100. Rocznicy Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski. Wątpliwości może budzić już jednak treść zaproponowanego dokumentu, w którym zapomina się nawet wspomnieć o Powstaniu Wielkopolskim.

  • Jutro Sejmik Województwa uchwali budżet

    Przed nami budżetowa sesja Sejmiku Województwa – sesje budżetowe należą do najważniejszych, choć w przypadku samorządów wojewódzkich, często radni podejmują decyzje o mniejszej wadze, niż np. w miastach na prawach powiatu. Dlaczego tak jest? - bowiem duża część inwestycji Samorządu Województwa odbywa się poza oficjalnym budżetem, poprzez spółki podległe kapitałowo województwu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas