Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczDobrcz wciąż nie ma budżetu na 2021 rok – poważny konflikt wśród samorządowców

Dobrcz wciąż nie ma budżetu na 2021 rok – poważny konflikt wśród samorządowców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo poniedziałek, 01 luty 2021 06:55

W środę 27 stycznia, na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Gminy w Dobrczu podjęto drugą próbę uchwalenia budżetu gminy na 2021 rok. Próba zakończyła się fiaskiem, bowiem nie udało się wypracować większości dla dokumentu budżetowego. Z powodu pandemii COVID-19, samorządy mają w tym roku wyjątkowo czas do końca marca na uchwalenie budżetu, ale jak wyjaśniał wójt Andrzej Berdych, brak uchwalonego budżetu komplikuje proces inwestycyjny.

 

Spory w samorządach są rzeczą dość powszechną, zazwyczaj mają jednak oś polityczną, w przypadku gminy Dobrcz bardziej wynikają z tego, że gmina jest dość rozległa i składa się z wielu miejscowości, które rywalizują ze sobą o inwestycje.

 

Większość samorządów w naszym regionie budżety uchwaliła jeszcze w grudniu, również w Dobrczu sesja budżetowa odbyła się 29 grudnia, ale nie udało się uchwalić budżetu. Przez kolejny miesiąc prowadzono dialog i próbowano szukać kompromisu, jak pokazała jednak sesja z ubiegłej środy, wciąż do niego daleko.

 

- Projekt budżet został państwu przedstawiony do 15 listopada zgodnie z przepisami, do 20 listopada nie otrzymałem żadnego stanowiska od komisji budżetowej, co by w tym budżecie zmienić – wskazywał na brak współpracy części radnych wójt Andrzej Berdych. Następnie wójt przyznał, że co prawda można w tym roku budżet uchwalić dopiero 31 marca, ale utrudni to normalny proces inwestycyjny - Trudno wójtowi zaciągać zobowiązania, ogłaszać przetargi, nie mając pewności, że te pieniądze w budżecie się zmienią. Byłoby to niepoważne w stosunku do oferentów.

 

Jako pierwszy swoje uwagi wyraził radny Jan Nieznalski ze Strzelec Górnych, który upominał się zapisania środków na budowę ścięzki pieszo-rowerowej przy drodze wojewódzkiej - Do póki nie będzie zabezpieczonych środków na ścieżkę pieszo-rowerową przy drodze wojewódzkiej 244, moje zgody nie będzie.

 

Na jego wystąpienie zareagował radny Michał Siwak - Zamiast porozumienia i zamiast dyskusji mamy szantaż!


Kwestii spornych między radnymi było znacznie więcej, stąd też póki co gmina budżetu na rok 2021 nie ma.

 

Warto wskazać, że Rada Gminy w Dobrczu należy do jednej z niewielu, która spotyka się na sesjach stacjonarnie. W większości samorządy obradują zdalnie. Tryb stacjonarny co prawda powoduje większe ryzyka epidemiczne, to jednak możliwość bezpośredniego kontaktu powinna ułatwiać szukanie kompromisów.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

Wiadomości z regionu