Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczSamorządy próbują ,,wysupłać” środki na realizację Kolej Plus

Samorządy próbują ,,wysupłać” środki na realizację Kolej Plus

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo czwartek, 28 styczeń 2021 17:15

Po listopadzie dowiemy się jakie projekty zostaną dofinansowane z programu Kolej Plus w wysokości 85% przez Skarb Państwa. Do listopada zainteresowane przyznaniem dotacji samorządy muszą opracować na swój koszt studium inwestycyjne, które posłuży do sporządzenia listy rankingowej projektów. Istnieje zatem ryzyko, że samorządy wydadzą niemałe pieniądze na to opracowanie, a na dofinansowanie i tak się nie załapią. W naszym województwie sytuacja jest tym trudniejsza, że Samorząd Województwa stoi z boku, pozostawiając przygotowywanie projektów biedniejszym samorządom gminnym i powiatowym.

W sierpniu zrodziła się ciekawa koncepcja budowy linii kolejowej z Bydgoszczy (przez Dobrcz z wykorzystaniem istniejącej linii kolejowej nr 201) do Koronowa, a następnie przez Sośno do Więcborka, skąd zmodernizowaną linią nr 281 pociągi jeździłyby do Sępólna Krajeńskiego i Chojnic. Ta koncepcja w listopadzie 2020 roku przeszła pierwszy etap weryfikacji formalnej.

 

Teraz pozostaje opracować studium i liczyć, że na jesień znajdzie się ono wysoko na liście rankingowej. Jak się dowiadujemy – wstępnie oszacowano koszt takiego studium na nawet 2,5 mln zł, co jest dla gmin i powiatów dość sporym wydatkiem. We wtorek Rada Miejska w Koronowie skorygowała budżet na 2021 rok, zapisując jako wkład gminy 20 tys zł. Zapewne w jakiejś kwocie dołożą się powiaty: bydgoski i sępoleński oraz gminy, będące beneficjentami tej inwestycji. Do kwoty ponad 2 mln zł będzie jednak wciąż daleko. Kluczowe dla powodzenia koncepcji będzie zatem zaangażowanie Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które póki co, jak już wspomniano wcześniej – do inicjatyw w ramach programu Kolej Plus podchodzi biernie.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

Wiadomości z regionu