Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczWóz strażacki za frekwencje otrzyma Dobrcz

Wóz strażacki za frekwencje otrzyma Dobrcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo wtorek, 14 lipiec 2020 07:45
Wóz strażacki za frekwencje otrzyma Dobrcz Fot: Paweł Żukowski

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, chcąc zachęcać Polaków do pójścia na wybory ogłosiło konkurs, w którym nagrodą była promesa na zakup nowoczesnego wozu strażackiego. W drugiej turze wyborów nagradzane były gminy do 20 z 49 dawnych województw, w których odnotowano najwyższą frekwencję.

Ważnym szczegółem jest jednak to, że nie mogą być nagradzane gminy, które w pierwszej turze zdobyły wóz strażacki, gdzie nagrodzono 16 samorządów, po jednym w każdym województwie.  

28 czerwca w Osielsku zagłosowało 78,02% uprawnionych, co było najwyższym wynikiem frekwencyjnym dla całego województwa kujawsko-pomorskiego. Zgodnie z obietnicą MSWiA, Osielsko otrzymało promesę na zakup wozu. W drugiej turze MSWiA postanowiło rozdać już 49 wozów według innego klucza- dawnych województw (przed 1998 rokiem). Byłe województwo bydgoskie to w dużej mierze zachodnia część obecnego kujawsko-pomorskiego oraz część południowa województwa pomorskiego w regionie chojnickim. W ostatnią niedzielę frekwencja w Osielsku wyniosła 80,85%, co było ponownie najwyższym wskaźnikiem w województwie kujawsko-pomorskim, a także najwyższym w chojnickiej części dawnego województwa.


Osielsko wóz otrzymało już w pierwszej turze, dlatego promesę tym razem otrzyma gmina z drugą największą frekwencją – będzie to sąsiedni Dobrcz z frekwencją: 70,24%. W Białych Błotach frekwencja była większa, ale jest to gmina, którą zamieszkuje więcej niż 20 tys. mieszkańców.

 

Osielsko nagrodzone po pierwszej turze nie ma zbytnio tradycji związanych z funkcjonowaniem ochotniczych straży pożarnych. W gminie formalnie zarejestrowane jest OSP Bydgoszcz działające na pograniczy gminy i Bydgoszczy. Ta jednostka będzie mogła być beneficjentem promesy. OSP nie posiada nawet remizy, władze samorządowe najprawdopodobniej zdecydują się na budowę remizy lub zaadoptowaniem pod ten cel istniejącego obiektu. Wówczas OSP Bydgoszcz najprawdopodobniej zostanie przemianowane na OSP Osielsko.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

  • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

    Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

  • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

    Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu