Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczJutro samorząd w Dobrczu spróbuje wyjść z pata

Jutro samorząd w Dobrczu spróbuje wyjść z pata

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo wtorek, 12 listopad 2019 06:50

Przed tygodniem pisaliśmy o tym, że na październikowej sesji Rada Gminy w Dobrczu wprowadziła chaos w swoich dokumentach finansowych, czym może ściągnąć na siebie uwagę Regionalnej Izby Obrachunkowej i Wojewody. Jutro Rada Gminy zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu, w trakcie którego być może uda się rozwiązać kryzys bez potrzeby ingerowania organów nadzoru nad funkcjonowaniem samorządów.

Na sesji w dniu 28 października Rada Gminy zaktualizowała wieloletnią perspektywę finansową, ale w kolejnym głosowaniu odrzuciła korektę budżetu na rok 2019. Dane dla bieżącego roku w wieloletniej perspektywie opierały się o te same założenia co przygotowana przez skarbnika korekta budżetowa, która została odrzucona. Co za tym idzie, wpf i obowiązujący budżet na 2019 rok są ze sobą rozbieżne, co jest niedopuszczalne w prowadzeniu finansów gminy.

 

Jutro w programie sesji znajdują się tylko dwie uchwały – korekta wpf i korekta budżetu. Jeżeli radni przyjmą oba dokumenty, to sytuacja patowa zostanie zażegnana. Jak wynikało z dyskusji na październikowej sesji, część radnych mogła nie być świadoma zapisów budżetu, być może ostatnie dwa tygodnie sprawiły, ze uzupełnili wiedzę i pozwoli to jutro przyjąć obie uchwały.

 

Kilka dni po sesji w Dobrczu, obradowała Rada Miejska w Koronowie, która przyjęła korektę budżetu na 2019 rok, ale już odrzuciła wpf, co wywołuje podobną sytuację w finansach gminnych jak w Dobrczu. Będziemy również śledzić dalsze losy budżetu w Koronowie, tam sytuacja może być jednak trudniejsza, bowiem wielu radnych dawało do zrozumienia, że świadomie głosuje przeciwko wpf, chcąc w ten sposób wymusić na burmistrzu ujęcie pewnych zadań inwestycyjnych.

 

Ciekawe dni dotyczące finansów samorządowych

Zgodnie z prawem do 15 listopada, czyli do piątku prezydenci, burmistrzowie i wójtowie muszą przedstawić projekty budżetów na 2020 rok. Obniżony od października podatek PIT sprawia, że spadną dochody samorządów z tego tytułu, co może skutkować ograniczeniem wydatków, a w przypadku mniejszych samorządów wywołać nawet pewne problemy ze skonstruowaniem efektywnego budżetu. Do końca tego tygodnia powinniśmy mieć kawę na ławie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 29.03.2020 r.:

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 47. 

- liczba osób hospitalizowanych – 79.

- skumulowana liczba osób w kwarantannie – 7783.

- liczba osób objętych nadzorem – 1614.

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Wydawało nam się, że nic nie jest wstanie wstrząsnąć naszym światem

    Na początku marca nikt nie spodziewał się, że kolejne dni znacząco zmienią nasze życie. Nie przewidywaliśmy, że będziemy się od siebie izolować, będziemy musieli zrezygnować z życia towarzyskiego natomiast obecność na Mszach Świętych zastąpić będą musiały nam transmisje w telewizji lub w internecie. W końcu nie spodziewaliśmy się, że z dnia na dzień będzie nasza gospodarka pochłaniać się w recesji.

  • Dziesięć nowych przypadków koronawirusa w kujawsko-pomorskim

    W niedzielę do południa stwierdzono 10 przypadków zachorowań na koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim. Jest to największy do tej pory jednodniowy wzrost. Łącznie badania potwierdziły 47 zachorowań na COVID-19 w naszym województwie, na szczęście nie mamy żadnych przypadków śmiertelnych.

    Etykiety: koronawirus covid19

Wiadomości z regionu