Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczJutro samorząd w Dobrczu spróbuje wyjść z pata

Jutro samorząd w Dobrczu spróbuje wyjść z pata

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo wtorek, 12 listopad 2019 06:50

Przed tygodniem pisaliśmy o tym, że na październikowej sesji Rada Gminy w Dobrczu wprowadziła chaos w swoich dokumentach finansowych, czym może ściągnąć na siebie uwagę Regionalnej Izby Obrachunkowej i Wojewody. Jutro Rada Gminy zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu, w trakcie którego być może uda się rozwiązać kryzys bez potrzeby ingerowania organów nadzoru nad funkcjonowaniem samorządów.

Na sesji w dniu 28 października Rada Gminy zaktualizowała wieloletnią perspektywę finansową, ale w kolejnym głosowaniu odrzuciła korektę budżetu na rok 2019. Dane dla bieżącego roku w wieloletniej perspektywie opierały się o te same założenia co przygotowana przez skarbnika korekta budżetowa, która została odrzucona. Co za tym idzie, wpf i obowiązujący budżet na 2019 rok są ze sobą rozbieżne, co jest niedopuszczalne w prowadzeniu finansów gminy.

 

Jutro w programie sesji znajdują się tylko dwie uchwały – korekta wpf i korekta budżetu. Jeżeli radni przyjmą oba dokumenty, to sytuacja patowa zostanie zażegnana. Jak wynikało z dyskusji na październikowej sesji, część radnych mogła nie być świadoma zapisów budżetu, być może ostatnie dwa tygodnie sprawiły, ze uzupełnili wiedzę i pozwoli to jutro przyjąć obie uchwały.

 

Kilka dni po sesji w Dobrczu, obradowała Rada Miejska w Koronowie, która przyjęła korektę budżetu na 2019 rok, ale już odrzuciła wpf, co wywołuje podobną sytuację w finansach gminnych jak w Dobrczu. Będziemy również śledzić dalsze losy budżetu w Koronowie, tam sytuacja może być jednak trudniejsza, bowiem wielu radnych dawało do zrozumienia, że świadomie głosuje przeciwko wpf, chcąc w ten sposób wymusić na burmistrzu ujęcie pewnych zadań inwestycyjnych.

 

Ciekawe dni dotyczące finansów samorządowych

Zgodnie z prawem do 15 listopada, czyli do piątku prezydenci, burmistrzowie i wójtowie muszą przedstawić projekty budżetów na 2020 rok. Obniżony od października podatek PIT sprawia, że spadną dochody samorządów z tego tytułu, co może skutkować ograniczeniem wydatków, a w przypadku mniejszych samorządów wywołać nawet pewne problemy ze skonstruowaniem efektywnego budżetu. Do końca tego tygodnia powinniśmy mieć kawę na ławie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

 

« Styczeń 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
  • Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

    W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

    Etykiety: piesi
  • Posłowie Lewicy z trzech województw chcą współpracować na rzecz budowy drogi S-10

    Jutro (środa) zawiązać ma się Parlamentarny Zespół ds. Budowy Drogi S10, którego celem będzie podejmowanie współpracy parlamentarnej na rzecz budowy drogi ekspresowej S-10. Jutro dowiemy się też ilu posłów będzie zainteresowanych pracą w nim, na razie stron sejmowa informuje o akcesie pięciu parlamentarzystów, prawie wszyscy z Lewicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas