Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczJutro samorząd w Dobrczu spróbuje wyjść z pata

Jutro samorząd w Dobrczu spróbuje wyjść z pata

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Dobrcz i Koronowo wtorek, 12 listopad 2019 06:50

Przed tygodniem pisaliśmy o tym, że na październikowej sesji Rada Gminy w Dobrczu wprowadziła chaos w swoich dokumentach finansowych, czym może ściągnąć na siebie uwagę Regionalnej Izby Obrachunkowej i Wojewody. Jutro Rada Gminy zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu, w trakcie którego być może uda się rozwiązać kryzys bez potrzeby ingerowania organów nadzoru nad funkcjonowaniem samorządów.

Na sesji w dniu 28 października Rada Gminy zaktualizowała wieloletnią perspektywę finansową, ale w kolejnym głosowaniu odrzuciła korektę budżetu na rok 2019. Dane dla bieżącego roku w wieloletniej perspektywie opierały się o te same założenia co przygotowana przez skarbnika korekta budżetowa, która została odrzucona. Co za tym idzie, wpf i obowiązujący budżet na 2019 rok są ze sobą rozbieżne, co jest niedopuszczalne w prowadzeniu finansów gminy.

 

Jutro w programie sesji znajdują się tylko dwie uchwały – korekta wpf i korekta budżetu. Jeżeli radni przyjmą oba dokumenty, to sytuacja patowa zostanie zażegnana. Jak wynikało z dyskusji na październikowej sesji, część radnych mogła nie być świadoma zapisów budżetu, być może ostatnie dwa tygodnie sprawiły, ze uzupełnili wiedzę i pozwoli to jutro przyjąć obie uchwały.

 

Kilka dni po sesji w Dobrczu, obradowała Rada Miejska w Koronowie, która przyjęła korektę budżetu na 2019 rok, ale już odrzuciła wpf, co wywołuje podobną sytuację w finansach gminnych jak w Dobrczu. Będziemy również śledzić dalsze losy budżetu w Koronowie, tam sytuacja może być jednak trudniejsza, bowiem wielu radnych dawało do zrozumienia, że świadomie głosuje przeciwko wpf, chcąc w ten sposób wymusić na burmistrzu ujęcie pewnych zadań inwestycyjnych.

 

Ciekawe dni dotyczące finansów samorządowych

Zgodnie z prawem do 15 listopada, czyli do piątku prezydenci, burmistrzowie i wójtowie muszą przedstawić projekty budżetów na 2020 rok. Obniżony od października podatek PIT sprawia, że spadną dochody samorządów z tego tytułu, co może skutkować ograniczeniem wydatków, a w przypadku mniejszych samorządów wywołać nawet pewne problemy ze skonstruowaniem efektywnego budżetu. Do końca tego tygodnia powinniśmy mieć kawę na ławie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu