Jesteś tutaj: HomeKoronowo i PruszczW Koronowie samorząd również ,,namieszał” w dokumentach finansowych

W Koronowie samorząd również ,,namieszał” w dokumentach finansowych

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Dobrcz i Koronowo środa, 06 listopad 2019 00:15

Zmiany podatkowe oraz niepełne pokrycie przez państwo kosztów utrzymania edukacji, to problem odczuwalny przez mniejsze samorządy. Niepewność co do dochodów sprawiła, że burmistrz Koronowa Patryk Mikołajewski nie mógł spełnić oczekiwać radnych dotyczących jednej inwestycji, większość postanowiła odrzucić korektę wieloletniej perspektywy finansowej i teraz gmina Koronowo w dokumentach finansowych znalazła się w pacie.

 

Kilka dni temu pisaliśmy o dość niecodziennej sytuacji w gminie Dobrcz, gdzie radni najpierw uchwalili aktualizację wieloletniej perspektywy finansowej, a następnie odrzucili korektę budżetu na bieżący rok. Oba dokumenty powinny być tożsame, zaktualizowana przez radnych wieloletnia perspektywa finansowa zakłada zmiany w dochodach i wydatkach na rok 2019, ale tego już nie wykazuje dokument budżetu na rok 2019 z powodu odrzucenia korekty przez radnych.

 

Kilka dni później, w sąsiedniej gminie Koronowo radni postąpili na odwrót, zaktualizowali budżet na rok 2019, ale już nie wieloletnią perspektywę finansową. W praktyce oba dokumenty są rozbieżne, a powinny według ustawy o finansach publicznych być zbieżne. Artykuł 290 ustawy o finansach publicznych nakazuje aktualizację wpf „nie później niż uchwałę budżetową", czyli powinno to nastąpić na jednej sesji. W Koronowie tak się nie stało.

 

Poszło o strażaków

Grupa radnych oczekiwała uwzględnienia w wieloletniej perspektywie finansowej inwestycji związanej z budową boksu dla OSP we Wtelnie. Radni wskazywali, iż ta jednostka wypełnia wiele zadań dla społeczności lokalnej, chociażby zaangażowana była przed dwoma laty przy usuwaniu skutków nawałnic, które dość dotkliwie dotknęły gminę Koronowo. Budowa boksu miałaby zabezpieczyć sprzęt strażacki przed warunkami atmosferycznymi.

 

Burmistrz nie chciał się jednak deklarować, bowiem wysokość dochodów gminy jest niepewna po ostatnich decyzjach parlamentu. Od kilku miesięcy większość osób, która nie ukończyła 26 roku życia jest zwolniona z podatku dochodowego, natomiast od października wysokość podatku PIT zmniejszona została do 17% (dla większości Polaków, według najniższego kryterium dochodowego). Skarbnik Alicja Tymek wskazywała, że PIT to jedno z głównych źródeł dochodów Koronowa, stąd też skutki nowych regulacji przełożą się na finanse gminy. Ponadto wskazała ona na koszty podwyżek dla nauczycieli, które Koronowo kosztować mają około 2 mln zł, gdy państwo zwiększy subwencje oświatową tylko o około 400 tys. zł.

 

- W rok świata nie naprawię. Budżet OSP Wtelno w tym roku jest najwyższy i przekroczył milion złotych – apelował do radnych burmistrz Patryk Mikołajewski. Większości dla aktualizacji wpf jednak zabrakło.

 

Podobnie jak w przypadku Dobrcza, gmina Koronowo zapewne znajdzie się pod lupą organów nadzoru – Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy i Wojewody, bowiem dokument budżetu i wpf muszą być ze sobą zgodne.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Interesy partii są ważniejsze od interesów narodowych (komentarz)

    W poniedziałek mieliśmy do czynienia w Polsce do rzeczy niebywałej i do tej pory niespotykanej – mieliśmy do czynienia bowiem z pseudodebatami - w podobnym czasie dwaj pretendenci do pełnienia najważniejszej funkcji w państwie zamiast debatować między sobą, debatowali sami ze sobą w dwóch różnych częściach kraju. Do dzisiaj trwa spór między sympatykami, która z tych pseudodebat była ważniejsza, ale tak naprawdę trzeba spojrzeć na to co się zdarzyło jak na coś bardzo przykrego.

  • Prezydent Duda: Ostatnie 5 lat to dobry czas dla polskiej rodziny i polskiego bezpieczeństwa

    Podczas dzisiejszego wiecu w Białej Podlaskiej w województwie lubelskim, prezydent Andrzej Duda zachęcał Polaków do tłumnego udziału w drugiej turze, zachęcając, aby frekwencja była jeszcze większa niż w pierwszej turze, która odbyła się 28 czerwca. Prezydenta apelował o pomoc w dostaniu się do lokalu wyborczego tym, którzy mają trudności w przemieszczaniu się.

Wiadomości z regionu