Jesteś tutaj: HomeSportBydgoszcz przecierała w Polsce szlak dla wielkich zawodów lekkoatletycznych, ale związek stawia na Śląsk

Bydgoszcz przecierała w Polsce szlak dla wielkich zawodów lekkoatletycznych, ale związek stawia na Śląsk

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Sport piątek, 11 grudzień 2020 17:13

Pod koniec sierpnia prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki obwieścił, że Stadion Śląski w Chorzowie stanie się stadionem narodowym dla PZLA. W ten sposób bez większego rozgłosu zdeklasowano Bydgoszcz z roli stolicy polskiej lekkoatletyki. W uroczystym nadaniu statutu Stadionu Narodowego dla Stadionu Śląskiego udział wziął premier Mateusz Morawiecki.

 

- Stadion Śląski staje się dziś mekką polskich lekkoatletów - podkreślił szef rządu.

 

Komunikat na Facebook-u

 

W 2021 Chorzów zorganizuje Drużynowe Mistrzostwa Europy

Przed rokiem na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy byliśmy świadkami ogromnego sukcesu Polaków, którzy zdobyli Drużynowe Mistrzostwo Europy. Była to w zasadzie największa impreza międzynarodowa jeżeli chodzi o lekką atletykę na Zawiszy. Nie można wykluczyć, że też ostatnia w tak wysokiej randze.

 

W 2021 roku Drużynowe Mistrzostwa Europy ponownie odbędą się w Polsce, zorganizuje je Chorzów. Jest to sytuacja awaryjna, bowiem pierwotnie gospodarzem miała być stolica Białorusi Mińsk. Ostatnie tygodnie na Białorusi odbywają się protesty przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki, który krytykowany jest przez społeczność międzynarodową, przez co organizacja imprezy sportowej tej rangi mogłaby się spotkać z protestami. Oficjalnie to Mińsk wycofał się z organizacji zawodów.

 

Do Bydgoszczy zawody również przeniesiono już awaryjnie

Pierwszą dość dużą imprezą na Zawiszy były Mistrzostwa Świata Juniorów U-20 zorganizowane w 2008 roku. Organizacje oceniono wysoko, stąd też otworzyło to drogę dla Bydgoszczy o staranie się o kolejne duże wydarzenia. W 2016 roku gospodarzem mistrzostw miała być Rosja, ale z uwagi na skandal ze stosowaniem dopingu w rosyjskiej federacji organizacja została Rosjanom odebrana na kilka miesięcy przed. Wówczas w trybie awaryjnym organizacji turnieju podjęła się Bydgoszcz. Nie wszystko wyszło idealnie, z powodu braku czasu, ale międzynarodowa federacja IAAF nie kryła uznania, za podjęcie się tego wyzwania, co podkreślał w rozmowie z mediami prezes Sebastian Coe.

 

Wizerunkowo na wyczynie Bydgoszczy zyskał też Polskie Związek Lekkiej Atletyki, którego działacze w sierpniu okazali swoją wdzięczność mianując stadion w Chorzowie narodowym.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.