Jesteś tutaj: HomeSportPZPN rozważa reformę szczebli ligowych

PZPN rozważa reformę szczebli ligowych

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Sport poniedziałek, 06 kwiecień 2020 21:58

Prezes PZPN Zbigniew Boniek zwrócił się do prezesów okręgowych związków (wojewódzkich) z prośbą o opinie w prawie projektu zmiany nazw lig. Ekstraklasa miałaby się ponownie stać I ligą.

 

Obecnie najwyższą klasą rozgrywkową jest Ekstraklasa, potem mamy I ligą, II ligę, III ligę i na tym kończy się szczebel centralny. Na szczeblach wojewódzkich mamy IV ligę, V ligę, A klasę, B klasę oraz w niektórych regionach C klasę.

 

Zdaniem prezesa PZPN Zbigniewa Bońka wprowadza to w błąd, dlatego rozważa on, aby od czerwca przyszłego roku wrócić do sytuacji, gdy I liga była najwyższą klasą. Dalej mielibyśmy centralne II, III ligę i Ligę Międzywojewódzką (dzisiejszą III ligę – kluby z kujawsko-pomorskiego rywalizują w jednej grupie z klubami z wielkopolskiego i zachodniopomorskiego).

 

Dzisiejsza IV liga stałaby się Ligą Wojewódzką, natomiast V liga, nazywana Ligą Okręgową, nadal nosiła by tę nazwę. Dalej byłyby A, B i niekiedy C klasa.

 

Zdaniem Bońka reforma sprzed kilku lat, wzorowana na ligach brytyjskich była sztuczną próba zwiększenia prestiżu rozgrywek ligi polskiej, poprzez stworzenie Ekstraklasy.

 

Zawisza wybił się w trakcie poprzedniej reformy

Dzisiejsze nazewnictwo lig obowiązuje od 2009 roku, był to dla Zawiszy Bydgoszcz rok przełomowy, bowiem niebiesko-czarni po kilku sezonach na boiskach IV i V ligi, powrócili na szczebel centralny. Po zaciętej rywalizacji z Olimpią Grudziądz Zawisza wygrał IV ligę i zyskał prawo do gry w barażach o grę w nowej II lidze, w których pokonał LTP Lubanie. Olimpia, która zajęła drugie miejsce, kolejny sezon rozpoczęła od III ligi.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj