Jesteś tutaj: HomeSamorządowcyInterpelacje – na początku czy na końcu?

Interpelacje – na początku czy na końcu?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Samorząd wtorek, 27 listopad 2012 17:00

Interpelacje i zapytania, to jeden z istotniejszych punktów posiedzeń Rady Gminy. Jest to właśnie czas w którym radni przedstawiają władzom miasta problemy, którymi w ich opinii gmina powinna się zająć. Często radni w ramach interpelacji przedstawiają tematy, które zgłaszają im mieszkańcy na dyżurach.

Punkt ten umieszczony jest w zależności od samorządu albo na początku, albo na końcu obrad sesji. I tutaj nasuwa się pytanie, która opcja jest lepszym rozwiązaniem.

 

W naszym regionie punkt ,,interpelacje i zapytania” znajduje się na początku porządku obrad w przypadku gmin: Inowrocław, Kcynia, Kruszwica (wybrane samorządy). Na końcu obrad interpelacje radni przedstawiają z kolei w Bydgoszczy i Szubinie.

 

Dyskusja, kiedy lepiej umieszczać interpelacje toczyła się niedawno w gminie Kartuzy, w województwie pomorskim. Burmistrz Mirosława Lehman przyznała, że zdecydowała się przenieść ten punkt na koniec obrad z powodu tego, że po interpelacjach radni tracili już zainteresowanie uchwałami. Często zdarzało się, że radni po zgłoszeniu interpelacji i usłyszeniu na nie odpowiedzi opuszczali po prostu obrady.

 

Z kolei przeciwnicy umieszczania interpelacji na końcu posiedzenia twierdzą, że jest to działanie przeciwko mieszkańcom, którzy są zainteresowani interpelacjami. Trudno jest bowiem przewidzieć o której godzinie rozpocznie się punkt interpelacje i zapytania. Obecnie większość mieszkańców i tak czerpie wiedzę na temat posiedzeń samorządów z mediów, a te często nie zostają do końca obrad w magistracie.

 

Jeszcze kilka lat temu interpelacje i zapytania w Bydgoszczy były na początku obrad. Zdaniem radnego kilku kadencji Piotr Króla, przeniesienie ich było złą decyzją - Tajemnica poliszynela jest fakt że interpelacje w pierwszej części były relacjonowane przez media zaś umieszczenie ich w przedostatnim punkcie sesji który realizowany jest często w późnych godzinach popołudniowych lub wieczornych powoduje że usłyszenie ich przez mieszkańców jest bardzo ograniczone.

Komentarze

Warte obejrzenia

Dyskuskusje

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.