Jesteś tutaj: HomeSamorządowcyInterpelacje – na początku czy na końcu?

Interpelacje – na początku czy na końcu?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Samorząd wtorek, 27 listopad 2012 17:00

Interpelacje i zapytania, to jeden z istotniejszych punktów posiedzeń Rady Gminy. Jest to właśnie czas w którym radni przedstawiają władzom miasta problemy, którymi w ich opinii gmina powinna się zająć. Często radni w ramach interpelacji przedstawiają tematy, które zgłaszają im mieszkańcy na dyżurach.

Punkt ten umieszczony jest w zależności od samorządu albo na początku, albo na końcu obrad sesji. I tutaj nasuwa się pytanie, która opcja jest lepszym rozwiązaniem.

 

W naszym regionie punkt ,,interpelacje i zapytania” znajduje się na początku porządku obrad w przypadku gmin: Inowrocław, Kcynia, Kruszwica (wybrane samorządy). Na końcu obrad interpelacje radni przedstawiają z kolei w Bydgoszczy i Szubinie.

 

Dyskusja, kiedy lepiej umieszczać interpelacje toczyła się niedawno w gminie Kartuzy, w województwie pomorskim. Burmistrz Mirosława Lehman przyznała, że zdecydowała się przenieść ten punkt na koniec obrad z powodu tego, że po interpelacjach radni tracili już zainteresowanie uchwałami. Często zdarzało się, że radni po zgłoszeniu interpelacji i usłyszeniu na nie odpowiedzi opuszczali po prostu obrady.

 

Z kolei przeciwnicy umieszczania interpelacji na końcu posiedzenia twierdzą, że jest to działanie przeciwko mieszkańcom, którzy są zainteresowani interpelacjami. Trudno jest bowiem przewidzieć o której godzinie rozpocznie się punkt interpelacje i zapytania. Obecnie większość mieszkańców i tak czerpie wiedzę na temat posiedzeń samorządów z mediów, a te często nie zostają do końca obrad w magistracie.

 

Jeszcze kilka lat temu interpelacje i zapytania w Bydgoszczy były na początku obrad. Zdaniem radnego kilku kadencji Piotr Króla, przeniesienie ich było złą decyzją - Tajemnica poliszynela jest fakt że interpelacje w pierwszej części były relacjonowane przez media zaś umieszczenie ich w przedostatnim punkcie sesji który realizowany jest często w późnych godzinach popołudniowych lub wieczornych powoduje że usłyszenie ich przez mieszkańców jest bardzo ograniczone.

Komentarze

Warte obejrzenia

Dyskuskusje

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów