Jesteś tutaj: HomeRegion

Regionalne (3215)

Niezbędnik wyborczy (5)

W dniu 16 listopada wybierzemy prezydentów miast, burmistrzów i wójtów; radnych gminnych oraz powiatowych oraz 33 radnych Sejmiku. Chcąc ułatwić Państwu udział w tych wyborach, prezentować będziemy w tej zakładce szczegółowe listy wyborcze.

Kandydaci na prezydenta Inowrocławia

Prezentujemy alfabetycznie nazwiska kandydatów na funkcję prezydenta Inowrocławi ...

MORE

Zanosi się na ,,rzeź” kujawsko-pomorskiej kolei

Napisane przez wtorek, 24 listopad 2020 10:24

Od 13 grudnia obowiązywać będą nowe roczne rozkłady jazdy kolei, wielu użytkowników tej formy komunikacji może zostać zaskoczonych likwidacją połączeń, co dla niektórych gmin może oznaczać praktyczne odcięcie od świata. W 2021 roku województwo na dotowanie kolei planuje wydać 82,6 mln zł, gdy wydatki na bieżący rok zaplanowano na poziomie 110 mln zł.

Średnia liczba nowych zakażeń w ciągu ostatnich 7 dni na 100 tys. mieszkańców (główne kryterium decydujące o wprowadzaniu lub znoszeniu obostrzeń) wyniosła 53, w ciągu tygodnia nieznacznie spadając. W naszym województwie ten współczynnik spadł do 49, czyli w ostatnim tygodniu zeszliśmy poniżej średniej dla kraju, co pokazuje, że kujawsko-pomorskie wychodzi z trudnej sytuacji jaka powstała na przełomie października i listopada.

W 2019 roku PKP PLK zmodernizowało programów inwestycji kolejowych blisko 2 tys. km torów, co jest największym wynikiem w tej dekadzie. W województwie kujawsko-pomorskim było to mniej niż pół kilometra, stąd też nie można nawet tej informacji podać w liczbach całkowitych. Był to oczywiście najniższy wynik w skali Polski.

Chociaż od kilku dni obserwujemy względną stabilizację liczby zakażeń, to jednak wirus cały czas zbiera swoje śmiertelne żniwo; sytuacja nadal jest bardzo poważna - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Kolejny dość tragiczny dzień w epidemii

Napisane przez czwartek, 19 listopad 2020 15:52

W czwartek 19 listopada stwierdzono w Polsce 637 zgony z powodu COVID-19, co jest najwyższym wynikiem od początku epidemii; w województwie kujawskim były to 34 zgony, co jest drugim najwyższym wynikiem, po 45 zgonach 13 listopada. Jak podkreślają jednak specjaliści, jest to efekt dużej liczby zachorowań przed 2-3 tygodniami.

Wydatki budżetu województwa kujawsko-pomorkiego mają w 2021 roku wynieść 1.185 mld zł, czyli będzie to mniej więcej połowa wydatków planowanych przez Miasto Bydgoszcz. Planowany na 2021 rok deficyt województwa to 74,3 mln zł. Na inwestycje planuje się wydać 465 mln zł.

Za kilka dni minie dokładnie miesiąc od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, które do dzisiaj nie zostało opublikowane, czy w praktyce nie obowiązuje. Następstwem tego była fala protestów, które zaczęły wygasać po tym, gdy prezydent Andrzej Duda zapowiedział wniesienie projektu ustawy, który miałby w praktyce złagodzić orzeczenie TK. Problem jednak w tym, że z punktu ochrony życia są to kwestie drugorzędne, powiedzieć można nawet – temat zastępczy.

Wprowadzone obostrzenia wpłynęły na ograniczenie mobilności społeczeństwa - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że ostatnie protesty i zgromadzenia nie przełożyły się na wzrost liczby zakażeń.

Od dłuższego czasu w Polsce planujemy wiele inwestycji w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 – chociażby budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, czy rządowy program budowy 100 obwodnic, a także w ramach nowego instrumentu jakim jest Fundusz Odbudowy UE. W poniedziałek pojawiły się informację, że wciąż nie ma jednak w tej sprawie consensusu wśród przywódców państw UE, co jeżeli będzie się dalej przedłużać skomplikuje procesy inwestycyjne. Wyjaśniamy o co w tym wszystkim chodzi.

Średnia liczba zakażeń w Polsce dla ostatnich 7 dni wyniosła 53,6 na 100 tys. mieszkańców, jest to o ponad 10 mniej niż tydzień temu. Wstrefa tzw. bezpiecznika pomiędzy całym krajem w strefie czerwonej, a ,,narodową kwarantanną” zaczyna się zaś od 50. W wojewodztwie kujawsko-pomorskim, które ten wskaźnik miało jeszcze na początku miesiąca najwyższy, wynosi on dzisiaj 53,8, czyli jest minimalnie wyższy od średniej krajowej.

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj