Wiadomości z regionu https://www.portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 12:31:18 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Ciechocinek: 33 zakażenia koronawirusem w sanatorium; po dezynfekcji obiekt zacznie normalnie funkcjonować https://www.portalkujawski.pl/region/item/18674-ciechocinek-33-zakaznia-koronawirusem-w-sanatorium-po-dezyfnekcji-obiekt-zacznie-normalnie-funkcjonowac https://www.portalkujawski.pl/region/item/18674-ciechocinek-33-zakaznia-koronawirusem-w-sanatorium-po-dezyfnekcji-obiekt-zacznie-normalnie-funkcjonowac Ciechocinek: 33 zakażenia koronawirusem w sanatorium; po dezynfekcji obiekt zacznie normalnie funkcjonować

Druga tura badań laboratoryjnych wykazała zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób z sanatorium w Ciechocinku. Łącznie COVID-19 wykryto u 33 z 301 przebadanych osób. Po dezynfekcji obiekt wróci do normalnego funkcjonowania i przyjmowane będą kolejne turnusy.

 

W ubiegłym tygodniu PAP informowała o zakażeniu 21 pacjentów szpitala uzdrowiskowego.

 

"Po przeprowadzeniu drugiej tury badań u osób, które wcześniej miały wynik ujemny, liczba ta wzrosła do 33. Łącznie przebadano 301 osób" - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

 

Przekazał, że 23 osoby zakażone trafiły do izolatorium w Grudziądzu, 3 przebywają w szpitalu zakaźnym w Bydgoszczy, 2 osoby zakażone z personelu są w izolacji domowej, a pięć osób zostało przetransportowanych do województw, w których mieszkają.

 

"Obiekt jest obecnie pusty. Władze Uzdrowiska Ciechocinek SA są teraz zobowiązane do przeprowadzenia dezynfekcji. Po jej zakończeniu przyjmowane będą kolejne turnusy" - podkreślił w rozmowie z PAP Mól.(PAP)

 

Autor: Tomasz Więcławski

 

twi/ mhr/

 

]]>
Regionalne Tue, 01 Sep 2020 00:45:50 +0200
Komisja ds. kryzysu z odbiorem odpadów zakończyła pracę. Co wynika z konkluzji? https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18676-komisja-ds-kryzysu-z-odbiorem-odpadow-zakonczyla-prace-co-wynika-z-konkluzji https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18676-komisja-ds-kryzysu-z-odbiorem-odpadow-zakonczyla-prace-co-wynika-z-konkluzji Komisja ds. kryzysu z odbiorem odpadów zakończyła pracę. Co wynika z konkluzji?

W poniedziałek, wraz z końcem sierpnia, zakończyły prace komisję doraźne Rady Miasta Bydgoszczy. Komisja zajmująca się problemami z odbiorem odpadów w trzech sektorach swoje stanowisko przyjęła niejednogłośnie w piątek.

 

W tym sprawozdaniu pojawia się jeden zarzut pod adresem Urzędu Miasta – za błędną oceniono decyzję o zgodzie na to, aby schodząca z sektorów firma Remondis, zabierała swoje pojemniki jeszcze w marcu, wraz z ostatnim planowanym odbiorem. Przedstawiciele ratusza odpowiedzialni za gospodarowanie odpadam tłumaczyli zgodę na taki krok tym, że zakładano, iż w miejsce pojemników Remondisu będą się pojawiać pojemniki Komunalnika. Jak się jednak okazało z powodu pandemii COVID-19 Komunalnik miał problemy z pojemnikami, stąd też na wiele posesji pojemniki trafiły długo po 1 kwietnia.

 

Komisja wnosi również, aby prezydent Bydgoszczy raz w miesiącu publikował raport dotyczący liczby składanych skarg na firmy odbierające odpady oraz informacje o naliczonych z tego powodu karach umownych.

 

Zdaniem komisji ratusz też zbyt późno zlecił miejskiej firmie ProNaturze odbiory zastępcze. Powinno to, jak czytamy w raporcie końcowym, nastąpić od razu po pierwszych skargach.

 

W dokumencie wskazuje się również, że współpraca na linii Urząd Miasta - Rady Osiedla, mogłaby być lepsza.

 

Raport z powyższymi uwagami komisja przyjęła przy jednym głosie sprzeciwu. Przewodniczący komisji Marcin Lewandowski wyraził zdanie odrębne, w którym sugeruje rozważenie na przyszłość zlecania zamówienia z wolnej ręki w trybie in house, czyli np. spółce komunalnej ProNatura.

 

Swoją opinie o pracach komisji wyraziliśmy natomiast w piątek. Więcej - Jeżeli wybór Komunalnika powinien zostać skontrolowany, to powinna dokonać tego Najwyższa Izba Kontroli

 

Wczoraj protokół końcowy przyjęła komisja ds. zalewanych ulic. Więcej - W przyszłym roku problem zalewanych ulic powinien zacząć zanikać

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 01 Sep 2020 00:41:38 +0200
Edwin Erich Dwinger – skruszony propagandzista Goebelsa https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18670-edwin-erich-dwinger-skruszony-propagandzista-goebelsa https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18670-edwin-erich-dwinger-skruszony-propagandzista-goebelsa Edwin Erich Dwinger – skruszony propagandzista Goebelsa

Dzisiaj przypada 81 rocznica wybuchu II wojny światowej, która rozpoczęła się agresją Niemiec hitlerowskich na Polskę. Wrzesień 1939 roku to wyjątkowo tragiczny czas w dziejach Bydgoszczy, nie bez powodu 60 lat później, podczas pielgrzymi do Polski papież Jan Paweł II właśnie nad Brdą stwierdził, że to miasto naznaczone szczególnym prześladowaniem dla sprawiedliwości. Wydarzenia z września 1939 roku to w bydgoskim przypadku także walka o prawdę.

 

,,Bromberger Blutsonntag” (,,Bydgoska Krwawa Niedziela”) tak propaganda niemiecka prezentowała rzekome wydarzenia z dniach 3 i 4 września 1939 roku, sugerujące, że Polacy dopuścili się prześladowań Niemców i zbrodni na tej mniejszości. Minister Joseph Goebels chciał wykorzystać propagandowo ,,Bromberger Blutsonntag” do usprawiedliwienia agresji Niemiec na Polskę oraz tego co się działo w Bydgoszczy we wrześniu, w październiku i w listopadzie, gdy odbywały się masowe egzekucje polskiej inteligencji oraz Żydów.

 

Na zlecenie Goebelsa faszystowski pisarz Edwin Erich Dwinger opracował broszurę ,,Der Tod of Polen” (,,Śmierć w Polsce”), w której chciał pokazać Polaków jak niżej rozwiniętych cywilizacyjnie, porównując rzekome działania polskich wojsk wobec niemieckich cywilów do okrucieństwa rzymskiego dyktatora cesarza Sulli oraz do znanego z okrucieństwa mongolskiego przywódcy Czingis-Chana. Wydarzenia m.in. z Bydgoszczy przyrównano do Nocy Bartłomieja, rzezi na francuskich ewangelikach. Wprowadzenie wątku religijnego nie było przypadkowe, bowiem w Bydgoszczy ludność niemiecka była skupiona głównie wokół wyznań protestanckich, natomiast Polacy byli kojarzeni z katolicyzmem.

 

W 1966 roku ukazały się wspomnienia Edwina Erich Dwingera pt. ,,Dwanaście rozmów”, w którym przyznał się, że ,,Der Tod of Polen” było dziełem stworzonym na zamówienie propagandy, zaś winę za śmierć niemieckich cywilów, którzy zginęli, gdy 3 września, gdy wybuchła niemiecka dywersja przeciwko wycofującym się polskim oddziałom obwinił Schutzstaffel, znane bardziej dla nas jako SS, które przed wybuchem wojny zaczęły przygotowywać w Bydgoszczy dywersje.

 

Planowano wysadzić budynek mniejszości?

Zdaniem nieżyjącego już działacza mniejszości polskiej w Niemczech Edmunda Osmańczyka, który wydał w 1951 roku publikację ,,Dowody prowokacji. Tajne archiwum Himmlera” SS opracowując plany prowokacji w Polsce, planowało wysadzić budynek Deutsche Vereinigung für Posen und Pommerellen, mającego w Bydgoszczy siedzibę stowarzyszenia reprezentującą mniejszość niemiecką w II RP, planowano wysadzić również niemieckie gimnazja w Bydgoszczy oraz znajdujący się przy ulicy Gdańskiej teatr. Nie ustalono jednak do dzisiaj, dlaczego tego zamiaru nie zrealizowano.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 01 Sep 2020 00:05:19 +0200
Spór na sejmiku o rządowy program Kolej Plus https://www.portalkujawski.pl/region/item/18675-spor-na-sejmiku-o-rzadowy-program-kolej-plus https://www.portalkujawski.pl/region/item/18675-spor-na-sejmiku-o-rzadowy-program-kolej-plus Spór na sejmiku o rządowy program Kolej Plus

W weekend poinformowaliśmy, że do rządowego programu Kolej Plus z naszego województwa złożone zostały cztery wnioski, które złożyły trzy samorządy gminne. 22 czerwca na sesji Sejmiku Województwa marszałek województwa Piotr Całbecki deklarował, odpowiadając na pytanie radnego Jerzego Gawędy, że Samorząd Województwa złoży wnioski do programu Kolej Plus. Na dzisiejszej sesji (31 sierpnia) radny Gawęda wyraził ubolewaniem, że marszałek nie wywiązał się z tamtej deklaracji.

 

W czerwcu radny Jerzy Gawęda pytał o dwie inwestycje: odbudowę połączenia Żnin – Bydgoszcz oraz Terespol Pomorski – Świecie. W odpowiedzi marszałek Piotr Całbecki stwierdził - Jeżeli chodzi o program Kolej Plus, oczywiście złożymy takie wnioski, za to jako wkład własny z chcielibyśmy potraktować środki o które ubiegamy się z nowej perspektywy finansowe.

 

Nieścisła wypowiedź wywołała kontrowersje, bowiem z jednej strony czerwcowa wypowiedź wyraziła deklarację, że województwo weźmie na siebie ciężar przygotowania wniosków. W lipcu okazało się już, że Samorząd Województwa tego nie uczyni, jednocześnie wskazując, że wnioski powinny składać samorządy szczebli gminnego i powiatowego, wraz z zawieraniem międzysamorządowych porozumień. Wielokrotnie na spotkaniach dotyczących przygotowania wniosków padały głosy ze strony burmistrzów i starostów, że samorządy gminne i powiatowe nie są od tego, żeby odbudowywać kolej. Nie posiadają bowiem tak rozbudowanego aparatu urzędniczo-merytorycznego jak chociażby Urząd Marszałkowski.

 

Dzisiaj radny Gawęda temat poruszył raz jeszcze, marszałek wyraził natomiast nieco inne stanowisko, iż samorządy niższego szczebla powinny wykazać determinację, bowiem linie na których przewozy finansuje obecnie Województwo Kujawsko-Pomorskie są na tyle deficytowe, że samorząd ten oczekuje partycypacji samorządów niższych szczebli (np. powiatów) w kosztach utrzymywania połączeń na nowych liniach.

 

Cztery wnioski i dyskusja przed nami o 15% wkładu

Do programu Kolej Plus w terminie do 26 sierpnia z województwa kujawsko-pomorskiego wpłynęły cztery wnioski. Urząd Miasta Koronowa złożył wniosek o budowę linii Bydgoszcz – Koronowo – Więcbork – Sępólno Krajeńskie – Chojnice, o którym dużo uwagi poświeciliśmy na Portalu Kujawskim. Urząd Miasta Żnina zawnioskował o budowę linii Żnin – Bydgoszcz oraz modernizację linii Żnin – Inowrocław (obecnie zamknięta dla ruchu pasażerskiego), natomiast Urząd Miasta Chełmna wniósł o linie Chełmno – Unisław. Do końca listopada te wnioski będą weryfikowane przez PKP PLK, które późną jesienią ogłosi ostateczną listę projektów zakwalifikowanych do kolejnego etapu.

 

Następnie strona samorządowa będzie musiała pokryć 15% kosztów całej inwestycji, pozostałe 85% pokryje państwo. Mogą być to wydatki ponad możliwości powiatów i gmin, stąd też czeka nas w przyszłości wojewódzka dyskusja o finansowaniu tych inwestycji. W czerwcu marszałek deklarował, że rozważą wyłożenie części tego wkładu ze środków z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Ostatnio pojawiły się jednak wątpliwości, czy pieniądze z Regionalnych Programów Operacyjnych będzie można przenzaczyć na wkład własny samorządów.

 

]]>
Regionalne Mon, 31 Aug 2020 20:18:28 +0200
ING: wpływ drugiej fali epidemii na PKB powinien być mniejszy https://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/18673-ing-wplyw-drugiej-fali-epidemii-na-pkb-powinien-byc-mniejszy https://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/18673-ing-wplyw-drugiej-fali-epidemii-na-pkb-powinien-byc-mniejszy ING: wpływ drugiej fali epidemii na PKB powinien być mniejszy

Wpływ drugiej fali epidemii koronawirusa powinien być mniejszy niż pierwszej, ponieważ restrykcje gospodarcze będą mniejsze - ocenia bank ING w komentarzu do danych GUS o PKB w II kwartale. Polski PKB spadł o 8,2 proc., po wzroście o 2 proc. w 1 kwartale.

 

Bank ocenił, że łącznie w całym roku spadek PKB powinien wynieść 4-3,5 proc. rok do roku. Istotne, że druga fala epidemii, chociaż niesie duży skok zachorowań to jednak umieralność, szczególnie za granicą i restrykcje gospodarcze są mniejsze - wskazał ING. Stąd jej wpływ na PKB zagranicą i w Polsce powinien być mniejszy niż w II kwartale 2020 r. - ocenił bank.

 

Jak wskazał ING, jak zwykle przy tak głębokim spowolnieniu czynnikiem, który ratował tempo PKB był eksport netto, który wniósł do PKB 0,8 pkt proc. i było to zasługą płytszego spadku eksportu niż importu.

 

Bank zaznaczył jednak, że spadek eksportu o 14,3 proc. rok do roku przynosi silne efekty mnożnikowe - negatywny wpływ na inwestycje i zatrudnienie, co widać w pozostałych komponentach PKB.

 

ING ocenia, że spadek konsumpcji o 10,9 proc. rok do roku był głębszy niż wskazywały na to dane o sprzedaży detalicznej, i jest to efekt urzędowego zamknięcia sektorów usługowych.

 

Według banku, spadek największego komponentu PKB, a więc konsumpcji, byłby głębszy gdyby nie duży krajowy impuls fiskalny, który stabilizował rynek pracy i pozwolił na silne odbicie konsumpcji po zniesieniu lockdownu.

 

W efekcie naturalne odbicie wydatków konsumpcyjnych - tzw. efekt popytu odroczonego po zniesieniu lockdownu zadziała silniej - wskazało ING.

 

Bank podkreślił też, że spadek inwestycji wyniósł 10,9 proc. i był płytszy od oczekiwań. To zasługa inwestycji publicznych, w pierwszej połowie 2020 r. wypłacone środki unijne wzrosły aż o 20 proc. rok do roku - oceniło ING. Także polski sektor budowlany radził sobie całkiem nieźle - wskazał bank.(PAP)

 

wkr/ drag/

 

]]>
pl.maul@gmail.com (administrator) Magazyn Mon, 31 Aug 2020 14:44:15 +0200
Pierwsza szkoła zawiesza zajęcia z powodu COVID-19 https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18671-pierwsza-szkola-zawiesza-zajecia-z-powodu-covid19 https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18671-pierwsza-szkola-zawiesza-zajecia-z-powodu-covid19 Pierwsza szkoła zawiesza zajęcia z powodu COVID-19

Formalnie rok szkolny się jeszcze nie rozpoczął, dzisiaj (31 sierpnia) odbywają się natomiast w szkołach rady pedagogiczne, na których omawiane są również zagadnienia epidemiczne. U jednego z pracowników Szkoły Podstawowej nr 47, przy ulicy Adama Czartoryskiego, w centrum Bydgoszczy, stwierdzono zachorowanie na COVID-19.

Dyrektor placówki po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną zdecydował o zawieszeniu zajęć w placówce do 7 września. Czas zawieszenia zajęć może ulec wydłużeniu.

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 31 Aug 2020 14:22:48 +0200
W przyszłym roku problem zalewanych ulic powinien zacząć zanikać https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18669-w-przyszlym-roku-problem-zalewanych-ulic-powinien-zaczac-zanikac https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18669-w-przyszlym-roku-problem-zalewanych-ulic-powinien-zaczac-zanikac W przyszłym roku problem zalewanych ulic powinien zacząć zanikać

Dzisiaj (31 sierpnia) w deszczowej aurze prace zakończyła komisja doraźna Rady Miasta, która miała zająć się problemem podtapianych ulic. W przyjętym sprawozdaniu, radni ponad podziałami politycznymi zgodzili się z tym, że niewydolne kanalizacje deszczowe to problem wszystkich polskich miast, który spowodowany jest wieloletnimi zaniedbaniami oraz zmianami w klimacie. Jednocześnie radni zauważają, że Bydgoszcz jako pierwsze duże miasto potraktowało problem na poważnie, realizując obecnie program rozbudowy przepustowości kanalizacji deszczowej.

O powołanie komisji doraźnej wnioskowali radni Prawa i Sprawiedliwości, na konferencji prasowej twierdzili wprost, że ratusz sobie z tym problemem nie radzi.

 

W toku prac komisji radni zapoznali się z przebiegiem inwestycji realizowanej już przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację, co nieco zmodyfikowało pogląd opozycji na ten problem. W sprawozdaniu, za którym głosowali dzisiaj wszyscy członkowie komisji stwierdzono, że Bydgoszcz realizuje ,,pionierski” projekt modernizacji i adaptacji kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych. W dokumencie pada też stwierdzenie, że efekty toczących się prac inwestycyjnych odczują bydgoszczanie już w przyszłym roku, a inwestycja zakończy się w 2022 roku. Oprócz rozbudowy samej kanalizacji deszczowej na terenie miasta powstają też podziemne zbiorniki retencyjne, w których gromadząca się woda deszczowa może przysłużyć się zwalczaniu innego niekorzystnego zjawiska klimatycznego jakim jest susza.

 

W raporcie wspomniano również o wdrażanym przez MWiK programie dobrych ,,zielono-niebieskich” praktyk, przy planowaniu innych inwestycji miejskich, aby przy ich planowaniu uwzględnić również aspekty ekologiczne oraz klimatyczne (w tym wypadku w zakresie retencji).

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 31 Aug 2020 12:54:22 +0200
Kurator Oświaty: Moim zdaniem szkoły są bardzo dobrze przygotowane https://www.portalkujawski.pl/region/item/18668-kurator-oswiaty-moim-zdaniem-szkoly-sa-bardzo-dobrze-przygotowane https://www.portalkujawski.pl/region/item/18668-kurator-oswiaty-moim-zdaniem-szkoly-sa-bardzo-dobrze-przygotowane Kurator Oświaty: Moim zdaniem szkoły są bardzo dobrze przygotowane

Za kilkanaście godzin w szkołach zabrzmi pierwszy dzwonek – naukę w kujawsko-pomorskim rozpocznie ponad 271,8 tys. uczniów, w 1,5 tys. szkół, których uczyć będzie ponad 32 tys. nauczycieli. Rok szkolny, który się zaczyna będzie szczególnym wyzwaniem z uwagi na trwająca epidemię COVID-19.

Na dzisiejszej konferencji prasowej kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik zapowiedział, że z informacji jakimi dysponuje kuratorium wynika, że kujawsko-pomorskie szkoły są dobrze przygotowane do zmierzenia się z wyzwaniem – Moim zdaniem szkoły są bardzo dobrze przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa – wyjaśnia Gralik – Jest to zasługa ofiarnej pracy dyrektorów w okresie wakacji.

 

Zdaniem Gralika trzy podstawowe wyzwania na najbliższe dni, to przede wszystkim mówienie o odpowiedzialności – To należy zrobić już jutro, aby mówić wszędzie, o tym, żeby tylko osoby zdrowe przekraczały próg szkoły.

 

Dwa kolejne wyzwania to z jednej strony analiza braków jakie powstały w ubiegłym roku szkolnym, po przerwaniu nauki w marcu oraz sprawdzenie jakim sprzętem komputerowym dysponują nauczyciele i uczniowie, na wypadek, gdyby trzeba było powrócić do nauczania zdalnego.

 

W ostatnich dnia kuratorium organizowało narady dla dyrektorów szkół z pracownikami inspekcji sanitarnej. Dyrektorzy będą mieli też do dyspozycji tzw. czerwony telefon do sanepidu, aby mogli skonsultować kierunki działania, gdyby wystąpiły sytuację kryzysowe. Gralik chwalił również działania władz Bydgoszczy, które ogólnopolskie zalecenia ministerialne przełożyły na miejskie wytyczne dla dyrektorów szkół, aby ułatwić im wdrożenie zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

 

Kurator Marek Gralik wyraził osobistą ocenę, że nie należy wprowadzać obowiązkowego mierzenia temperatury uczniów przy wejściu do szkół, bo to będzie wydłużało czas wchodzenia do budynków, przez co tworzyć będą się skupiska. Obowiązek taki dla starszych roczników wprowadzono wstępnie w inowrocławskich szkołach.

 

]]>
Regionalne Mon, 31 Aug 2020 12:24:05 +0200
W Fordonie premier obiecywał wsparcie rządowe na drogi lokalne w Bydgoszczy. Do dzisiaj nie wiemy kiedy to zostanie wprowadzone https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18666-w-fordonie-premier-obiecywal-wsparcie-rzadowe-na-drogi-lokalne-w-bydgoszczy-do-dzisiaj-nie-wiemy-kiedy-to-zostanie-wprowadzone https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18666-w-fordonie-premier-obiecywal-wsparcie-rzadowe-na-drogi-lokalne-w-bydgoszczy-do-dzisiaj-nie-wiemy-kiedy-to-zostanie-wprowadzone W Fordonie premier obiecywał wsparcie rządowe na drogi lokalne w Bydgoszczy. Do dzisiaj nie wiemy kiedy to zostanie wprowadzone

Fundusz Dróg Samorządowych to rządowy program zakładający wsparcie poprzez współfinansowanie inwestycji, samorządów gminnych i powiatowych w zakresie rozbudowy dróg lokalnych. Aktualne przepisy wyłączają jednak z tego wsparcia miasta na prawach powiatów – w Polsce jest ich 66, w kujawsko-pomorskim 4, w tym Bydgoszcz. Goszcząc w czerwcu na rynku w Fordonie, w trakcie trwającej kampanii wyborczej, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że się to zmieni.

 

- Z panem prezydentem (mowa o prezydencie Andrzeju Dudzie), żeby dla miast na prawach powiatu, jest takich miast 66 w Polsce, żeby tutaj też trafiały środki z rządowego funduszu dróg lokalnych – mówił 22 czerwca w Fordonie premier Mateusz Morawiecki – Będzie to nie kosztem innych powiatów, czy gmin, tylko poprzez dodanie nowych środków – dla Bydgoszczy, dla innych miast województwa kujawsko-pomorskiego, dla całej Polski.

 

{youtube}Am0o1wOMEVU{/youtube}

 

Kilka dni po tej wypowiedzi ruszył nabór do kolejnej edycji Funduszu Dróg Lokalnych, z racji tego, że przepisy wciąż się nie zmieniły, Bydgoszcz lub Toruń nie mogą aplikować.


W lipcu interpelacje do premiera Morawieckiego, z uwagi na apel Unii Metropolii Polskich z 2 lipca, o zmianę przepisów, złożył poseł Jan Szopiński. W imieniu premiera odniosło się do zapytania Ministerstwo Infrastruktury. Z tej odpowiedzi zbyt wiele jednak nie wynika - W Ministerstwie Infrastruktury trwa również analiza różnych wariantów możliwych zmian proceduralnych Funduszu, w tym także ewentualnego rozszerzenia katalogu beneficjentów, z uwzględnieniem możliwości finansowych oraz zaciąganych zobowiązań. Analizy te toczą się w oparciu o postulaty kierowane przez stronę samorządową oraz są nakierowane na konieczność wspierania jednostek samorządu terytorialnego w zwalczaniu skutków epidemii Covid-19 – informuje wiceminister Andrzej Bittel.

 

W tej odpowiedzi w żaden sposób nie zasugerowano, czy wspomniane 66 miast, w tym Bydgoszcz, będą mogły skorzystać z dofinansowania już w kolejnej edycji (realizacja fizyczna w 2022 roku), wiemy jedynie, że toczą się jakieś analizy.

 

]]>
Bydgoszcz Mon, 31 Aug 2020 08:39:04 +0200