Wiadomości z regionu https://portalkujawski.pl Fri, 24 May 2024 05:39:55 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl W Białymstoku dron będzie walczył ze smogiem. Dostarczy go bydgoska firma https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18477-w-bialymstoku-dron-bedzie-walczyl-ze-smogiem-dostarczy-go-bydgoska-firma https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18477-w-bialymstoku-dron-bedzie-walczyl-ze-smogiem-dostarczy-go-bydgoska-firma W Białymstoku dron będzie walczył ze smogiem. Dostarczy go bydgoska firma

Air Dron to bezzałogowy statek powietrzny pozwalający na pomiar jakości powietrza oraz wykrywania ognisk zanieczyszczeń, czyli kominów emitujących niedozwolone substancje do atmosfery. Bezzałogowego statku do zwalczania smogu poszukiwała ostatnio Staż Miejska z Białymstoku – najlepszą ofertę zaproponowała bydgoska firma SoftBlue.

Za dostarczenie Air Drona wraz z przeszkolenie personelu w białostockiej Straży Miejskiej SoftBlue otrzyma 187 tys. zł zapłaty.

 

- Podpisaliśmy umowę na dostarczenie naszego bezzałogowego statku powietrznego – AirDron – dla Straży Miejskiej w Białymstoku. Nasza oferta okazała się być najkorzystniejszą ze wszystkich firm, które brały udział w przetargu – mówi Michał Kierul, prezes zarządu SoftBlue SA. – To kolejny dowód potwierdzający, że jesteśmy pionierem na polskim rynku w badaniu stanu zanieczyszczeń powietrza za pomocą dronów. AirDron jest na bieżąco stosowany przy pomiarach kominów przemysłowych czy gminnych eko-patrolach. Cieszymy się, że teraz możemy wspomóc kolejną jednostkę ochrony terytorialnej, która dzięki naszemu systemowi będzie w stanie dokona

inspekcji domowych palenisk i innych zanieczyszczeń powietrza.

 

AirDron przekazuje natychmiastowy pomiar w czasie rzeczywistym dając jednoznaczną odpowiedź na temat występowania toksycznych dla zdrowia i życia substancji. System posiada certyfikat kalibracji, nadawany przez Centrum Badawczo-Rozwojowego i własne zaplecze laboratoryjno-serwisowe.

 

Spółka SoftBlue notowana jest na giełdzie NewConnect. W lipcu spółka nabyła pakiet ponad 10 mln akcji firmy InventionMed, tym samym stając się jej głównym akcjonariuszem. Firma prowadzi także rozmowy z Letus Capital na temat współpracy w obszarze fotowoltaiki.

 

]]>
pl.maul@gmail.com (administrator) Bydgoszcz Sun, 02 Aug 2020 00:48:26 +0200
W Kruszwicy o Powstaniu Warszawskim pamiętano na grobie kruszwiczanki Anny Szejn https://portalkujawski.pl/kruszwica/item/18482-w-krusziwcy-o-powstaniu-warszawskim-pamietano-na-grobie-kruszwiczanki-anny-szejn https://portalkujawski.pl/kruszwica/item/18482-w-krusziwcy-o-powstaniu-warszawskim-pamietano-na-grobie-kruszwiczanki-anny-szejn W Kruszwicy o Powstaniu Warszawskim pamiętano na grobie kruszwiczanki Anny Szejn

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne, kibice KP Gopła oraz mieszkańcy regularnie odwiedzają grób kruszwiczanki Anny Szejn zd. Koniecznej. Mieszkanka naszej gminy wzięła udział w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka.

 

Kruszwiczanka Anna Szejn urodziła się w 1916 roku. W czasie Powstania Warszawskiego posługiwała się pseudonimem "Aga", działała jako sanitariuszka. Anna Szejn należała do oddziału "Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - VII zgrupowanie "Ruczaj" - punkt sanitarny ul. Natolińska 6 - Szpital Polowy ul. Marszałkowska 40.

 

Zryw przeżyła. Po upadku Powstania opuściła stolicę wraz z ludnością cywilną.

 

Jak do tej pory udało się ustalić osiem osób, które pochodziły z Kruszwicy i wzięły udział w Powstaniu Warszawskim. To jednak nie koniec bowiem pojawiają się nowe informacje. Dotyczą one m.in. braci Pokorskich, którzy pochodząc z Kruszwicy mieli wziąć udział w Powstaniu Warszawskim. Takie wspomnienie przywołała w rozmowie z portalem mojakruszwica.pl Władysława Jędrzejewska, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim.

 

Więcej o kruszwiczanach uczestnicząćych w Powstaniu Warszawskim - Wśród Powstańców Warszawskich były osoby związane z Kruszwicą

]]>
Kruszwica Sat, 01 Aug 2020 22:58:02 +0200
Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia https://portalkujawski.pl/sport/item/18481-tym-razem-derby-bydgoszczy-bez-rozstrzygniecia https://portalkujawski.pl/sport/item/18481-tym-razem-derby-bydgoszczy-bez-rozstrzygniecia Tym razem derby Bydgoszczy bez rozstrzygnięcia

Konfrontacja Zawiszy z Chemikiem przy ulicy Gdańskiej była wyczekiwana od dawna – warto przypomnieć, że mecz ten miał się odbyć w ramach sezonu 2019/2020 w marcu, ale dotarcie wirusa COVID-19 do Polski pokrzyżowało te plany. Mecz się odwlekł, ale nie uciekł, w sobotę 1 sierpnia na inaugurację rozgrywek IV ligi sezonu 2020/2021 Zawisza podejmował przy Gdańskiej Chemika.

Mecz był pełen emocji - w 21 minucie goście z Glinek po golu Macieja Kota otworzyli wynik. Przewaga Chemika utrzymała się w bramkach do końca pierwszej połowy. Dopiero 2 75 minucie do wyrównania doprowadził piłkarz Zawiszy Kamil Żylski. W 82 minucie odpowiedział jednak ponownie Kot i goście znowu prowadzili. Remis Zawisza wywalczył rzutem na taśmę, w doliczonym czasie gry – dokładnie w 95 minucie po golu Tomasza Prejsa.

 

Zawisza Bydgoszcz – Chemik Bydgoszcz 2:2 (0:1)

 

Poprzednie dwie konfrontacje tych zespołów odbył się na Chemiku. W obu meczach triumfował Zawisza, w marcu niebiesko-czarni wyeliminowali Chemika z rozgrywek okręgowego Pucharu Polski. Finał tych rozgrywek odbędzie się w środę 5 sierpnia we Włocławku – Zawisza zmierzy się z Unią Janikowo.

 

]]>
Sport Sat, 01 Aug 2020 22:54:15 +0200
W Inowrocławiu skromnie, ale o 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pamiętali https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/18480-w-inowroclawiu-skromnie-ale-o-76-rocznicy-wybuchu-powstania-warszawskiego-pamietali https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/18480-w-inowroclawiu-skromnie-ale-o-76-rocznicy-wybuchu-powstania-warszawskiego-pamietali W Inowrocławiu skromnie, ale o 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pamiętali

W sobotę o godzinie 17:00, w trakcie Godziny ,,W” na chwilę Polska stanęła w zadumie – 76 lat po wybuchu Powstania Warszawskiego. W Inowrocławiu z uwagi na wzrost zagrożenia epidemicznego postanowiono nie organizować oficjalnych uroczystości.

Nie oznacza to jednak, że o dacie 1 sierpnia zapomniano, bowiem w warszawskim zrywie udział wzięło wiele osób związanych z Inowrocławiem. Na skwerze Sybiraków, gdzie co roku organizowane są uroczystości, kwiaty w hołdzie powstańcom składano indywidualnie. Kwiaty złożyli w sobotę m.in. prezydent Ryszard Brejza, ale także politycy PiS – radny wojewódzki Jerzy Gawęda i radny miejski Maciej Basiński.

 

- Powstanie Warszawskie było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Józef Stalin wstrzymał ofensywę Armii Czerwonej na kierunku warszawskim i odmówił udzielenia pomocy powstańcom. W rezultacie oddziały powstańcze po 63 dniach samotnej walki, skapitulowały 3 października 1944 roku – przedstawia rys historyczny Powstania Warszawskiego radny Maciej Basiński.

 

]]>
Inowrocław Sat, 01 Aug 2020 19:32:08 +0200
Lipiec przez większość miesiąca ze stabilną liczbą chorych (raport) https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18479-lipiec-przez-wiekszosc-miesiaca-ze-stabilna-liczba-chorych-raport https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18479-lipiec-przez-wiekszosc-miesiaca-ze-stabilna-liczba-chorych-raport Lipiec przez większość miesiąca ze stabilną liczbą chorych (raport)

Przez pierwsze trzy tygodnie lipca liczba aktywnie chorych na COVID-19 mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego oscylowała w przedziale 70-90, raz było więcej nowych przypadków, raz więcej ozdrowieńców, co się w perspektywie tygodnia bilansowało. W ostatnim tygodniu przybyło jednak ponad 50 nowych zachorowań, przez co odnotowaliśmy znaczący wzrost zachorowań.

 

Licząc już z sobotą 1 sierpnia mamy obecnie 117 aktywnie chorych.

 

 

 

Tak natomiast prezentuje się wykres tylko dla lipca:

 

 


W piątek 31 lipca pierwszy raz od 25 maja odnotowaliśmy w województwie kujawsko-pomorskim ponad 100 aktywnych przypadków. Z tych danych wynika jasno, że chorych przybywa coraz szybciej.

 

Problem wzrostu dynamiki zachorowań notuje kilka europejskich państw – powyżej 700 przypadków w ostatnich godzinach stwierdzono; we Włoszech, na Ukrainie, w Rumuni i w Belgii. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców jest to tylko kilkadziesiąt przypadów.

 

Tak się prezentuje natomiast krzywa aktualnie chorych dla Polski:

Grafika: .worldometers.info

 

 

]]>
Magazyn Sat, 01 Aug 2020 19:16:26 +0200
Wincentym Witosem po blisko 90 latach zajmie się ponownie sąd https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18463-wincentym-witosem-po-blisko-90-latach-zajmie-sie-ponownie-sad https://portalkujawski.pl/magazyn/item/18463-wincentym-witosem-po-blisko-90-latach-zajmie-sie-ponownie-sad Wincentym Witosem po blisko 90 latach zajmie się ponownie sąd

W tym roku przypadła 100 rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do Polski, a także zaślubin Polski z morzem, natomiast przed nami jeszcze świętowanie 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, która tę niepodległość przypieczętowała, są jednak sprawy które wymagają wciąż pewnego wyjaśnienia. Do grona ojców niepodległości zaliczany jest Wincenty Witos, który w świetle polskiego prawa uchodzi za osobę skazaną. Rzecznik Praw Obywatelski Adam Bodnar w sprawie Witosa wniósł skargę kasacyjną.

 

W 1932 w ,,procesie brzeskim” władze sanacyjne skazały 10 działaczy ,,Centrolewu”, znajdujących się w opozycji do rządów sanacyjnych pod zarzutem spisku, w celu obalenia przemocą władzy. Wśród skazanych na 1,5 roku więzienia był były premier Wincenty Witos, uznawany za jednego z ojców niepodległości. Witos po tym wyroku wyemigrował do Czechosłowacji. Istnienia spisku w sposób przekonujący nie udało się jednak udowodnić.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wniósł pod koniec lipca do Sądu Najwyższego o kasację wyroków 10 skazanych w 1932 roku, do zaskarżenia wyroków nawet sprzed 90 lat RPO przysługuje nadzwyczajny środek. W opinii Rzecznika skazani w ,,procesie brzeskim” działali w granicach prawa, a ich działania nie miały charakteru spisku, chociażby z tego powodu, że środowiska współpracujące w ramach Centrolewu działały jawnie.

 

W 1932 na karę 3 lat więzienia skazano działaczy PPS: Norberta Balickiego, Stanisława Duboisa, Mieczysława Masteka, Adama Pragiera i Adama Ciołacza oraz działacza PSL ,,Wyzwolenie” Józefa Putka. Na karę 2,5 roku więzienia skazano działaczy PPS: Hermana Liebermana i Norberta Balickiego oraz działacza PSL ,,Piast” Władysława Kiernika. Na 2 lata więzienia skazano działacza PSL ,,Wyzwolenie” Kazimierza Bagińskiego Na 1,5 roku działającego w PSL ,,Piast” Wincentego Witosa.

 

O wniesienie skargi kasacyjnej do SN, do RPO wnioskowało Polskie Stronnictwo Ludowe.

 

]]>
Magazyn Sat, 01 Aug 2020 15:32:35 +0200
Wśród Powstańców Warszawskich były osoby związane z Kruszwicą https://portalkujawski.pl/kruszwica/item/18478-wsrod-powstabcow-warszawskich-byly-osoby-zwiazane-z-krusziwca https://portalkujawski.pl/kruszwica/item/18478-wsrod-powstabcow-warszawskich-byly-osoby-zwiazane-z-krusziwca Wśród Powstańców Warszawskich były osoby związane z Kruszwicą

Co roku przypominamy sylwetki osób z Kruszwicy, których los zetknął z Powstaniem Warszawskim. Wśród nich jest do dziś żyjąca Władysława Jędrzejewska, córka Henryka Makowskiego właściciela nadgoplańskiej winiarni. Opracowało też krótkie sylwetki kruszwickich bohaterów.

 

Poniżej biogramy osób, które wzięły udział w Powstaniu Warszawskim.

 

Adam Makowski urodził się 24 grudnia 1928 r. w Kruszwicy. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był kanonierem WP, w czasie powstania nosił pseudonim „Felek”. Przed wybuchem powstania mieszkał w Warszawie przy ul. Ursynowskiej 60. Jego oddział: V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – Grupa Artyleryjska „Granat” (poprzedni kryptonim „548”). Losy Adama po powstaniu nie do końca są nam znane, dostał się do niewoli niemieckiej, jego numer jeniecki to 221402.

 

Józef Makowski urodził się w Kruszwicy 24 grudnia 1928 r. W stopniu kanonier brał udział w Powstaniu Warszawskim, w oddziale V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – Grupa Artyleryjska „Granat” (poprzedni kryptonim „548”). Nosił pseudonim „Witold”. Dostał się do niewoli niemieckiej, jego numer jeniecki: 221408.

 

Władysława Jędrzejewska (Makowska) urodzona 27 września 1925 r. w Kruszwicy. Córka Henryka Makowskiego i Heleny z domu Jędrzejewskiej. W konspiracji od stycznia 1943 r. Pseudonim „Dziunia”, sanitariuszka, brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim, jej oddział” V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – Grupa Artyleryjska „Granat” (poprzedni kryptonim „548”. Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, przeżyła wojnę. Odwiedziła Kruszwicę kilkakrotnie, ostatnio wiosną 2016 r. Awansowała do stopnia porucznika.

 

Anna Szejn (Konieczna-Szejn) pseudonim „Aga”, urodzona w Kruszwicy 28 listopada 1916 r. Brała udział w Powstaniu Warszawskim, w oddziale „Bakcyl” (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – VII zgrupowanie „Ruczaj” - punkt sanitarny ul. Natolińska 6 – Szpital Polowy ul. Marszałkowska 40. Dzielnica Śródmieście Południe. Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Przeżyła wojnę, wróciła do Kruszwicy. Wyszła za Mieczysława Szejn, porucznika AK o ps.„Skała”. Zmarła 3 marca 1991 r., pochowana na cmentarzu kolegiackim w Kruszwicy.

 

Krystyna Piasecka pseudonim „Kocia”, urodziła się 15 listopada 1926 r. w Kruszwicy. Jej rodzicami byli Tadeusz i Genowefa. Brała udział w Powstaniu Warszawskim, sanitariuszka w stopniu strzelec. Oddział: I Obwód ”Radwan” - Podobwód „Sławbor” - Bataliony „Iwo” - „Ostoja” - pluton „Rarańczy”, Śródmieście Południowe. Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Pochowana w Poznaniu.

 

Halina Trzcińska pseudonim „Edith”, urodziła się 20 czerwca 1922 r. w Kruszwicy. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Jej stopień w czasie powstania to starszy strzelec, oddział: VII zgrupowanie (batalion) „Ruczaj” - 1 kompania – pluton 136, Śródmieście Południowe. Trafiła do niewoli niemieckiej, numer jeniecki: 224337.

 

Władysław Bartoszewicz pseudonim „Florian”, urodził się 8 maja 1913 r. w Kruszwicy. Rodzice: Wacław i Teodozja. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, w stopniu kapitana. Oddział Komenda Główna Armii Krajowej – pułk „Baszta” - batalion „Karpaty”, szlak bojowy przeszedł przez Mokotów. Dnia 2 sierpnia 1944 r. wyszedł z miasta. Zmarł w Poznaniu 22 czerwca 2003 r.

 

Stefan Piazza pseudonim „Mars”, urodził się 28 sierpnia 1925 r. w Kruszwicy. Rodzice: Stanisław i Jadwiga. Brał udział w Powstaniu Warszawskim w stopniu kierownik rusznikarnii, w oddziale: VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 1 Rejon zgrupowanie 636 – pluton 637, następnie w Grupie „Kampionos”

 

Odznaczenia: Krzyż Armii Krajowej (1971), Medal Wojska (1948), Odznaka Grunwaldzka (1949), Krzyż Partyzancki (1975), Medal za Warszawę (1975), Medal Zwycięstwa i Wolności (1974), Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznaka Akcja "Burza", Odznaka Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny (1995). Awansowany do stopnia porucznika rezerwy Wojska Polskiego w 2004 r.

Pochowany w miejscowości Sztum, Cmentarz Komunalny Parleta.

 

 

Opracowanie Bartłomiej Graowski, źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego https://www.facebook.com/1944pl; ZboWD; http://lekarzepowstania.pl/ Polski Słownik Biograficzny, Tom XXVII http://old.luteranie.pl/www/biblioteka/dkosciol/diakonia/szpital-wawa.htm

 

]]>
Kruszwica Sat, 01 Aug 2020 13:34:38 +0200
Miejska flota autobusowa się powiększyła https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18476-miejska-flota-autobusowa-sie-powiekszyla https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/18476-miejska-flota-autobusowa-sie-powiekszyla Miejska flota autobusowa się powiększyła

Od kilku dni na bydgoskich ulicach można zauważyć nowe autobusy, które wizualnie się różnią od tych do których przywykliśmy. To nowe modele Solarisa, które zakupiła miejska spółka MZK. Dokładniej zakupiono 8 pojazdów za kwotę 17,8 mln zł.

 

Jedną z przyczyn kilkumiesięcznego opóźnienia w uruchomieniu linii międzygminnej z centrum Bydgoszczy do Łochowa były niedobory we flocie MZK, wystarczyło bowiem poważne uszkodzenie autobusu w wypadku, aby sprawić miejskiemu przewoźnikowi kłopoty. Dzięki nowy autobusom zdarzenia losowe nie powinny specjalnie wpływać na jakoś przewozów.

 

MZK zakupiło 5 dużych autobusów przegubowych oraz 3 jednoczłonowe. Są to pojazdy spełniające normy emisji spalin EURO 6, będą zatem bardziej ekologiczne od autobusów, które zastąpią.

 

]]>
Bydgoszcz Sat, 01 Aug 2020 12:34:33 +0200