Wiadomości z regionu https://portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 17:05:13 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Wielki Tydzień w Portalu Kujawskim https://portalkujawski.pl/magazyn/item/17601-wielki-tydzien-na-portalu-kujawskim https://portalkujawski.pl/magazyn/item/17601-wielki-tydzien-na-portalu-kujawskim

Wielki Tydzień to dla katolików jeden z najważniejszych okresów w roku. W tym roku będzie inny niż dotychczas, bowiem z uwagi na epidemie COVID-19 nie będziemy mogli uczestniczyć w uroczystościach Wielkiego Tygodnia. Planujemy przez cały tydzień transmisje Mszy Świętych i liturgii.

Najbliższe transmisje:

 

Wigilia Zmartwychwstania Bazylice

 

Opublikowany przez Portal Kujawski Sobota, 11 kwietnia 2020

 

Droga Krzyżowa z papieżem Franciszkiem z Rzymu

 

Opublikowany przez Portal Kujawski Piątek, 10 kwietnia 2020

 

 

Plan transmisji:

 

Niedziela Palmowa:

10:00 – Bazylia pw. św. Wincentego A'Paulo

12:30 – Kaplica Cudownego Obrazu Jasna Góra

 

16:00 – Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci (on-line)

 

Wielki Poniedziałek

18:30 - Kaplica Cudownego Obrazu Jasna Góra

 

Wielki Wtorek

18:30 - Kaplica Cudownego Obrazu Jasna Góra

 

Wielka Środa

18:30 - Kaplica Cudownego Obrazu Jasna Góra

 

Wielki Czwartek

19:00 - Msza Wieczerzy Pańskiej -  Bazylika pw. św. Wincentego A'Paulo

 

Wielki Piątek
 19:00 - Liturgia Wielkiego Piątku - Bazylika pw. św. Wincentego A'Paulo

21:00 - Droga krzyżowa z papieżem Franciszkiem z Rzymu

 

Wielka Sobota

Rezurekcja - Bazylika pw. św. Wincentego A'Paulo

 

Relacje w okresie Triduum Paschalnego bedziemy rozpoczynać szybciej, prezentując materiały wprowadzające. W Wielki Czwartek przypomnimy okres peregrynacji kopii Cudownego Obrazu w Diecezji Bydgoskiej.

]]>
Magazyn Sun, 05 Apr 2020 00:30:43 +0200
Świat nie kończy się pieniądzach i gospodarce https://portalkujawski.pl/region/item/17599-swiat-nie-konczy-sie-na-pieniadzach-i-gospodarce https://portalkujawski.pl/region/item/17599-swiat-nie-konczy-sie-na-pieniadzach-i-gospodarce Świat nie kończy się pieniądzach i gospodarce

Skutkiem wprowadzanych niemalże każdego tygodnia obostrzeń jest pogłębianie się recesji gospodarczej, co jest świadomą decyzją rządzących. Krytycy podejmowanych przez rząd decyzji mówią, że poświęcono gospodarkę, w czym mają rację, ale poświęcono ją w celu ratowania najsłabszych członków naszej społeczności narodowej. Wyżej od gospodarki postawiono życie ludzkie, co warto podkreślać.

 

Dzisiaj trudno jest w miarę obiektywnie ocenić, czy działania podejmowane przeciw wirusowi COVID-19 są właściwą drogą. Jest to trudne z tego powodu, że wciąż o koronawirusie wiemy niewiele, naukowcy nie są wstanie nawet wskazać jakimi kanałami wirus transmituje się pomiędzy ludźmi. W tej trudnej sytuacji trzeba jednak jakieś decyzje podejmować, co jest rolą osób sprawujących władzę, którzy ze skutków tych decyzji będą w przyszłości rozliczani.

 

W czwartek przypadła 15 rocznica śmierci papieża Jana Pawła II, postaci do której jako Polacy lubimy często nawiązywać, choć nie zawsze zagłębiamy się w jego dorobek intelektualny. A papież Polak w encyklice ,,Centesimus Annus” uczył, że zysk o ile sam z siebie nie jest niczym złym, to nie może być traktowany jako wartość największa - Kościół uznaje pozytywną rolę zysku jako wskaźnika dobrego funkcjonowania przedsiębiorstwa: gdy przedsiębiorstwo wytwarza zysk, oznacza to, że czynniki produkcyjne zostały właściwie zastosowane a odpowiadające im potrzeby ludzkie — zaspokojone. Jednakże zysk nie jest jedynym wskaźnikiem dobrego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Może się zdarzyć, że mimo poprawnego rachunku ekonomicznego, ludzie, którzy stanowią najcenniejszy majątek przedsiębiorstwa, są poniżani i obraża się ich godność. Jest to nie tylko moralnie niedopuszczalne, lecz na dłuższą metę musi też negatywnie odbić się na gospodarczej skuteczności przedsiębiorstwa – napisał papież Jan Paweł II - Celem zaś przedsiębiorstwa nie jest po prostu wytwarzanie zysku, ale samo jego istnienie jaku wspólnoty ludzi, którzy na różny sposób zdążają do zaspokojenia swych podstawowych potrzeb i stanowią szczególną grupę służącą całemu społeczeństwu. Zysk nie jest jedynym regulatorem życia przedsiębiorstwa; obok niego należy brać pod uwagę czynniki ludzkie i moralne, które z perspektywy dłuższego czasu okazują się przynajmniej równie istotne dla życia przedsiębiorstwa.

 

Dzisiaj mówimy jednak o przedsiębiorstwie, ale o państwie jako domu wspólnoty narodowej. Parafrazując możemy powiedzieć, że – wzrost gospodarczy nie jest jedynym celem funkcjonowania państwa (z punktu widzenia obywatela wzrost gospodarczy przekłada się na wyższy poziom życia). I parafrazując dalej, bardzo zrozumiałe wydaje się, że celem istnienia państwa jest stwarzanie warunków do istnienia narodu jako wspólnoty. Wzrost gospodarczy nie może być jednak jedynym regulatorem życia państwowego.

 

Słowa z encykliki papieskiej można było odbierać jako krytykę leseferyzmu, nurtu ekonomicznego, który stawiał zysk jako najważniejszy cel. Nurtu, który zakorzenił się w XIX wieku w Wielkiej Brytanii i został zapamiętany z dzieci pracujących w fabrykach, aby tylko zaspokoić żądze bogacenia się właścicieli tych fabryk. Patrząc na reakcję świata w związku z pandemią COVID-19, to można zauważyć, że w dużej mierze świat od leseferyzmu się odwrócił, bowiem działania w większości państw dążą do tego, aby w pierwszej kolejności chronić życie ludzkie, a dopiero na dalszym planie jest gospodarka. Poświęcamy gospodarkę, aby ratować najsłabszych, schorowanych, którzy w przypadku zarażenia koronawirusem znajdują się grupie najwyższego ryzyka zgonem, ale też po to, aby nie dopuścić do niewydolności służby zdrowia. Minister Łukasz Szumowski ostatnio przestrzegał - Stoimy na brzytwie. Jeżeli państwo się zapadnie, to umrze więcej osób niż na koronawirusa. Nie wszyscy rozumieją sens tych słów - minister przestrzega przede wszystkim przed zapaściom systemu ochrony zdrowia. Już dzisiaj mamy przypadki zamykania klinik, a niekiedy nawet całych szpitali, z powodu zarażenia się koronawirusem personelu.

 

Prawidłem stanu nadzwyczajnego jest to, że decyzje podejmują rządzący, a społeczeństwo się nim podporządkowuje. Leseferyzm przegrał jednak nie tylko w decyzjach rządzących, ale też jak spojrzymy co się dzieje oddolnie, zauważyć możemy jak wielu przedsiębiorców, którzy są zagrożeni recesją, nie szczędzą środków, aby wspierać wolontariat, niekiedy sami się w niego angażując, chociażby drukując przyłbice dla służb na drukarkach 3D. Coraz większa grupa radnych oddaje swoje diety. Tak się rodzi na nowo ludzka solidarność!

 

Nasze życie jest utkane i podtrzymywane przez zwykłych ludzi – zwykle zapomnianych – którzy nie pojawiają się w nagłówkach gazet i magazynów, ani na wielkich wybiegach ostatniego spektaklu, ale bez wątpienia zapisujących dziś decydujące wydarzenia naszej historii: lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarki, pracowników supermarketów, sprzątaczki, opiekunki, przewoźników, stróżów porządku, księży, zakonnice i bardzo wielu innych, którzy zrozumieli, że nikt nie zbawia się sam – mówił o tym fenomenie kilka dni temu papież Franciszek.

 

Nie brakuje jednak w przestrzeni publicznej głosów przemawiający w nurcie leseferyzmu, krytykujących poświęcenie gospodarki, jednocześnie próbujących bagatelizować zagrożenie jakie niesie COVID-19 (pomiędzy 1 a 30 marca dynamika zgonów wzrosła o ponad 1200% i wszystko wskazuje, że w kwietniu będzie równie wysoka, czyli możemy mieć pod koniec bieżącego miesiąca ponad 0,5 mln ofiar). Są to co prawda głosy mniejszości, bowiem żadna z sił politycznych będących w polskim parlamencie wprost takiego poglądu nie wyraziła, natomiast w internecie nie jest trudno znaleźć wypowiedzi stwierdzające, że ,,i tak umierają ludzie chorzy”. Jest to o tyle niebezpieczne, że wypływają one głównie z kręgów konserwatywnych, które z jednej potępiają eutanazje jako najgorsze zło, z drugiej strony się wahają czy poświecenie gospodarki jest warte chronienia najstarszych przed COVID-19. Wraz ze wzrostem recesji, te głosy mogą się nasilać.

 

Już dzisiaj musimy zacząć myśleć co po epidemii koronawirusa. Kilka dni temu analitycy mBanku przewidzieli wzrost bezrobocia w Polsce do końca roku powyżej 10%. Oznacza to, że jak już sobie poradzimy z epidemią – co nie wiadomo kiedy nastąpi – to przyjdzie nam się borykać z recesją. Wtedy również będzie potrzebna solidarność z tymi, którzy wpadną w kłopoty ekonomiczne.

 

Postawienie wyżej ochrony ludzkiego zdrowia i życia od rozwoju gospodarczego to przede wszystkim pokazanie, że cywilizacyjnie wzrasta w nas poczucie bezpieczeństwa. Nie wiem czy byłoby to możliwe we wspomnianym XIX wieku, gdy szczyty popularności przeżywał leseferyzm, gdy praktykowane było jeszcze na świecie na dość dużą skalę niewolnictwo. A gospodarkę odbudujemy!

 


W żaden sposób w niniejszej publikacji nie odnoszę się natomiast do rządowej ,,tarczy", to jest temat na osobne rozważania.

 

]]>
Regionalne Sun, 05 Apr 2020 00:19:51 +0200
Ponad 1,1 mln chorych na COVID [raport] https://portalkujawski.pl/region/item/17597-ponad-1-1-mln-chorych-na-covid-raport https://portalkujawski.pl/region/item/17597-ponad-1-1-mln-chorych-na-covid-raport Ponad 1,1 mln chorych na COVID [raport]

Jak w każdą sobotę staramy się przygotować zestawienie danych na temat koronawirusa. W czwartek 2 kwietnia liczba osób zarażonych na świecie przekroczyła barierę 1 mln, dzisiaj jest to już ponad 1,1 mln, natomiast liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 61 tys. Gdyby porównać stan z 1 marca do 30 marca, to dynamika wzrostu zgonów wyniosła 1287% i wszystko wskazuje, że równie wysoka może być w kwietniu. Pokazuje to tylko, że COVID-19 nie można lekceważyć.

Dzisiaj najwięcej chorych na COVID-19 znajduje się w Stanach Zjednoczonych – w tym kraju zachorowało ponad 277 tys. obywateli, czyli prawie co czwarty zakażony koronawirusem to Amerykanin.

 

Na drugim miejscu znajduje się Hiszpania z 124,7 tys. zachorowań i Włochy – około 119 tys. (dane są później aktualizowane niż we Włoszech), czwarte miejsce należy do naszych zachodnich sąsiadów Niemiec z ponad 91 tys. zachorowań. We Włoszech, w Hiszpanii i w Niemczech razem wziętych zachorowało zatem więcej obywateli niż w USA. Więcej niż w Chinach, stwierdzono również zachorowań we Francji.

 

Najwięcej ofiar śmiertelnych COVID-19 przyniósł we Włoszech ponad 14,6 tys., czyli prawie co czwarta ofiara śmiertelna to Włoch, Jest to dwa razy tyle co mające najwięcej zachorowań Stany Zjednoczone. Gdyby spojrzeć na ofiary śmiertelne we Włoszech i Hiszpanii, to daje nam ponad 43% wszystkich ofiar na świecie.

 

Wszystko wskazuje na to, że Włochy uznawane za europejskie ognisko koronawirusa szczyt zachorowań mają za sobą. Krzywa zachorowań dla Włoch od kilku dni się spłaszcza. W ostatnich dnia notuje się mniej niż 5 tys. zachorowań dziennie, gdy w apogeum przekraczana była liczba 6 tys. Również wskaźnik osób uzdrowionych z COVID-19 we Włoszech przekroczył liczbę zgonów.

 

Wczoraj w Polsce przybyło ponad 400 chorych, co jest liczbą rekordową, od ostatniej soboty zmarły 53 osoby, łączna liczba ofiar śmiertelnych, łącznie koronawirus odnotował w naszym kraju 73 ofiary. Zachorowało w naszym kraju ponad 3,5 tys. obywateli.

 

Grafika: worldometers.info

 

Ostatni tydzień to także znaczny wzrost zachorowań w kujawsko-pomorskim, pierwsze ofiary(ofiarę – bowiem sprawa jednej pacjentki nie jest rozstrzygnięta) śmiertelne oraz znaczny wzrost osób objętych kwarantanną.

 

 

Grafika z wykorzystaniem www.canva.com

 

 

 

]]>
Regionalne Sat, 04 Apr 2020 15:36:02 +0200
Restrykcje epidemiczne, ale nie na targowiskach https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/17596-restrykcje-epidemiczne-ale-nie-na-targowisku https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/17596-restrykcje-epidemiczne-ale-nie-na-targowisku Restrykcje epidemiczne, ale nie na targowiskach

Od wczoraj nieformalnie obowiązuje zakaz wstępu do lasów, od środy zaś przed sklepami i marketami ustawiają się kolejki, w związku z wprowadzeniem ograniczeń co do ilości osób mogących przebywać jednocześnie w placówce handlowej. Wszystko, aby spowolnić rozpowszechnianie się koronawirusa. Okazuje się jednak, że zupełnie inna rzeczywistość panuje na niektórych targowiskach.

Sobota do południa to na targowiskach oblężenie, również jak się okazuje w dobie epidemii koronawirusa. Na zdjęciu jakie dzisiaj otrzymaliśmy na Targowisku Białym w Fordonie widoczny jest tłum ludzi. Pod względem epidemicznym sytuacja bardzo niebezpieczna, ale przede wszystkim nie odpowiedzialna. Na zdjęciu widoczny jest też policyjny radiowóz, policjanci próbują bowiem zapanować nad sytuacją. Gdyby na targowisku robiła dzisiaj zakupy osoba chora na COVID-19, to wirus mógłby rozpowszechnić się na kolejne osoby.

 

Według rozporządzenia z wtorku, do każdego straganu może oczekiwać w kolejce 3 klientów. W praktyce jak widzimy mamy tłum. Nie można wykluczyć, że na dniach rządzący podejmą decyzję o całkowitym zamknięciu targowisk, na czym stracić mogą producenci żywności, ale z drugiej strony taka sytuacja jak na zdjęciu w dobie epidemii jest niedopuszczalna.

 

]]>
Bydgoszcz Sat, 04 Apr 2020 14:46:23 +0200
Niewyjaśniony w pełni kult czeskiego biskupa w Polsce https://portalkujawski.pl/magazyn/item/17594-niewyjasniony-w-pelni-kult-czeskiego-biskupa-w-polsce https://portalkujawski.pl/magazyn/item/17594-niewyjasniony-w-pelni-kult-czeskiego-biskupa-w-polsce Niewyjaśniony w pełni kult czeskiego biskupa w Polsce

Rzeźb św. Jana Nepomucena w Polsce powstało ponad 3,7 tys., głównie jego kult wiąże się pobożnością ludową, ale też jego wizerunek jest eksponowany widocznie w polskich miastach – w Poznaniu zdobi główny rynek, w Bydgoszczy na północ od Katedry spogląda na Brdę. Skąd jednak tak duży kult świętego w Polsce, skoro był Czechem, nie mając większych związków z naszym krajem?

Usadowienie rzeźby św. Jana Nepomucena nad Brdą nie jest raczej przypadkiem, bowiem wierzono, że chronił przed wodą. Żeglarzom i flisakom miał zapewniać bezpieczne warunki pracy, miejscowości chronić przed powodzią, na wsiach również proszono go wstawiennictwo i ochronę przed suszą.

 

Głównym patronem ludności wiejskiej w Europie był od XVII stulecia wieśniak kastylijski – św. Izydor Oracz, którego postać jednak na ziemiach polskich nie upowszechniła się szerzej. Inaczej stało się z kultem św. Jana Nepomucena – pisze w publikacji Muzeum Historii Polski Janusz Hochleitner -W Wilnie w pobliżu kościoła św. Rafała stał posąg świętego jeszcze przed beatyfikacją męczennika w 1719 roku. Do końca XVIII wieku takich przejawów widzialnych znaków kultu świętego zwłaszcza w Wielkim Księstwie Litewskim można było spotkać dużo. (…) Papież Innocenty XII beatyfikował Jana Nepomucena dopiero 31 maja 1721 roku, czyli przeszło 300 lat po jego męczeństwie. Równocześnie papież zatwierdził teksty liturgiczne do „Mszału” i „Brewiarza” na Czechy, Austrię, Niemcy. Dwa lata później te teksty liturgiczne objęły również Polskę i Litwę. (…) Omawiany kult około połowy XVIII wieku upowszechnia się na wsi, stając się ważnym patronem chłopów. W nim bowiem znaleźli orędownika przed groźnym żywiołem wody. Wiele przykładów sztuki ludowej jest próbą przeniesienia wizerunku świętego Jana Nepomucena z kościołów do codziennie mijanej przeprawy rzecznej lub wioskowej kapliczki. W ten sposób przebiegała dyfuzja kulturowa, najczęściej przybierając charakter pionowy.

 

Rzeźba nad Brdą według dokumentów powstała w 1745 roku, choć są szacunki mówiące o roku 1729. Jest to najstarsza bydgoska rzeźba.

 

Męczeńska śmierć

Św. Jan urodził się w Pomuka, około 80 km od Pragi. Nie ma jednomyślności co do ustalenia roku narodzin, rozbieżności sięgają od 1330 d o 1350 roku. Studiował na Uniwersytecie Praskim oraz na Uniwersytecie w Padwie. Zginął w wyniku zatargu z królem Wacławem IV, choć są wątpliwości co do przyczyny. Jedna z wersji, która chyba najbardziej zakorzeniła się w literaturze mówi, że święty nie chciał zdradzić królowi tajemnicy spowiedzi jego małżonki – dlatego też św. Jan Nepomucen uznawany jest za patrona dobrej spowiedzi. Inna wersja mówi, że Jan Nepomucen jako generalny wikariusz abp. Jana z Jenzenstein miał zatwierdził wbrew woli Wacława IV opata benedyktyńskiego w Kladrubach. Ponadto miał też rzucić klątwę na wicekanclerza królewskiego za publiczne bluźnierstwa.

 

W marcu 1393 św. Jan został skatowany i wrzucony z mostu Karola do Wełtawy. Stąd też w tradycji ludowej odpowiada za sprawy związany z żywiołem wody.

 

Św. Roch od zarazy

Nie bez powodu nawiązuje do pobożności ludowej w okresie, gdy borykamy się z epidemią koronawirusa. Jeżeli jednak chodzi o zarazę, to w Polsce modlono się głównie do św. Rocham który również żył w XIV wieku. We włoskim miasteczku Acquapendte w szpitalu opiekował się chorymi w trakcie epidemii dżumy. Przypisuje mu się dokonanie wielu cudownych uzdrowień. W bydgoskiej Katedrze jeden z ołtarzy jest poświęcony św Rochowi.

 

Podobny kult jak św. Nepomucena i św. Rocha towarzyszył św. Mikołajowi, który chronić miał z kolei trzodę przed wilkami. Św. Mikołaj jest natomiast jednym z patronów bydgoskiej Katedry.

 

W niedzielę zapraszam na prezentację wystawy o kapliczkach Ponidzia (ziemia kielecka) autorstwa Bogdana Dąbrowskiego. Wystawa obecnie znajduje się w oryginale w Bibliotece UKW, ale z uwagi na panującą epidemię jest niedostępna dla zwiedzających.

 

]]>
Magazyn Sat, 04 Apr 2020 12:21:21 +0200
Jeszcze przed Wielkanocą Sejmik Województwa zbierze się zdalnie https://portalkujawski.pl/region/item/17591-jeszcze-przed-wielkanoca-sejmik-wojewodztwa-zbierze-sie-zdalnie https://portalkujawski.pl/region/item/17591-jeszcze-przed-wielkanoca-sejmik-wojewodztwa-zbierze-sie-zdalnie Jeszcze przed Wielkanocą Sejmik Województwa zbierze się zdalnie

Na środę 8 kwietnia zaplanowano sesje Sejmiku Województwa, która pierwotnie planowana była już na ostatni poniedziałek, ale z uwagi na zagrożenie epidemiczne nie dojdzie do skutku. Sesja odbyć ma się w trybie zdalnym.

Jak udało nam się ustalić sesja będzie prowadzona za pomocą serwisu eSesja, z którego korzysta już kilka samorządów gminnych w województwie kujawsko-pomorskim. Co prawda statut województwa nie zakłada zdalnego procedowania, ale nadzwyczajne przepisy wprowadził w ubiegłym tygodniu Sejm RP, które w czasie zagrożenia epidemicznego pozwalają na obradowanie i podejmowanie uchwał przez jednostki samorządu terytorialnego w trybie zdalnym. W identyczny sposób może od teraz obradować też Rada Miasta Bydgoszczy (przewodnicząca wyrażała zainteresowanie tą formą w piśmie do wojewody) oraz rady gmin i powiatów.

 

Wśród istotniejszych uchwał do podjęcia jest przyjęcie programu dotacji na renowacje zabytków, wartego blisko 49 mln zł oraz wsparcie kwotą 1,4 mln zł powiatu inowrocławskiego na przebudowę skrzyżowania ulic: Staszica, Górniczej, Glempa i Poznańskiej w Inowrocławiu. Na początku tygodnia dotację na tą dotację przekazała Rada Miejska w Inowrocławiu.

 

Radny chce wsparcia ludzi kultury

Radny Roman Jasiakiewicz wyszedł z inicjatywą, aby budżet województwa wsparł finansowo artystów z regionu, którzy z uwagi na epidemię nie mogą zarabiać na życie. Zdaniem radnego należałoby na ten cel przeznaczyć środki zapisane w budżecie na wsparcie imprez kulturalnych i rozrywkowych, które z uwagi na epidemię nie będą mogły się odbyć.

 

]]>
Regionalne Sat, 04 Apr 2020 10:42:52 +0200
Czechy: pacjent leczony eksperymentalnym lekiem jest świadomy https://portalkujawski.pl/magazyn/item/17592-czechy-pacjent-leczony-eksperymentalnym-lekiem-jest-swiadomy https://portalkujawski.pl/magazyn/item/17592-czechy-pacjent-leczony-eksperymentalnym-lekiem-jest-swiadomy Czechy: pacjent leczony eksperymentalnym lekiem jest świadomy

Lekarze z Polikliniki Uniwersyteckiej w Pradze (VFN) powiedzieli w piątek, że poprawił się stan jedynego pacjenta, któremu podawano amerykański eksperymentalny lek remdesivir. Ich zdaniem nie można jednak przesądzić, że to on był kluczowy w leczeniu chorego.

 

53-letni taksówkarz z Pragi, który najprawdopodobniej zakaził się koronawirusem od klienta i był w stanie krytycznym, jako jedyny Czech przez 10 dni dostawał eksperymentalny lek przeciwwirusowy. Kurację zakończono w czwartek.

 

Lekarze powiedzieli, że chory jest przytomny i że planowane jest odłączenie go od aparatury podającej tlen. Już wcześniej pacjent został odłączony od aparatury do pozaustrojowego utlenowania krwi (ECMO).

 

„Do tej pory nie wiemy, czy to remdesivir pomógł mu w zdecydowany sposób. Mamy wskaźniki, które sugerują, że chodzi o ogólny proces poprawy stanu zdrowia, i nie upieramy się, że to lek pomógł” – powiedział dziennikarzom lekarz prowadzący Martin Balik.

 

Sam remdesivir i zgodę na leczenie z jego użyciem szpital musiał uzyskać od producenta, firmy Gilead, która wcześniej zawiesiła dystrybucję tego leku. Wyjątek od zakazu dystrybucji obowiązuje w przypadku prośby o lek i jego użycie w leczeniu kobiet w ciąży i dzieci.

 

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

 

ptg/ akl/

]]>
Magazyn Sat, 04 Apr 2020 07:46:33 +0200
Kubatura Teatru Kameralnego już prawie gotowa https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/17582-kubatura-teatru-kameralnego-juz-prawie-gotowa https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/17582-kubatura-teatru-kameralnego-juz-prawie-gotowa Kubatura Teatru Kameralnego już prawie gotowa

Z powodu epidemii centrum Bydgoszczy trochę wymarło, ale jego krajobraz się powoli zmienia. W ostatnim czasie w dość imponującą już fazę wchodzi budowa Teatru Kameralnego przy ulicy Grodzkiej. Właściwie kubatura budynku już powstała, teraz pozostały jedynie prace wykończeniowe.

 

Budowa powinna zakończyć się w III kwartale bieżącego roku, terminy były przesuwane z uwagi na odkrycia archeologiczne, pozostałości po Zamku Bydgoskim, co wiązało się z dodatkowymi pracami archeologów.

 

Teatr Kameralny jako instytucja kultury już formalnie działa, ale jeszcze bez wybudowanej siedziby. Teatr ma dyrektora i zatrudnia kilka osób, na 18 września zaplanowano pierwszą premierę spektaklu, która ma się odbyć gościnnie w Operze Nova. Nie wiadomo jednak, czy epidemia koronawirusa nie pokrzyżuje tego terminu.

 

 

]]>
pl.maul@gmail.com (administrator) Bydgoszcz Sat, 04 Apr 2020 07:31:25 +0200