Wiadomości z regionu https://portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 14:30:37 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl MON i lotnisko rozpoczynają rozmowy. W tle pozew przedsądowy https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10081-mon-i-lotnisko-rozpoczynaja-rozmowy-w-tle-pozew-przesadowy https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10081-mon-i-lotnisko-rozpoczynaja-rozmowy-w-tle-pozew-przesadowy

-Uważam deklarację pana pułkownika za ważną. Jeżeli tak się stanie to będzie przełom – skomentował wypowiedzi płk. Dariusza Ryczkowskiego z Departamentu Infrastruktury MON, marszałek województwa Piotr Całbecki. Po wczorajszej nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa pozostała zatem deklaracja podjęcia rozmów na temat finansowania bydgoskiego lotniska przez wojsko.

Przez ostatnie miesiące padały dość ostre zarzuty polityków opozycji, których rozpowszechnianie rozpoczęło się od konferencji posła Pawła Skuteckiego, atakujących MON za to, że nie wywiązuje się z umowy zawartej w 2005 roku, która zakładała przekazywanie 6 mln zł rocznie z MON na utrzymanie lotniska. Nie było jednak żadnych merytorycznych rozmów pomiędzy stroną samorządową, portem lotniczym i wojskiem, co przyznał sam marszałek Piotr Całbecki. Właściwie udział płk. Ryczkowskiego na sesji Sejmiku Województwa, był pierwszą rozmową w tym temacie.

 

Jak wyjaśniał wojskowy decyzją ministra z roku 2009, pod koniec ówczesnego roku zlikwidowano w Bydgoszczy 2 Bazę Lotniczą. Zatem od 2013 roku umowa z 2005 roku przestała funkcjonować. Brak woli rozmów strony samorządowej sprawił, że nie udało się wypracować nowych warunków współpracy.

 

- Będziemy wspierać w granicach prawa rozwój lotniska w Bydgoszczy – wyjaśniał płk. Dariusz Ryczkowski - Prawdą jest, że na tym terenie znajdują się ważne instytucje resortu obrony narodowej. Te jednostki wymagają funkcjonowania lotniska.

 

Na dzisiaj bydgoskie lotnisko ma status cywilny. Ministerstwo Obrony Narodowej chce ten status unormować do końca i wówczas samorząd jako pełny właściciel terenu będzie miał większe możliwości zarządzania nim, przy tym MON będzie mógł zawrzeć porozumienie na dotowanie utrzymania lotniska - Mówimy o przekazaniu żywej gotówki za gotowość.

 

- Uważam deklarację pana pułkownika za ważną. Jeżeli tak się stanie to będzie przełom – skomentował wypowiedź marszałek Piotr Całbecki.

 

Problemem, który do tej pory uniemożliwiał zawarcie nowego porozumienia był fakt wysokości dotacji ze strony MON. Jak przyznał marszałek według niego i prezesa portu nadal obowiązuje porozumienie z w 2005 roku, bowiem na nowych zasadach lotnisko kwoty 6 mln zł rocznie nie uzyska.

 

Z jednej strony mamy zatem chęć rozmowy Samorządu Województwa, który nie miał do tej pory czasu na spotkanie się z nowymi władzami MON. Widać jednak też z drugiej duże zainteresowanie strony wojskowej rozstrzygnięciem sporu.

 

W tle mamy jeszcze pismo przedsądowe, które do MON w ostatnim czasie skierował Urząd Marszałkowski. Samorząd domaga się zapłaty za lata poprzednie. Zdaniem płk. Ryczkowskiego MON jest gotowy na ewentualną batalię sądową.

 

 

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 09 Nov 2016 00:34:42 +0100
Uruchamianie funduszy unijnych idzie nam najgorzej https://portalkujawski.pl/region/item/10082-uruchamianie-funduszy-unijny-idzie-nam-najgorzej https://portalkujawski.pl/region/item/10082-uruchamianie-funduszy-unijny-idzie-nam-najgorzej

Wicepremier Mateusz Morawiecki chwalił się w poniedziałek, że Polska należy do czołówki Unii Europejskiej we wdrażaniu polityki spójności w perspektywie 2014-2020. Ministerstwo Rozwoju wskazuje, iż fundusze z nowej perspektywy wdrażamy szybciej niż w poprzedniej gdy rządziła koalicja PO – PSL. Nie wszystkie województwa są jednak równie skuteczne – kujawsko-pomorskie radzi sobie najgorzej.

- Polska inwestuje pieniądze z nowej perspektywy UE najszybciej ze wszystkich krajów członkowskich, w ciągu ostatniego roku wartość płatności dla Polski wyniosła blisko 1 mld euro. Druga jest Portugalia, w przypadku której wartość płatności wyniosła ok. 700 mln euro – chwalił się wicepremier, minister rozwoju, Mateusz Morawiecki.

 

W przypadku Regionalnych Programów Operacyjnych uruchomiono nabór 43% alokacji, z czego zakontraktowano tylko 8% całej alokacji. Jak ocenia Ministerstwo Rozwoju, Samorządy Wojewódzkie, które w ramach RPO rozdysponują 40% funduszy dedykowanych Polsce radzą sobie najgorzej z wykorzystaniem funduszy wsparcia.

 

Najlepiej prezentuje się województwo pomorskie, które uruchomiło już nabory na 69% swojej alokacji, zaś zakontraktowało już 25% wartości alokacji. W wielkopolskim mamy do czynienia z naborem na poziomie 54% i zakontraktowaniem 17%.

 

Najgorzej wypadają trzy województwa – kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie. W naszym województwie ogłoszono nabory na zaledwie 25% alokacji, co jest najgorszym wynikiem wśród polskich województw. Faktyczne zakontraktowanie wynosi zaś 3%, czyli minimalnie jesteśmy lepsi w tej statystyce od lubelskiego.

 

Dopiero w październiku Komisja Europejska zatwierdziła Plan Spójności Komunikacyjnej Drogowej i Kolejowej dla naszego województwa, który w Urzędzie Marszałkowskim powstawał wręcz z bólach. Dość popularnym tematem w Bydgoszczy jest budowa II etapu Trasy Uniwersyteckiej od ul. Wojska Polskiego do al. Jana Pawła II i ul. Glinki. Bydgoski samorząd zabezpieczył pieniądze na rozpoczęcie realizacji tej inwestycji w tym roku. We wrześniu radni musieli poprawić budżet, bowiem okazało się, że dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego w tym roku nie będzie. Konkurs na rozbudowę i budowę dróg wojewódzkich dla miast prezydenckich rozstrzygnięty ma zostać dopiero w lutym 2017 roku.

 

]]>
Regionalne Tue, 08 Nov 2016 23:02:44 +0100
Na razie mamy wstępne zarysy planu dalszej działalności lotniska https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10080-na-razie-mamy-wstepne-zarysy-planu-dalszej-dzialalnosci-lotniska https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10080-na-razie-mamy-wstepne-zarysy-planu-dalszej-dzialalnosci-lotniska

Podczas trwającej ponad dwie godziny nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa dyskutowano jak ma dalej funkcjonować Port Lotniczy Bydgoszcz. Marszałek poinformował, że kończy się kapitał zapasowy, którym przez ostatnie lata rekompensowało straty i jak wspomniał 8 grudnia kończą się pieniądze.

Dzisiaj starano się ważyć słowa, aby przez złe wypowiedzi nie szkodzić spółce. We wczorajszej rozmowie z nami radny Andrzej Walkowiak przyznał, że marszałek mówiąc o tym, że będzie trzeba ogłosić upadłość, szkodził wizerunkowi lotniska wśród chociażby przewoźników.

 

Skoro jest strata to udziałowcy będą musieli ją pokryć. Dlatego też pracownicy Urzędu Marszałkowskiego zaproponowali zmiany w strukturze udziałów. Miasto Bydgoszcz miałoby zwiększyć wartość swoich udziałów do 30%, zaś Toruń do 17%. Strata dzielona byłaby w 50% na Województwo Kujawsko-Pomorskie, zaś w pozostałej części na miasta Bydgoszcz i Toruń w oparciu o liczbę mieszkańców.

 

Marszałek Piotr Całbecki wyjaśniał, że już wiosną udziałowcy uznali, iż potrzebna będzie sprzedaż akcji dla pokrycia straty operacyjnej. Wówczas z propozycją wyszło tylko Miasto Toruń.

 

Zgodę na takie rozwiązanie wyraził obecny w Toruniu prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Stwierdził, że bydgoski samorząd jest skłonny dokupić akcję i partycypować w stracie.

 

Prezydent Torunia przyznał natomiast, że jego miasto kilka lat temu zrezygnowało z planów budowy lotniska i jest zainteresowane udziałem w tym planie. Nie był jednak do końca jednoznaczny.

 

Zawsze jest jakieś ale...

Prezydent Michał Zaleski nie krył jednak, iż ważna jest dla niego kwestia nazwy. Stąd też przedmiotem sporu będzie to, czy pomoc Torunia będzie wiązała się z oczekiwaniem zmiany nazwy na Port Lotniczy Bydgoszcz-Toruń.

 

Radny Walkowiak pytał o to ile Toruń kosztować będzie zakup prawie 17% akcji (obecnie miasto ma to mniej niż 1% udziałów). Na to pytanie nie padła konkretna odpowiedź.

 

Urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego sugerowali, że organizacyjnie lotnisko powinno przekształcić się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wobec takiej drogi padło wiele negatywnych uwag. Zdaniem wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Adama Banaszaka wiąże się to z czasochłonną procedurą i dodatkowymi kosztami.

 

Co po 8 grudnia?

Również na to pytanie nie padła dzisiaj odpowiedź. Radny Roman Jasiakiewicz zaapelował, aby dać udziałowcom czas na wypracowanie uzgodnień, zaś Województwo Kujawsko-Pomorskie pomogło doraźnie Portowi Lotniczemu w Bydgoszczy. Zdaniem radnego chociażby poprzez danie gwarancji pokrycia kredytu.

 

Jest szansa na porozumienie z MON

W sesji uczestniczył płk. Dariusz Ryczkowski z Departamentu Infrastruktury MON. Zapowiedział on, że ministerstwo robi wszystko, aby wypracować rozwiązania prawne, które pozwolą resortowi dotować bydgoskie lotnisko z tytułu zapewnienia gotowości. Płk. Ryczkowski prostował przy tym informacje, jakoby wojsko nic nie płaciło lotnisku, bowiem jak tłumaczył, opłaty ponoszone są za obsługę każdego samolotu, którego celem są Wojskowe Zakłady Lotnicze.

 

Marszałek pozytywnie odniósł się do tej wypowiedzi, co niesie nadzieje na wypracowanie kompromisu. Szerzej o problemach na linii PLB – MON napiszemy jutro.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 08 Nov 2016 17:14:23 +0100
Złotowski i Schreiber: Przestrzegaliśmy przed Katarzyną Śmiełowską https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/10079-zlotowski-i-schreiber-przestrzegalismy-przed-katarzyna-smielowska https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/10079-zlotowski-i-schreiber-przestrzegalismy-przed-katarzyna-smielowska

Dzisiaj w Gazecie Pomorskiej ukazała się publikacja, anonimowego autora, wskazująca, iż za zatrudnieniem Katarzyny Śmiełowskiej o kontrowersyjnej przeszłości stoją europoseł Kosma Złotowski i poseł Łukasz Schreiber. Osoby interesujące się sytuacją w lokalnym PiS-ie mocno się mogą zdziwić, bowiem obaj politycy z kierowniczką inowrocławskiego KRUS są w niezbyt dobrych relacjach.

Katarzyna Śmiełowska została pełnomocnikiem inowrocławskie PiS, po tym jak wyrzucony został z partii (później decyzję tę cofnięto) Jerzy Gawęda. O usuniecie Gawędy z PiS wnioskował z kolei poseł Tomasz Latos. Politycznie Gawęda popierał europosła Złotowskiego i posła Schreibera, przez co obaj politycy nie byli w najlepszych relacjach ze Śmiełowską.

 

Nieprawdą jest, że „członkowie PiS, szczególnie parlamentarzyści, nie zajmują w tej sprawie jasnego stanowiska”. Nasze negatywne stanowisko odnośnie ww. nominacji było rzeczą powszechnie znaną w partii - czytamy w oświadczeniu Złotowskiego i Schreibera - Mamy odwagę bronić decyzji jakie podejmujemy i ponosić odpowiedzialność za działania Prawa i Sprawiedliwości. Nie godzimy się jednak na przypisywanie nam osobistego udziału w nominacji, której nigdy nie popieraliśmy, a nawet przed nią ostrzegaliśmy.

 

]]>
Inowrocław Tue, 08 Nov 2016 16:53:10 +0100
Sesja sejmiku kończy się wolą porozumienia https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10078-sesja-sejmiku-konczy-sie-wola-porozumienia https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10078-sesja-sejmiku-konczy-sie-wola-porozumienia

Dzisiaj na nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa dyskutowano o przyszłości bydgoskiego lotniska. Rozmawiano głównie o tym jak pokryć stratę, którą Port Lotniczy w tym roku odnotuję i odnotowywać będzie w przyszłości.

Urząd Marszałkowski zaproponował zmianę struktury właścicielskiej PLB, aby udziały Bydgoszczy wzrosły do 30%, zaś Torunia do 17%. Połowę straty operacyjnej miałoby pokrywać województwo, resztę zaś miasta Bydgoszcz i Toruń w stosunku do liczby mieszkańców. Prezydent Rafał Bruski zapowiedział, że Bydgoszcz jest zaintresowana wzrostem udziałów. Prezydent Torunia również wyraził taką wolę. Rozbieżność powstaje jednak nadal w kwestii zmiany nazwy lotniska.

 

Obecny na sesji był również przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej, co zapoczątkowało rozmowy o wsparciu finansowym wojska dla bydgoskiego lotniska.

 

Szerzej wkrótce na Portalu Kujawskim.

]]>
Bydgoszcz Tue, 08 Nov 2016 13:48:13 +0100
Schreiber: Nie udało nam się na pewno podnieść kwoty wolnej od podatku https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10075-schreiber-nie-udalo-nam-sie-na-pewno-podniesc-kwoty-wolnej-od-podatku https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10075-schreiber-nie-udalo-nam-sie-na-pewno-podniesc-kwoty-wolnej-od-podatku

Poseł Łukasz Schreiber podsumował w poniedziałek pierwszy rok pełnienia mandatu poselskiego. Ślubowanie wraz z większością parlamentarzystów składał dokładnie 12 listopada. Osoby śledzące w miarę regularnie prace Sejmu zauważą, że należał on do bardziej aktywnych posłów pierwszego roku VIII kadencji.

Poseł Łukasz Schreiber ma na swoim koncie ponad 40 wystąpień z mównicy sejmowej. Co jednak podkreśla kilkukrotnie został delegowany do zaprezentowania stanowiska klubu poselskiego Prawa i Sprawiedliwości oraz kilkukrotnie prezentował w imieniu całej komisji sprawozdanie. Zauważyć można, że najczęściej dotyczyły one tematyki finansów publicznych. Parlamentarzysta prezentował m.in. sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych w sprawie przystąpienia Polski do chińskiego Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, w ostatnim czasie był też sprawozdawcą ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

 

W przedmiocie zainteresowania posła Łukasza Schreibera leży również pomoc osobom poszkodowanym przez polisolokaty.

 

Poseł uważa, że dzisiaj trochę za szybko, aby mówić o efektach pracy dla regionu, bowiem wiele kwestii się dopiero rozstrzyga.

 

Pytany o największe rozczarowanie przyznał, że nie udało się w pierwszym roku wprowadzić wyższej kwoty wolnej od podatku, co spowodowane było głównie gorszym stanem finansów państwa pozostawionym przez poprzedni rząd, niż przewidywano w kampanii. Parlamentarzysta liczy, że uda się tę sprawę załatwić jednak w przyszłym roku.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 08 Nov 2016 11:15:26 +0100
W ciągu roku ubyło nas 2 tysiące https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10073-w-ciagu-roku-ubylo-nas-2-tysiace https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/10073-w-ciagu-roku-ubylo-nas-2-tysiace

Główny Urząd Statystyczny opublikował Rocznik Demograficzny 2016. Z opracowania możemy się dowiedzieć m.in. ilu bydgoszczan ubyło w okresie od 2014 do końca 2015 roku.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2015 roku Bydgoszcz liczyła 355 tys. i 645 mieszkańców. Z tego 167,3 tys. mężczyzn. Przewaga kobiet przekracza zatem 20 tys.

 

W porównaniu z rokiem 2014 ubyło w Bydgoszczy dokładnie 2007 mieszkańców. Spowodowane jest to z jednej strony ujemnym przyrostem naturalnym oraz migracją. Głównym kierunkiem przeprowadzania się bydgoszczan są tereny podmiejskie, czyli powiat bydgoski. Pod koniec 2015 roku w powiecie mieszkało prawie 113 tys. osób. Porównując z rokiem 2014 mamy przyrost o 1258. Najwięcej mieszkańców w powiecie liczyła gmina Białe Błota 20,2 tys. mieszkańców – wzrost w ciągu roku o 553 osoby. Osielsko liczyło zaś niecałe 13 tys. mieszkańców – wzrost o 353. W Solcu Kujawskim mieszkało według GUS 1151 mieszkańców – wzrost o 19 osób.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 08 Nov 2016 07:05:32 +0100