Wiadomości z regionu https://www.portalkujawski.pl Thu, 16 May 2024 10:42:22 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Powiat bydgoski czeka duży rozwój https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/6380-powiat-bydgoski-czeka-duzy-rozwoj https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/6380-powiat-bydgoski-czeka-duzy-rozwoj

Demografowie przewidują, że największy wzrost liczby mieszkańców w kujawsko-pomorskim odnotuje powiat bydgoski, który w liczbie mieszkańców powinien przewyższyć miasto Włocławek i powiat inowrocławski oraz zbliżyć się może do populacji Torunia. Prawie 100 tys. mieszkańców stracić ma natomiast Bydgoszcz. Obok powiatu bydgoskiego wzrost mieszkańców zanotować ma także powiat toruński.

Populacja powiatu bydgoskiego do 2050 roku powinna zwiększyć się zdaniem demografów o 32,4%, co będzie największym wzrostem w województwie kujawsko-pomorskim. Przy tym populacja województwa spaść ma o kilkanaście procent poniżej 2 mln mieszkańców.

 

W powiecie bydgoskim zamieszkiwać będzie wedle tych danych ponad 160 tys. mieszkańców. Ten sam okres sprzyjać będzie dość silnemu wyludnianiu powiatu inowrocławskiego (dzisiaj powyżej 160 tys. mieszkańców) i Włocławka (obecnie ponad 110 tys. mieszkańców). Zmniejszy się też populacja największych miast Bydgoszczy i Torunia. W Bydgoszczy zdaniem demografów będzie zamieszkiwać za niecałe 40 lat będzie liczyć nieco ponad 262 tys., przez co pozostanie najbardziej licznym ośrodkiem. Torunian już w perspektywie 2035 roku ma ubyć do 172,5 tys, zaś w roku 2050 bliżej 160 tys. czyli tylu ile liczyć ma powiat bydgoski. W powiecie toruńskim wówczas można by się spodziewać około 150 tys. mieszkańców.

 

]]>
Bydgoszcz Sat, 11 Apr 2015 00:35:21 +0200
W sprawie Smoleńska nadal wiele wątpliwości https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/6385-w-sprawie-smolenska-nadal-wiele-watpliwosci https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/6385-w-sprawie-smolenska-nadal-wiele-watpliwosci

Pod pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku odbyły się uroczystości związane z V rocznicą katastrofy smoleńskiej. Wyrażano poglądy, że przez te pięć lat nie zrobiono zbyt wiele, aby wyjaśnić przyczyny tej tragedii, poruszono także kwestię obaw o przeprowadzenie uczciwych wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Polsce.

 

Po godzinie 19:00 z kościoła ojców Jezuitów na Stary Rynek przeszło ponad 200 osób z portretami ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Wśród nich znaleźli się radni wojewódzcy i miejscy. Parlamentarzyści uczestniczyli natomiast w centralnych uroczystościach w Warszawie.

 

- Pamiętamy. Nie zapomnieliśmy waszej służby dla ojczyzny. Nie zapomnieliśmy waszej śmierci, setki tysięcy Polaków na całym świecie, co miesiąc modlą się o wasze dusze. Honorem naszego pokolenia stało się wyjaśnienie i udokumentowanie tragedii 10 kwietnia 2010 roku, tak jak honorem pokolenia naszych ojców była pamięć o tragedii katyńskiej – odczytał przesłanie radny Krystian Frelichowski - Pięć lat walki o pamięć pozwoliła wielu ludziom pójść drogą, która kształtowała charakter. Tylko ci którzy wybrali tę drogę będą mogli powiedzieć, że nie zawiedli w chwili próby.

 

Radny województwa Michał Krzemkowski wyraził pogląd, że istnieje poważne przesłanki, aby twierdzić, że był to zamach, ale nie jest tego pewny. W jego opinii zaniedbania popełnione przy wyjaśnianiu przyczyn tej tragedii pozwalają tak twierdzić. Dziękował on mediom, które nazwał ,,niepodległościowymi” za pisanie prawdy i wymienił bezpośrednio redakcje: Gazety Polskiej (kapitałowo zależna od PiS), Naszego Dziennika, TV Trwam, wSieci. Krzemkowski mówił też o potrzebie zaangażowania sił w zadbanie o to, aby najbliższe wybory zostały uczciwie przeprowadzone, gdyż istnieje ryzyko fałszerstw.

 

Znacznie bardziej stanowczo wypowiadał się Jan Raczycki, działał podziemia w PRL. Dziwił on się, że doszło do oddzielenia wizyt w Katyniu premiera Donalda Tuska i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, za czym stali bezpośrednio Rosjanie, którzy celowo mogli nie zapewnić właściwego lądowania dla lotu z prezydentem.

 

Pod pomnikiem tradycyjnie złożono kwiaty i zapalono znicze. Odśpiewano też różne pieśni patriotyczne m.in. Rotę Marii Konopnickiej.

 

{gallery}stories/2015/4/smolensk{/gallery}

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 10 Apr 2015 23:12:27 +0200
W Katyniu miała miejsce zbrodnia przeciwko ludzkości https://www.portalkujawski.pl/region/item/6384-w-katyniu-miala-miejsce-zbrodnia-przeciwko-ludzkosci https://www.portalkujawski.pl/region/item/6384-w-katyniu-miala-miejsce-zbrodnia-przeciwko-ludzkosci

3 kwietnia 1940 doszło do pierwszej egzekucji polskich oficerów, którzy znajdowali się w niewoli radzieckiej. W bestialski sposób zamordowano dziesiątki tysięcy Polaków – oficerów wojska polskiego, policjantów i przedstawicieli innych służb mundurowych. Wiele z tych osób wcześniejszym swoim życiem zasłużyło się dla Ojczyzny, chociażby walcząc w Powstaniu Wielkopolskim.

W ostatnich latach emocje związane z katastrofą smoleńską sprawiają, że o zbrodni katyńskiej pamięta się jakby mniej. Warto jednak tę pamięć kultywować, chociażby z tego powodu, że prezydent Lecha Kaczyński i wielu dostojnych Polaków zginęło lecąc na uroczystości w Katyniu. Ich śmierć biła bolesna, ale sprawiła, że o Katyniu w 2010 roku zaczął mówić cały świat.

 

Katyń, Charków, Miednoje, Trwer i Bykownia, to miejsca, gdzie na bezpośrednie rozkaz Józefa Stalina mordowano Polaków. Wśród nich znalazł się Józef Młodowicz, pierwszy komendant polskiej Policji w Szubinie. Jedyną zamordowaną kobietą była Janina Lewandowska, córka głównodowodzącego Powstaniem Wielkopolskim, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.

 

Masowe groby 13 kwietnia 1943 odkryli Niemcy. Związek Radziecki do tej zbrodni nie chciał się jednak przyznać. Później, gdy Polska była podległa temu mocarstwu, przez dziesiątki lat o Katyniu nie wolno było mówić. Dzisiaj tę okrutną prawdę jednak doskonale znamy i będąc wolnymi Polakami, mówmy o niej.

 

]]>
Regionalne Fri, 10 Apr 2015 22:33:28 +0200
Wybory do Rad Osiedli w Bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/informator/item/6383-wybory-do-rad-osiedli-w-bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/informator/item/6383-wybory-do-rad-osiedli-w-bydgoszczy

Planone terminy wyborów:

Kalendarz wyborczy na kwiecień 2015 roku

 

 

 

W dniach 13 i 22 kwietnia 2015 roku odbędą się wybory 15 członków Rady Osiedla Bydgoszcz Wschód-Siernieczek :

 

- w dniu 13 kwietnia 2015 roku o godz.17,00 w Zasadniczej Szkole Zawodowej

Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ul. Kijowskiej 7 odbędą się wybory 7 członków Rady Osiedla Bydgoszcz Wschód – Siernieczek w rejonie wyborczym Nr 1.

 

Rejon wyborczy Nr 1 obejmuje następujące ulice:

Boczna od nr 5 do końca i od nr 6 do końca, Brodnicka, Działdowska, Fabryczna, Fordońska od nr 93 do nr 239 i od nr 76 do nr 156, Iławska, Jabłonowska, Kamienna od ul. Łęczyckiej do ul. Fordońskiej, Karola Szajnochy, Łęczycka, Oksywska, Oliwska, Składowa, Startowa, Ścieżka, Towarowa, Wyścigowa.

 

- w dniu 22 kwietnia 2015 roku o godz.17,00 w Zespole Szkół Nr 17 przy ul. Kaplicznej 7 odbędą się wybory 8 członków Rady Osiedla Bydgoszcz Wschód – Siernieczek w rejonie wyborczym Nr 2 .

 

Rejon wyborczy Nr 2 obejmuje następujące ulice:

Czesława Lewińskiego od ul. Inwalidów do granicy Lasu Gdańskiego, Dźwigowa, Fordońska od nr 158 do nr 196, Harcerska, Inwalidów od nr 29 do końca i od nr 6 c do końca, Kapliczna, Konduktorska, Maratońska, Osiedle Rzemieślnicze, Płońska, Pod Wiaduktem, Portowa, Pruszkowska, Przemysłowa, Sochaczewska, Sporna od rzeki Brdy do ul. Fordońskiej, Weteranów, Żyrardowska.

W dniu 15 kwietnia 2015 roku o godz.18,00 w Gimnazjum Nr 28 przy ul. Żeglarskiej 67 odbędą się wybory 8 członków Rady Osiedla Jachcice w rejonie wyborczym Nr 1.

 

Rejon wyborczy Nr 1 obejmuje następujące ulice:

Jachtowa, Jednostronna, Kąpielowa, Kolejarska, Krzemieniecka, Ludwikowo, Niecała, Olsztyńska, Poprzeczna, Półwiejska, Racjonalizatorów, rotm. Witolda Pileckiego od Mostu Waleriana Hypszera do ul. Artyleryjskiej, Starogardzka, Szyperska, Średnia, Zakątek, Zamknięta, Żeglarska.

W dniu 16 kwietnia 2015 roku o godz.17,00 w Szkole Podstawowej Nr 43 przy ul. Łowickiej 45 odbędą się wybory 15 członków Rady Osiedla Brdyujście.

Osiedle Brdyujście stanowi w całości jeden rejon wyborczy i obejmuje następujące ulice:

Aleje Prof. Sylwestra Kaliskiego od ul. Fordońskiej do torów kolejowych trasy Bydgoszcz - Unisław, Azbestowa, Fordońska od nr 241 do nr 363 i od nr 198 do nr 294, Inflancka, Jasieniecka nr 1 i 2, Kampinoska, Kapitańska, Kwarcowa, Łowicka, Mariana Rejewskiego od ul. Fordońskiej do torów kolejowych trasy Bydgoszcz- Unisław, Odrzańska, Opalowa, Pilicka, Podłużna, Regatowa, Sierpecka, Stanisława Niewiteckiego, Sucha od nr 1 do nr 5 i od nr 2 do nr 6, Szlakowa od nr 1 do nr 5, Traktorzystów od ul. Fordońskiej do torów kolejowych trasy Bydgoszcz - Unisław, Wioślarska, Wiślana, Witebska, Włościańska, Wschodnia, Wyszogrodzka.

]]>
pl.maul@gmail.com (administrator) Niezbędnik Fri, 10 Apr 2015 16:48:14 +0200
Pierwszy ciepły weekend przed rowerem aglomeracyjnym https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/6381-pierwszy-cieply-weekend-przed-rowerem-aglomeracyjnym https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/6381-pierwszy-cieply-weekend-przed-rowerem-aglomeracyjnym

Od 1 kwietnia bydgoszczanie oraz ich goście mogą korzystać z 310 rowerów funkcjonujących w ramach Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Średnio dziennie z jednego roweru korzysta około 10 osób, co daje ok. 3 tys. wypożyczeń. Przed nami weekend we wiosennej aurze, gdzie spodziewać się można wzmożonego zainteresowania BRA.

Ze statystyk jakie uzyskaliśmy wynika, że ponad 8 tys. bydgoszczan posiada konto upoważniające do korzystania z roweru miejskiego. Dziennie przybywa około tysiąca nowych użytkowników. Najpopularniejsze stacje mobilne mieszczą się przy Alejach Mickiewicza i na Starym Rynku. Z rana zauważalna jest tendencja wypożyczania rowerów głównie poza centrum, na osiedlach i następnie zwracania ich przy stacjach położonych właśnie w okolicach starówki. Pod wieczór ma miejsce natomiast tendencja odwrotna, rowerami z centrum bydgoszczanie udają się na dzielnice.

 

Do tej pory operator systemu nie odnotował większych uszkodzeń rowerów, co świadczy o tym, że o publiczne rowery staramy się dbać.

 

Więcej o funkcjonowaniu BRA w naszym informatorze

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 10 Apr 2015 16:15:25 +0200
Radny Basiński cieszy się z rozwiązania problemów huty Irena https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/6379-radny-basinski-cieszy-sie-z-rozwiazania-problemow-huty-irena https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/6379-radny-basinski-cieszy-sie-z-rozwiazania-problemow-huty-irena

W lutym na sesji Rady Miejskiej radny PiS Maciej Basiński poruszył problem niekorzystnego naliczania opłat za usługi wodno-kanalizacyjne komunalnej spółki wobec firmy R&S International Bussines, właściciela zatrudniającego ponad stu inowrocławian huty szkła Irena. Radny cieszy się z rozwiązania tego problemu, ale ubolewa, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przeprowadziły na niego atak personalny.

Radny Maciej Basiński na posiedzeniu Rady Miejskiej Inowrocławia wyraził się krytycznie o tym, że podlegające ratuszowi PWiK nie potrafi dojść do porozumienia z pracodawcą, który zatrudnia ponad stu pracowników, na terenie o dość wysokim bezrobociu i nalicza mu w sposób nie do końca sprawiedliwy opłaty. Chodzi o to, że huta Irena płaciła według normalnej taryfy dla odbiorców wody pitnej, gdy na wskutek procesów hutniczych paruje około 40% wykorzystywanej wody. Miesięcznie to miało kosztować przedsiębiorstwo kilka tysięcy złotych więcej. Huta na warunki te jednak przystała, gdyż wstrzymanie procesów przemysłowych niosłoby znacznie wyższe straty.

 

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji kilka dni później poinformowało w odpowiedzi na wystąpienie radnego, że trwają już rozmowy w celu uwzględnienia reklamacji właściciela huty.

 

Ponadto w tym piśmie można było odczytać - Ze względu na zaistniałą sytuację prosimy o nieposługiwanie się niesprawdzonymi lub wręcz nieprawdziwymi informacjami, które wprowadzają w błąd opinię publiczną i mogą negatywnie wpływać na wizerunek naszej firmy.

 

Do tego personalnego ataku radny Maciej Basiński odniósł się w czwartek na konferencji prasowej wyjaśniając, że w swoim wystąpieniu opiera się o pisma otrzymane z firmy R&S International Bussines. Radny zadał też publicznie pytanie, w którym miejscu w jego interpelacji znalazła się nieprawda.

 

- Jestem zaskoczony treścią odpowiedzi pana prezesa na moją interpelację ponieważ liczyłem na to iż sprawa zostanie pozytywnie załatwiona pomiędzy zainteresowanymi stronami. Myślałem, że pan prezes zainteresuje się fakturami i ich ewentualną korektą. Nie sądziłem natomiast, że pan prezes zajmie się moją skromną osobą – mówił w czwartek radny Maciej Basiński.

 

Władze miejskie Prawa i Sprawiedliwości w Inowrocławiu zamierzają zwrócić się do prezydenta Ryszarda Brejzy z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego kierownictwo spółki komunalnej w taki sposób zwraca się do radnych.

 

]]>
Inowrocław Fri, 10 Apr 2015 13:32:21 +0200
Z wielkim wzruszeniem wspominali Jerzego Szmajdzińskiego https://www.portalkujawski.pl/region/item/6375-z-wielkim-wzruszeniem-wspominali-jerzego-szmajdzinskiego https://www.portalkujawski.pl/region/item/6375-z-wielkim-wzruszeniem-wspominali-jerzego-szmajdzinskiego

Pierwsze dni po 10 kwietnia 2010 roku były trudne dla większości Polaków. Dzisiaj w dobie sporów politycznych, których elementem jest katastrofa smoleńska, trudno sobie wyobrazić, że wówczas Polacy byli niezwykle zjednoczeni. W katastrofie zginęli przedstawiciele różnych sił politycznych m.in. Jerzy Szmajdziński z SLD.

Szmajdziński miał być kandydatem lewicy na fotel prezydenta RP. Nikt nie spodziewał się jednak, że wraz ze swoim głównym konkurentem, urzędującym prezydentem Lechem Kaczyńskim, zginie podczas tego feralnego lotu.

 

W poniedziałek 11 kwietnia 2010 roku pod siedzibą SLD w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej odbyło się spotkanie, w którym oddano hołd wszystkim zmarłym w tej katastrofie, a w szczególności osobom związanym z tą partią: Jerzemu Szmajdzińskiemu, Jolancie Szymanek-Deresz oraz Izabeli Jarugi-Nowackiej.

 

Spotkanie prowadził to przewodniczący wojewódzkich struktur Krystian Łuczak, na którego twarzy pojawiły się w pewnym momencie łzy.

 

- Z Jolą Szymanek-Deresz umawialiśmy się tutaj przy ulicy Gdańskiej na przyszły tydzień, na jej udział w lewicowej akademii politycznej. Jurek Szmajdziński miał być w piątek na hali mistrzów we Włocławku, na kolejnym arcyważnym meczu koszykówki drużyny, której kibicował, myślę o Anwilu Włocławek.

 

Następnie zebrani wpisali się do księgi kondolencyjnej.

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=ITg39e3Yuv0{/youtube}

 

]]>
Regionalne Fri, 10 Apr 2015 12:57:51 +0200
Dziwna ekonomia wożenia pasażerów https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/6378-dziwna-ekonomia-wozenia-pasazerow https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/6378-dziwna-ekonomia-wozenia-pasazerow

Miasto Toruń podpisało umowę z prywatną firmą na dowożenie pasażerów z tego miasta na loty Lutfhansy do Frakfurtu. Pomysł z punktu widzenia zwiększania atrakcyjności bydgoskiego lotniska wydaje się bardzo dobry, którego mniejszościowym udziałowce jest przecież też Toruń. Zauważyć możemy tylko, że BiT City kosztujące miliony złotych się nie sprawdza.

Autobus do Bydgoszczy jeździłby w poniedziałki, środy, piątki i niedziele, czyli w dni odlotów i przylotów samolotów z Niemiec.

 

Należy zadać jednak tutaj pytanie o sprawność systemu szybkiej kolei BiT City, który się w tym przypadku nie sprawdza, gdyż torunianie mogliby się przecież przesiąść na dworcu głównym w Bydgoszczy w autobus linii 80, który jedzie bezpośrednio do Portu Lotniczego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Jedna przesiadka niesie ze sobą co prawda jakieś niedogodności, ale patrząc na całe przedsięwzięcie ekonomicznie raczej możliwe do zaakceptowania.

 

Oczywiście koszt dojazdów na lotnisko ponosi Miasto Toruń i nam nic do tego jak wykorzystują swoje pieniądze. Co nie zmieni jednak faktu, że BiT City, które miało być przełomowym projektem, dzisiaj jeździ po prostu puste.

 

Zapewne dojazd do lotniska byłby łatwiejszy dla torunian, gdyby do skutku doszła koncepcja budowy linii kolejowej, którą uznano jednak za mało potrzebną.

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 10 Apr 2015 11:53:28 +0200