Wiadomości z regionu https://www.portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 13:23:12 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Samorządy miały nie płacić Budopolowi w terminie https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/1209-samorzady-mialy-nie-placic-budopolowi-w-terminie https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/1209-samorzady-mialy-nie-placic-budopolowi-w-terminie

W piątek poinformowaliśmy Państwa o podjęciu procedury upadłości przez bydgoska firmę budowlaną Budopol. Niewykluczone jednak, że problemy firmy mogą być związane z nierzetelnością jednostek samorządu terytorialnego.

Portal www.e-krajna.pl poinformował, że kwestią upadłości Budopolu zajmowała się dzisiaj Rada Powiatowa w Sępólnie Krajeńskim. Budopol realizował na tym terenie rozbudowę Szpitala Powiatowego. Samorządowcy debatowali o tym, czy uda się odzyskać kwotę 2,5 mln złotych, którą przekazano bydgoskiej firmie na tę inwestycję.

 

Asystentka senatora Jana Rulewskiego Alina Głowacka poinformowała o tym, że prezes Budopolu skarżył się senatorowi, że samorządy nie wywiązują się terminowo z płatnościami wobec jego firmy. Próbujemy ustalić o jakie samorządy może chodzić.

]]>
Bydgoszcz Thu, 28 Feb 2013 20:30:59 +0100
,,Od 10-11 lat walczymy o powiat” (wideo) https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/1208-od-10-11-lat-walczymy-o-powiat https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/1208-od-10-11-lat-walczymy-o-powiat

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza w rozmowie z nami stwierdza, że miasto o prawa powiatu walczy przynajmniej od dekady. W opinii włodarza stolicy Kujaw Zachodnich miasto z tego powodu ma utrudnione działania inwestycyjne.

Leszno i Suwałki są to miasta mniejsze od Inowrocławia, tak samo Świnoujście i Sopot, ale są sprawniej zarządza przede wszystkim dla tego, że mieszkańcy wybierają tam swoje władze – jako miasta i powiatu jednocześnie – powiedział nam prezydent Ryszard Brejza. Prawa powiatu uzyskały miasta będące w przeszłości stolicami województw i posiadające powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Inowrocław, który nie przekracza 80 tys. mieszkańców bezskutecznie stara się o zmianę swojej pozycji. W kujawsko-pomorskim prawa powiatu po za stolicami Bydgoszczą i Toruniem, mają także miasta Włocławek i Grudziądz.

 

W miastach na prawach powiatu prezydent jest jednocześnie starostą, a Rada Miasta, Radą Powiatową. Takie rozwiązanie nie pozwala na przerzucanie się odpowiedzialnością. Prezydent wskazuje na starostę, a starosta na prezydenta. Moglibyśmy korzystać także z dodatkowych źródeł środków unijnych, z których nie możemy korzystać dzisiaj, tylko i wyłącznie dlatego, że realizujemy część zadań publicznych, zastrzeżonych dla miasta, a nie powiatu – wyjaśnia nam prezydent Brejza. Posiadanie praw powiatu to także większy budżet.

 

Ministerstwo proponuje łączenie się gmin

Zapytaliśmy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji o możliwość uzyskania praw powiatu przez Inowrocław. Takiej możliwości obecnie się niestety nie przewiduje. MAiC poinformowało nas jednak, że od początku przyszłego roku jednostki samorządu terytorialnego będą mogły się dobrowolnie łączyć, zyskując przy tym zachęty finansowe. Gmina miejska Inowrocław mogła by się połączyć zatem z gminą wiejską. Będą znane szczegóły, to wystąpimy z odpowiednią inicjatywą. Czekamy na to co z prac ministerstwa wyjdzie i wtedy będziemy mogli się pochylić nad tym problemem – komentuje prezydent.

]]>
Inowrocław Thu, 28 Feb 2013 19:40:20 +0100
Ścieki z Sicienka popłynęły do Bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/1207-scieki-z-sicienka-poplynely-do-bydgoszczy https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/1207-scieki-z-sicienka-poplynely-do-bydgoszczy

Wczoraj do bydgoskiego systemu kanalizacyjnego popłynęły pierwsze ścieki z podbydgoskiej gminy Sicienko. Podjęcie współpracy z Sicienkiem umożliwi bardziej racjonalne wykorzystanie instalacji Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.

Dla władz gminy Sicienko bardziej korzystnym rozwiązaniem okazało się dostarczanie ścieków do Bydgoszczy, niż przebudowa własnych instalacji.

 

Do bydgoskiego systemu kanalizacyjnego dołączone mają zostać także miejscowości: Strzelewo, Kamienie, Dąbrówka Nowa i Osówiec.

]]>
Bydgoszcz Thu, 28 Feb 2013 19:15:18 +0100
Ponad 600 nowych bezrobotnych https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/1206-ponad-600-nowych-bezrobotnych https://www.portalkujawski.pl/inowroclaw/item/1206-ponad-600-nowych-bezrobotnych

Od końca grudnia do końca stycznia Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu zanotował wzrost bezrobocia o około 600 osób. W tej niezbyt chlubnej statystyce, powiat inowrocławski jest w czołówce regionu. Pod koniec stycznia bez pracy w powiecie było prawie 16 tys. osób.

Stopa bezrobocia wynosi obecnie 24,2%, gdy w grudniu było to jeszcze 23,6%. Pod względem liczby zarejestrowanych nowych bezrobotnych gorzej wypadła tylko Bydgoszcz (około 800 osób), jednak wskaźnik bezrobocia w tym mieście wynosi tylko 9%.

 

Nie należy się spodziewać szybko poprawy sytuacji, gdyż nie planuje się powstania w Inowrocławiu większej liczby nowych miejsc pracy. Bardziej prawdopodobny staje się dalszy wzrost poziomu bezrobocia.

 

Średnie bezrobocie dla województwa kujawsko-pomorskiego wynosi 14,2%.

]]>
Inowrocław Thu, 28 Feb 2013 15:04:32 +0100
Do wtorku można zgłaszać kandydatów do Rady Pożytku Publicznego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/1205-do-wtorku-mozna-zglaszac-kandydatow-do-rady-pozytku-publicznego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/1205-do-wtorku-mozna-zglaszac-kandydatow-do-rady-pozytku-publicznego

Do 5 marca organizacje pozarządowe mogą kierować przedstawicieli do Rady Pożytku Publicznego, społecznego ciała, który zajmuje się opiniowaniem i konsultowaniem kwestii, które dotycząc funkcjonowania NGO w mieście. Zachęcamy organizacje pozarządowe z Bydgoszczy, do aktywnego uczestnictwa w Radzie.

Z podobnym apelem wystąpiła w środę, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Anna Mackiewicz. Swoich kandydatów zgłaszać mogą stowarzyszenia i fundacje posiadające osobowość prawną. Zatem stowarzyszenia zwykłe, nie mają już takiej możliwości. Jak poinformował nas ratusz, uniemożliwia to ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

 

Zgłoszenia kandydatur (wnioski w załączniku) wraz z podpisanym oświadczeniem o niekaralności, należy składać do dnia 5 marca, do Wydziału Zdrowia, Świadczeń i Polityki Społecznej Urzędu Miasta (ulica Grudziądzka 9-15, pokój 210).         

]]>
Bydgoszcz Thu, 28 Feb 2013 14:32:05 +0100
Prezes warszawskich Wszechpolaków pochodzi z Rynarzewa https://www.portalkujawski.pl/nakielski/item/1204-prezes-warszawskich-wszechpolakow-pochodzi-z-rynarzewa https://www.portalkujawski.pl/nakielski/item/1204-prezes-warszawskich-wszechpolakow-pochodzi-z-rynarzewa

Na czele stołecznego koła Młodzieży Wszechpolskiej stanął Łukasz Walczak, który urodził się w Rynarzewie. Do naszego regionu wraca jednak bardzo często, także z powodu miłości do klubu piłkarskiego, jakim jest bydgoski Zawisza.

 

O Ruchu Narodowym zaczyna się mówić coraz więcej, opinie są jednak podzielone. Pozwolę sobie zapytać przedstawiciela tego środowiska, o co w skrócie tak naprawdę tutaj chodzi?

Łukasz Walczak: Po tak zwanej przemianie ustrojowej w 1989 roku, demokracja liberalna zabetonowała polskie życie polityczne i społeczne. Przypudrowana władza ludowa i ich poplecznicy - w części niestety wywodzący się z "Solidarności", zbudowali w Polsce system, który udział obywateli w życiu publicznym próbuje zmarginalizować do uczestnictwa w wyborach. Pozorne zmiany i elastyczny przepływ "świeżej krwi" spowodował, że od początku przy władzy mamy do czynienia właściwie cały czas z tą samą kliką. Prawica zdegradowała się do roli salonowego kółka wzajemnej adoracji i wydaje się, że zapomniała o codziennym, trudnym życiu Polaków. Politycy żyją od wyborów do wyborów, bojąc się podejmować trudnych decyzji, które blokują dyscyplina partyjna i troska o reelekcję. Odpowiedzią na to wydaje się powstały w 2012 roku społeczny Ruch Narodowy, czerpiący z ponad stuletniej tradycji obozu narodowego, który w zamierzeniu ma być siecią organizacji, stowarzyszeń, fundacji, związków i zrzeszeń, połączonych w narodowej idei, będący blisko problemów społeczności lokalnych, którego dewiza zawiera się w prostym haśle: "Bóg, Honor, Ojczyzna".

 

Dlaczego Ruch Narodowy? Dlatego, że niesie za sobą absolutny powiew świeżości. Dzisiaj RN to kilkanaście tysięcy osób zrzeszonych w organizacjach ogólnopolskich, lokalnych, społecznych, zawodowych, religijnych, studenckich, uczniowskich, robotniczych - poprzez swoją wielopłaszczyznowość dotyka praktycznie każdej sfery życia Polaków. Poprzez swoje bogactwo w różnorodności, ale jedność w idei wydaje się twardszym i odporniejszym na wewnętrzne wstrząsy, niż NSZZ Solidarność. Jest to ruch oddolny, pełen młodych i aktywnych ludzi, którzy od wielu lat za darmo (w przeciwieństwie do polityków i partyjnych przybudówek) pracują dla dobra narodu i ojczyzny.
 

Jak z perspektywy Warszawy wygląda funkcjonowanie organizacji narodowych w naszym regionie?

Osobiście rozwój struktur narodowych w regionie bydgoskim uważam za bardzo dobry. Zawsze powtarzam, że wszystko zaczęło się na stadionie Zawiszy przy Gdańskiej 163a w Bydgoszczy. Kibice powołali Narodową Bydgoszcz, która zrodziła bydgoskie koło Młodzieży Wszechpolskiej i bydgoski oddział ONR. Zaczynając od kilku narodowych aktywistów i sympatyków idei, mamy dziś do czynienia z kilkudziesięcioma działaczami i jeszcze większą ilością sympatyków, którzy społecznie pracują na rzecz społeczności lokalnych. Organizowane są obchody rocznicowe, Grupa Patriotyczna Zawiszy bierze aktywny udział w upamiętnianiu bohaterów Powstania Wielkopolskiego, Kampanii Wrześniowej i wcześniejszych konfliktów, podczas których życie za Ojczyznę oddawali mieszkańcy naszego regionu.


Dla mnie, jako Narodowca - wzrost popularności idei narodowej w moich rodzinnych stronach jest tym ważniejszy, że to przecież właśnie obóz narodowy tak zaciekle walczył o powrót Wielkopolski, Kujaw i Pomorza do Polski po 123 latach zaborów. O te ziemie w Wersalu zawzięcie walczył Roman Dmowski i aktywnie wspierał wizję "piastowskiej Polski", za co nasi wdzięczni przodkowie odwdzięczyli się mu gigantycznym poparciem przez cały okres międzywojnia, kiedy popularność Endecji w regionie była tak duża, że porównać ją można chyba do Małyszomanii z czasów wielkich sukcesów skoczka z Wisły.

 

 

Pozwolę sobie przejść do konkretów. Głównym problemem dla ludzi młodych staje się bezrobocie. W powiecie nakielskim przekracza ono już 25%. Taka niestabilna sytuacja przekłada się na to, że młodzi boją się zakładać rodziny. Zapytam wprost – co macie im do zaoferowania jako ruch społeczny?

Nie jesteśmy partią polityczną, póki co skupiamy się na pracy społecznej. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w naszym regionie mieszka wielu zdolnych ludzi, którym państwo poprzez sztuczne blokady i brak wspierania lokalnych przedsiębiorców blokuje drogę rozwoju. Sam jestem przykładem tego, że w poszukiwaniu perspektyw wybrałem studia w Warszawie. Nie jestem jednak jedyny - moi koledzy i koleżanki wyjeżdżają do Poznania, Gdańska, Wrocławia, albo do pracy zagranicę. Jako Ruch Narodowy wywieramy stałą presję na rządzących i zachęcamy ludzi do organizowania się, brania spraw we własne ręce. Nie tak dawno protestowałem w Sejmie wraz z grupką aktywistów ruchu przeciwko paktowi fiskalnemu, który mógłby w imię sztucznego oszczędzania, krępującego decyzje rządzących, mógłby spowodować drakońskie oszczędności na pakietach socjalnych dla potrzebujących i rodzin wielodzietnych. Powtarzam jednak jeszcze raz - nie jest tak, że jako Polacy nie mamy na nic wpływu. Wytworzyło się błędne przekonanie, jakoby jedyną możliwością wpłynięcia na władzę były wybory. Polacy to naród zdolny, z którym władza powinna się liczyć - dlatego naprawdę zachęcam do tworzenia oddolnych inicjatyw społecznych, gdyż tysiąc samotnych głosów znaczy niewiele, ale tysiąc głosów zorganizowany w jeden, np. w ramach stowarzyszenia posiadającego osobowość prawną - to już coś.

 

Kujawsko-Pomorskie się wyludnia. Z jednej strony związane jest to z problemami gospodarczymi, ale czy nie zauważasz także zaniku tożsamości lokalnej? Jak w Twojej opinii można budować poczucie patriotyzmu lokalnego wśród mieszkańców powiatu nakielskiego lub bydgoszczan?

Jako osoba, która większość życia spędziła w Rynarzewie, uczęszczałem do Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich. Tradycja heroicznej, zwycięskiej walki o polskość serca naszego kraju (bo przecież w Wielkopolsce zaczęła się nasza historia) jest wspaniałym przykładem do zbudowania tożsamości, opartej na przywiązaniu do swojej małej Ojczyzny, jaką są Pałuki, czy też tej większej, Polski. Jako Pałuczanin jestem dumny z historii mojej małej Ojczyzny, którą należy wręcz epatować i w myśl zasady "nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem", promować lokalną, pałucką tradycję wśród młodych ludzi. Nie chciałbym jednak wyjść na ignoranta, pragnąłbym więc zaznaczyć, że budowa pamięci o wydarzeniach z czasów powstania jest pielęgnowana z wielką starannością w moich stronach, o co dbają dyrektorzy szkół, duchowieństwo oraz Ci najważniejsi - rodzimi mieszkańcy.
 

Jaki wpływ może mieć na to środowisko kibiców Zawiszy Bydgoszcz, z którym się utożsamiasz? Środowisko kibiców Zawiszy bardzo aktywnie dba o rozwój lokalnego patriotyzmu. Pielęgnowane i odnawiane są pomniki bohaterów związanych z Bydgoszczą (np. odbudowa pomnika nagrobnego Gen. Karnickiego), kibice Zawiszy z Janikowa od jakiegoś czasu patronują akcji inspirowania lokalnych fan clubów z Szubina, Mogilna, Inowrocławia, Kcyni itd. do kultywowania pamięci o powstaniu, na trybunach nie zapomina się o bohaterach i państwowych rocznicach. Dlatego z tego miejsca chciałbym bardzo podziękować Stowarzyszeniu Kibiców Zawiszy Bydgoszcz, kolegom z grupy Ultras WKS'10 i całej niebiesko-czarnej braci za to, że pokolenia się zmieniają, ale przekonania pozostają - właśnie przez wpajane na tych trybunach wartości. Przejeździłem z tymi ludźmi tysiące kilometrów za Zawiszą - i poznawszy tych ludzi wiem, że patriotyzm na Gdańskiej, podobnie jak WKS Zawisza - nigdy nie zginą!

]]>
Krajna i Pałuki Thu, 28 Feb 2013 14:10:24 +0100
Kontrolerzy w mundurach? Pasażerowie będą uciekać https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/1202-kontrolerzy-w-mundurach-pasazerowie-beda-uciekac https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/1202-kontrolerzy-w-mundurach-pasazerowie-beda-uciekac

Od połowy marca pasażer przyłapany za jazdę na gapę  zapłaci mandat w wysokości 260 złotych (podwyżka ze 160 złotych). W przypadku uiszczenia opłaty w ciągu 7 dni, jej wysokość spada o 30%. Dyskusja na Radzie Miasta w tej sprawie była pełna emocji.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej który wystąpił z propozycją zwiększenia wysokości mandatów, argumentował ją opłatami jakie obowiązują w innych dużych miastach. Większe kary maja także być batem na tych którzy jeżdżą na gapę.

 

Zdaniem radnych opozycji nie zmienią one zbyt wiele, gdyż ludzi nie będzie stać na płacenie tak wysokich kar. Radny Piotr Król zaproponował, aby wzorem innych miast wprowadzić umundurowanie wśród kontrolerów. Rozważenie takiej możliwości zapowiedział dyrektor ZDMiKP Witold Antosik¸ z zastrzeżeniem jednak, że ułatwiało by to przewidywanie kontroli pasażerom – Zgodnie z przepisami, nie można zatrzymać do kontroli pasażera, który już wysiada.

]]>
Bydgoszcz Thu, 28 Feb 2013 12:54:03 +0100