Jesteś tutaj: HomeRegionMetropolie oddolnie, ale po pieniądze z Toruniem

Metropolie oddolnie, ale po pieniądze z Toruniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 09 styczeń 2013 14:17

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji opublikowało długo oczekiwaną ,,Białą Księgę Obszarów Metropolitarnych”. Dokument wskazuje dalsze działania tego resortu w kwestii polityki miejskiej, który duży nacisk chce położyć na stworzenie narzędzi do stowarzyszania się jednostek samorządu terytorialnego.

Na samym wstępie należy jednak zwrócić uwagę, że ,,Biała Księga” oparta jest o głosy samorządowców, w prowadzonych w ubiegłym roku konsultacjach nad ,,Zieloną Księgą”. Najwięcej opinii spłynęło wówczas z województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Nie zależy nam na narzucaniu rozwiązań drogą odgórnych reform. Jesteśmy zwolennikami oddolnych działań jednostek samorządu terytorialnego, które będą dostosowane do lokalnych realiów i systematycznie będą rozwijały integracje zarządzanie metropolią – czytamy we wstępie Białej Księgi.

 

Budowanie metropolii oddolnie przez zainteresowane samorządy to w opinii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji najkorzystniejsze rozwiązanie. W ciągu dwóch miesięcy resort Michała Boniego przygotuje założeń, które będą ułatwiały stowarzyszanie się gmin, chociażby na nowej zasadzie związków gminno-powiatowych.

 

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

Jedną z zachęt do stowarzyszania się jednostek samorządowych mają być dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej na wspólne inwestycje. We współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego ustalono, że o te dodatkowe środki występować by mogły: Związki międzygminne lub powiatowe; stowarzyszenia jednostek samorządu; porozumienia międzygminne oraz spółki zawiązane prze kilka jednostek samorządu terytorialnego – zwane Związkami ZIT.

 

W przypadku większości miast wojewódzkich Związki ZIT będą mogły być tworzone oddolnie, w przypadku Bydgoszczy i Torunia Ministerstwo Rozwoju Regionalnego narzuca odgórnie utworzenie wspólnego związku. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego.

 

Wedle założeń MRR przewodnictwa w Związkach ZIT będą rotacyjne.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja