Jesteś tutaj: HomeRegionNa Sejmiku czeka nas bój o metropolię

Na Sejmiku czeka nas bój o metropolię

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 07 grudzień 2015 22:12

W drugiej połowie grudnia na sesji Sejmiku województwa omawiany będzie przebieg prac nad Planem Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, nad którym pracują planiści z Włocławka. Do zakończenia prac nad tym dokumentem jeszcze trochę czasu, ale już dzisiaj kształtują się jego kluczowe zapisy.

Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Kujawsko-Pomorskiego będzie jedną z przesłanek, przy wydawaniu przez Radę Ministrów rozporządzenia o utworzeniu związku metropolitarnego. Mówiąc krótko, jeżeli Sejmik w swoich dokumentach planistycznych nakreśli potrzebę utworzenia metropolii bydgosko-toruńskiej, to może być to przeciwwskazanie do wejścia w życie koncepcji metropolii bydgoskiej, gdzie gród nad Brdą ogrywałby rolę zdecydowanego lidera.

 

Wszystko wskazuje na to, że prace Samorządu Województwa będą szły w niekorzystnym dla metropolii bydgoskiej kierunku. W materiale przygotowanym na najbliższą sesję Sejmiku zapisano jednoznacznie - w planie dążyć się będzie do kontynuacji myśli budowy silnego obszaru związanego z dwoma największymi miastami województwa Bydgoszczą i Toruniem, bez względu na to, czy formalnie będzie go można uznać za obszar funkcjonalny o znaczeniu ponadregionalnym czy też o znaczeniu regionalnym. Obszar ten stanowi „lokomotywę rozwoju” województwa, a od współpracy dwóch największych ośrodków miejskich Bydgoszczy i Torunia oraz sąsiadujących z nimi gmin zależy zbudowanie konkurencyjności całego regionu. Współpraca i skoordynowane działania, zwłaszcza samorządów obu miast, powinny mieć na celu realizację priorytetowych działań zapewniających sprawność funkcjonowania regionu i kreujących tożsamość i wizerunek województwa.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)