Jesteś tutaj: HomeRegionChaos przy szacowaniu strat spowodowanych suszą w regionie

Chaos przy szacowaniu strat spowodowanych suszą w regionie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 13 październik 2015 15:51

W tym roku rolników dotknęła szczególnie dotkliwa susza. Rząd zadeklarował wsparcie pieniężne dla poszkodowanych, ale najpierw należy wykonać prace związane z oszacowaniem strat. W naszym województwie w wielu gminach ma miejsce chaos, za który radny wojewódzki Marek Witkowski wini wojewodę.

 

Zadanie szacowania strat w uprawach spadło na samorządy gminne. Te opierały się natomiast o zalecenia z Urzędu Wojewódzkiego, które jak się później okazało nie odzwierciedlały interesów rolników.

 

- Dzwonią do mnie rolnicy z gminy Sicienko, gminy Koronowo oraz mam liczne odwiedziny moich sąsiadów w Więcborku – tłumaczył na konferencji prasowej radny wojewódzki Marek Witkowski. Problem dotyczy jednak znacznie większej części województwa, gdyż do naszej redakcji docierają także sygnały z południowych powiatów.

 

- Poszedłem do gminy Więcbork i okazało się, że śledząc tylko niektóre pisma kierowane z urzędu wojewódzkiego do gminy, w sprawie funkcjonowania komisji, co należy szacować, w jakim trybie i kiedy, mam nieodparte wrażenie, że kolejne pisma tak naprawdę powodowały bałagan. Efekt jest taki, że gmina która wzorcowo szła po ścieżce z pism pani wojewody, stosowała się do jej poleceń uzyskała taki efekt – 129 rolników, na blisko 1,5 tys. hektarów, nie otrzymało oszacowania szkód w uprawach zbożowych. W innych gminach działo się zupełnie inaczej, np. Sośno po telefonie jednego z posłów z PSL szacowało wszystko, w tym czasie, gdy gmina Więcbork szacowała tylko niektóre szkody – wyjaśniał radny Marek Witkowski.

 

- Politycy wyprzedzali pisma urzędowe i tworzyło to niepotrzebny bałagan. Zupełnie inaczej do sprawy podeszli ludzie z Sępólna Krajeńskiego, którzy szacowali od początku wszystkie straty – ocenia Witkowski i pyta publicznie wojewodę - Dzisiaj należy zadać pytanie wojewodzie Ewie Mes - co ma zamiar zrobić z poszkodowanymi rolnikami?

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Śledź nas