Jesteś tutaj: HomeRegionDlaczego Toruń chce nas przymusić do metropolii?

Dlaczego Toruń chce nas przymusić do metropolii?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 27 wrzesień 2015 20:24

W piątek toruńscy posłowie z mównicy sejmowej oczerniali Bydgoszcz. Próbowano zbudować opinie, że bydgoszczanie są jakimiś imperialistami, którzy chcą za wszelką cenę zaszkodzić Toruniowi. Zatem jeżeli Sejm by nie narzucił metropolii bydgosko-toruńskiej, to Bydgoszcz zrobi wszystko, aby Toruń nie znalazł się w związku metropolitarnym. Jak to się jednak ma do tego co robi marszałek Piotr Całbecki i Urząd Marszałkowski w Toruniu?

Za kilka godzin na sejmiku toczona będzie dyskusja dotycząca Kujawsko-Pomorskiego Planu Spójności Komunikacyjnej Drogowej i Kolejowej. Ten dokument jak już wielokrotnie podkreślałem będzie wstępną selekcją inwestycji kolejowych, które będą miały szansę na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Urząd Marszałkowski w Toruniu uznał, że warte dofinansowania będą właściwie tylko projekty położone po wschodniej stronie Wisły, obok Torunia i Grudziądza. Oczekiwania kierowane przez bydgoski samorząd zostały zlekceważone, a bydgoskich urzędników nie dopuszczono nawet do prac nad tym dokumentem. Czy tak wyglądać powinna partnerska współpraca? Tego typu przykładów można by wymieniać więcej, chociażby kwestię przyjętego przed rokiem tzw. planu transportowego.

 

Przy takiej wręcz agresywnej polityce toruńskich polityków, bydgoszczanie mają opory wobec tworzenia wspólnej metropolii. Skoro w samorządzie wojewódzkim nie ma partnerstwa, to tak samo może być w związku metropolitarnym. I tutaj mamy odpowiedź na zadane pytanie – dlaczego Toruń chce nas przymusić ustawowo? Bez takiego ustawowego zapisu, Toruń będzie musiał mimo wszystko doprowadzić do partnerskich stosunków, gdyż inaczej ma duże szanse znaleźć się poza metropolią.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy